Mauzóleum Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí patrí medzi najkrajšie a najhonosnejšie mauzóleá, aké na Slovensku máme. Návšteva tohto miesta je podľa nás povinnou jazdou, ak už sa niekde v okolí nachádzate. Prehliadka mauzóleá navyše netrvá príliš dlho, takže Mauzóleum Andrássyovcov si môžete prezrieť, keď nemáte príliš veľa času nazvyš.

Mauzóleum Andrássyovcov - Krásnohorské Podhradie

Ako sa dostať k Mauzóleu Andrássyovcov

Mauzóleum Andrássyovcov sa nachádza hneď za obcou Krásnohorské Podhradie, ktorá leží východne od mesta Rožňava. Mauzóleum nájdeme pri hlavnej ceste, ktorá vedie cez Krásnohorské Podhradie smerom na Lipovník. Na jednej strane cesty je samotné mauzóleum, na strane opačnej je potom parkovisko a informačná kancelária, kde si zakúpite lístky a dohodnete si sprievodcu.

Pri mauzóleu

Areál mauzólea je vcelku rozľahlý. Okrem samotnej pietnej budovy, sčasti chránenej múrmi, je tu pomerne široké priestranstvo, ktoré zaberá štrková, prístupová cesta, osadená viacerými lavičkami. Okolo sú vysadené stromy a plochy s nakrátko pokosenou trávou, ktoré vytvárajú akýsi menší parčík. Celý areál je potom z jednej strany obkolesený lesíkom. Človek má tak pocit, že sa reálne nachádza na okraji lesa, pritom širšie okolie mauzólea tvoria zväčša polia.

Prístup do mauzólea chránia na začiatku schodov dve sochy anjelov s majestátnymi mečmi. Pri potulkách areálom mauzólea narazíte na pomníček psíka, kde bol pochovaný jazvečík – verný pes grófskeho páru Tascherl (1890-1910). Jedná sa o pieskovcový pomník so sochou psa od Hansa Bauera.

Mauzóleum Andrássyovcov - Krásnohorské Podhradie

Prehliadka Mauzólea Andrássyovcov

Na vstup do priestorov mauzólea budete potrebovať sprievodcu, ktorého si zajednáte v budove oproti mauzóleu. Prehliadka je spoplatnená. Počas našej návštevy začala prehliadka do 10 minút po tom čo sme prišli. Čas prehliadky zrejme závisí od toho, či sa aktuálne niekto nachádza v mauzóleu, alebo nie. Informácie, že by prehliadky prebiehali v nejakých časových intervaloch sme nepostrehli.

Prehliadka mauzólea nám zabrala odhadom 20 minút + 10 minút sme sa potulovali v areáli mauzólea. Nikto nás však z tade nevyháňal a milá sprievodkyňa počkala, kým sme si celé miesto prezreli. Počas výkladu sa dozviete zaujímavé informácie o mauzóleu a rodine Andrássyovcov.

Čo sa týka vnútra mauzólea tak to je naozaj honosné. Máloktoré mauzóleum na Slovensku sa môže popýšiť takým „bohatým“ interiérom. Fascinujúci je i samotný pozlatený strop mauzólea s rôznymi maľbami. Zaujmú tiež masívne sarkofágy so soškami po stranách, či oltár.

Mauzóleum Andrássyovcov - Krásnohorské Podhradie

Zaujímavosti o mauzóleu

Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov bolo postavené v rokoch 1903 – 1904 za rekordný čas, len 1 rok. Postaviť ho dal po smrti svojej milovanej manželky gróf Dionýz Andrássy. Grófka Františka zomrela v roku 1902. Jej telesné pozostatky boli do mauzólea prenesené v roku 1904. Gróf Dionýz Andrássy zomrel v roku 1913 v Palerme na Sicílii. Jeho telesné pozostatky boli ešte toho roku prenesené a uložené vedľa telesných pozostatkov jeho milovanej Františky.

Mauzóleum Andrássyovcov bolo postavené podľa plánov mníchovského architekta Richarda Berndla. Mauzóleum potom vytvoril kolektív mníchovských, zväčša mladých, progresívne zmýšľajúcich majstrov umelcov. Sarkofágy a ostatné sochárske práce sú dielom Maxa Fricka, ktorý sa inšpiroval antickými, ranokresťanskými a byzantskými vzormi. Na výstavbu mauzólea bol použitý biely vápenec zo Sóskútu a interiéry boli zdobené mramorom z celého sveta.

Otváracie hodiny a vstupné

Mauzóleum Andrássyovcov je otvorené celoročne, nie však počas celého týždňa. Pred príchodom je preto dobré si pozrieť otváracie hodiny. Tie nájdete napríklad na stránke Múzea Betliar, ktoré pamiatku spravuje. Za vstup sa platí. Parkovanie pred mauzóleom spoplatnené nie je.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Mauzóleum Andrássyovcov
 • Obec / Mesto: Krásnohorské Podhradie
 • Ulica / Lokalita: Mauzóleum Andrássyovcov
 • Okres: Rožňava
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.64526,20.60591
 • Geomorfologický celok: Rožňavská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Náboženské pamiatky