Kaplnka Panny Márie Snežnej nad obcou Úhorná je obľúbeným pútnickým miestom. Areál kaplnky je zasadený v peknom prírodnom prostredí, pod vrchom Hekerová vo Volovských vrchoch. Miesto ponúka návštevníkom nielen skvelé podmienky na rozjímanie, ale i dobré výhľady na okolie. Pri kaplnke sa nachádza prameň, ktorý ma údajne liečivé účinky.

Kaplnka Panny Márie Snežnej - Úhorná

Ako sa dostať ku kaplnke

Kaplnka Panny Márie Snežnej je dostupná vyšľapaným chodníkom priamo z obce Úhorná, ktorý sa nachádza v jej západnej časti. Výstup, ktorý je neustále do kopca vedie prevažne lúčnym prostredím s výskytom početných skupiniek stromov. Trasa ku kaplnke z obce Úhorná má prevýšenie vyše 200 výškových metrov a dá sa zvládnuť za zhruba 30 minút.

Ku Kaplnke Panny Márie Snežnej sa dostanete aj z oblasti Úhornianskeho sedla, ktoré sa rozkladá nad Úhornou v smere na Krásnohorské Podhradie. Zhruba 1 kilometer, východne od sedla, v jednej zo zákrut je menšia odstavná plocha pre autá, z kade môžete vyraziť ku kaplnke po širšej ceste. Východzí bod poznáte aj podľa infotabule s informáciami o kaplnke. Z miesta je to potom ku Kaplnke Panny Márie Snežnej približne 25 minút chôdze, zväčša po rovinatom teréne. Trasa je fyzicky menej náročná ako v predchádzajúcom prípade.

Pri Kaplnke Panny Márie Snežnej

Kaplnka Panny Márie Snežnej sa rozkladá na lúčnom kopci, nad obcou Úhorná, pod masívom vrchu Hekerová vo Volovských vrchoch. Prvé, čo vám „udrie“ do očí po príchode na miesto sú podmanivé výhľady na okolitú krajinu. Tak isto je tu neskutočný pokoj a tak je miesto vyslovene vhodné na rozjímanie, či relax v prírode.

Dominantou miesta je kostol. Priestor z boku kostola bol doplnený o množstvo lavičiek, keďže sa tu konajú pravidelne púte. Lokalita je tak vhodná i na omše pod holým nebom. Pod kostolom sa nachádza menšia kamenná kaplnka, pred ktorou vyteká prameň. Miesto okolo kamennej kaplnky je upravené, doplnené o zeleň a zopár lavičiek. Celý tento mini-areál je ohradený plotom. Dnu však nie je problém vojsť, keďže brána sa nezvykne zamykať. Je tu dokonca inštalované osvetlenie.

Poniže plota potom vyteká ďalší prameň, resp. je možné, že je napojený na prameň, vytekajúci pred kamennou kaplnkou. Pri potulkách v okolí natrafíte na krížovú cestu, ktorá začína pri kostole a končí pri menšej kaplnke uprostred lesa. Kaplnka je oplotená a vedú k nej schody. Na mieste sa nachádza niekoľko ďalších prameňov.

Kaplnka Panny Márie Snežnej - Úhorná

O kaplnke

V minulosti v týchto miestach stála drevená kaplnka, pri ktorej vytekal prameň s liečivými účinkami. Oddávna sem prichádzali matky so svojimi zrakovo postihnutými deťmi, umývali im oči a mnohé sa údajne uzdravili. Pri prameni sa vybudovali dve jaskyne so sochou Panny Márie a Trpiaceho Krista. Aj vďaka tomu vzrástol počet návštevníkov tohto miesta.

Keďže kapacity starej kaplnky už nestačili, bol tu z iniciatívy farára Herka vybudovaný kostol, posvätený 10. augusta 1941. Každoročne, v prvý augustový piatok sa tu koná odpustová slávnosť Panny Márie Snežnej. Pútnické miesto v roku 2003 poznačila tragická udalosť, keď sa zo svahu neďaleko kaplnky zrútil autobus. Pri nehode zomrelo 13 cestujúcich.

Kaplnka Panny Márie Snežnej - Úhorná

Otváracie hodiny a vstupné

Areál kaplnky je prístupný počas celého roka, bez obmedzení.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kaplnka Panny Márie Snežnej
 • Obec / Mesto: Úhorná
 • Ulica / Lokalita: Kaplnka Panny Márie Snežnej
 • Okres: Gelnica
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.71380,20.66530
 • Geomorfologický celok: Volovské vrchy
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Kalvárie, Kaplnky, Kostoly, Náboženské pamiatky, Pútnické miesta, Výhľady