Atraktívnym miestom na pohodový relax pri vode je Úhornianske jazero, nazývané aj ako Úhorniansky tajch, či vodná nádrž Úhorná. Lokalitu nájdeme neďaleko obce Úhorná v smere na Smolník. Pôvodne významné banské dielo, ktoré v minulosti slúžilo ako tajch dnes predstavuje ideálne miesto na rekreáciu v peknom prírodnom prostredí, uprostred Volovských vrchov.

Úhornianske jazero

Ako sa dostať k jazeru

Vodná nádrž sa nachádza východne od obce Úhorná v smere na obec Smolník. Miesto je v rámci Slovenska trocha odľahlejšie, no relatívne dobre sem prídete z oblasti Rožňavy, Medzeva, či Gelnice. Pripravte sa však na trocha kľukatejšie cesty, ktoré do týchto miest vedú.

K Úhornianskemu jazeru sa dá prísť priamo autom. Vedľa cesty sa tu nachádza i parkovisko. Prísť sem však môžete aj pešo z obce Úhorná, po zelenom turistickom chodníku. Peší výlet nie je príliš dlhý, zhruba 20 – 30 minút z centra obce. Miestom zároveň prechádza cyklotrasa, čo poteší všetkých fanúšikov cyklistiky.

Pri jazere

Úhornianske jazero predstavuje menšiu vodnú nádrž s hrádzou v jej východnej časti. Po hrádzi sa viete prejsť. V južnej časti jazera je potom niekoľko vyšľapaných chodníkov. Pri hrádzi si môžete všimnúť drevený prístrešok, pri ktorom sa nachádza ohnisko.

Hneď vedľa vodnej nádrže je menší voľnočasový areál, ktorému dominuje Reštaurácia u Vodnára. Pri nej sa nachádza i menšie detské ihrisko a tiež malý amfiteáter s lavičkami. Lavičky sú mimochodom vybudované aj na hrádzi, takže sadnúť si môžete aj priamo pri jazere. Ak by ste sa sem vybrali za vodnými radovánkami a chceli sa niekde rozložiť, tak môžete to spraviť na menšej lúčke pri hrádzi. Vstup do jazera je na okraji hrádze, neďaleko cesty.

Úhornianske jazero

Relax pri vode

Úhornianske jazero v súčasnosti predstavuje skvelé miesto na vodnú rekreáciu, či nenáročný oddych v prírode. Jazero je obkolesené lesmi a je domovom vodných vtákov, rýb a rakov, čo svedčí o čistote jeho vody. V jazere je možné kúpanie, člnkovanie, či možnosť rybárčenia. Je možné sa tu občerstviť v reštaurácii, či požičať kajaky a bránice v miestnej lodenici.

Úhornianske jazero

O jazere

Úhornianske jazero má rozlohu 4,79 ha a hĺbku do 13 metrov. Má sypanú hrádzu o dĺžke 190 metrov, ktorá bola pôvodne vysoká 14 metrov, no v roku 1896 bola zvýšená o ďalšie 2 metre. Jej šírka je 3 metre. Jazero zhromažďuje vodu z troch prítokov – z Úhornej, z údolia Rybník a z potoka Medvedej doliny.

Vodná nádrž pri Úhornej pôvodne vznikla ako banské dielo – tajch, ako súčasť vodohospodárskeho systému smolníckych baní. Vodná nádrž bola vybudovaná v roku 1768 a slúžila na zadržiavanie potočnej a dažďovej vody. Vodou následne zásobovala okolité banské huty a objekty a cementačné zariadenia v Smolníku. Vodná nádrž tak isto zadržiavala vodu počas prívalových dažďov, ktoré niekedy zvykli zaplaviť aj banské priestory.

Úhornianske jazero

Otváracie hodiny a vstupné

Úhornianske jazero je prístupné bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie pri jazere.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Úhornianske jazero
 • Obec / Mesto: Smolník
 • Ulica / Lokalita: Úhornianske jazero
 • Okres: Gelnica
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.7077,20.6931
 • Geomorfologický celok: Volovské vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Šport, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Vodné nádrže, Voľnočasové lokality