Skalné obydlia v Brlhovciach tvorí súbor skalných obydlí vytesaných do tufovej skaly. Obydlia sa nachádzanú neďaleko seba, na uličke s názvom „Šurda“, ktorá zároveň predstavuje pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Nachádza sa tu viacero objektov, ktoré je možné si pozrieť, či už zvonka, alebo z vnútra. Bolo tu zriadené dokonca vysunuté pracovisko Tekovského múzea v Leviciach so stálou expozíciou.

Skalné obydlia - Brhlovce

Ako sa dostať ku skalným obydliam

Ulička Šurda, na ktorej sa skalné obydlia nachádzajú leží v strednej časti obce. O prítomnosti skalných obydlí informujú aj cedule v obci. S navigáciou by preto nemal byť žiaden problém. Aj my sme to trafili hneď na prvý krát.

V prípade, že sem prídete autom, môžete ho nechať odparkované v strede obce, neďaleko mosta. Nachádza sa tu menšia odstavná plocha. Miesto poznáte aj podľa dreveného prístrešku s lavičkami. Prístrešok však vzdialene pripomína studňu. Tu natrafíte na mapu Brhloviec s informáciami o obci. Z týchto miest stačí nasledovať cedule a za pár minút sa ocitnete pri skalných obydliach. Trasa je veľmi krátka, vhodná aj pre najmenšie deti.

Ulička Šurda

Ulička Šurda aj spolu s obydliami je v súčasnosti pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Na ulici sa nachádza viacero skalných obydlí. Sprístupnená je usadlosť č. 142, pod správou Tekovského múzea. Ďalšie objekty 141, 242, 143 a 144 sú pod správou OZ Nový dvor, kde prebieha odborná obnova a počas našej návštevy sa do niektorých objektov dalo i vojsť.

Ulička Šurda je atraktívna aj domčekmi, ktoré sa na nej nachádzajú. Narazíte tu i na kaviareň občianskeho združenia. Na ulici a v objektoch skalných obydlí s občas konajú i rôzne kultúrne akcie.

Skalné obydlia - Brhlovce

Vysunutá expozícia Skalné obydlia Brhlovce

Najatraktívnejším objektom spomedzi skalných obydlí je usadlosť s popisným číslom 142. Objekt je v správe Tekovského múzea v Leviciach. Pozostáva z murovaného domčeka z 80-tych rokov 19. storočia, murovaného domu z roku 1932 a z priestorov vysekaných do skaly na dvoch podlažiach. Natrafíte tu i na letnú kuchyňu, komoru a ukážky kamenárskych výrobkov a rôzne náradie. V objekte domčeka si môžete pozrieť ukážky bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec a širšieho regiónu Tekova a Hontu v priebehu 20. storočia.

Expozícia bola sprístupnená verejnosti v roku 1992. V roku 1994 Tekovské múzeum v Leviciach za úpravu usadlosti a jej sprístupnenie získalo ocenenie EUROPA NOSTRA, ako prvá organizácia na území Slovenska.

Prehliadka expozície sa riadi otváracími hodinami. My sme počas našej návštevy dostali v domčeku výklad jednak o usadlosti, skalných obydliach aj o Brhlovciach. Prehliadku skalného obydlia sme potom absolvovali samostatne.

Skalné obydlia - Brhlovce

Nový dvor

Nový dvor je občianske združenie a umelecko-vzdelávacie centrum. Spravuje objekty na uličke Šurda s číslom 141, 242, 243 a 144. Do týchto objektov, resp. niekdajších obydlí bolo možné počas našej návštevy vstúpiť bez sprievodcu. Pred vchodom do objektov bola pokladnička na dobrovoľný príspevok. Pred vstupom tiež nájdete základné informácie o objekte do ktorého vstupujete.

Objekty boli prázdne a nie až v tak dobrom stave ako skalné obydlie pod správou múzea. V súčasnosti však v nich prebieha odborná obnova. Každopádne pozrieť si, aj keď prázdny interiér sa určite oplatí. Aspoň získate základný prehľad v akých priestoroch sa tu kedysi žilo.

Prehliadku objektov skalných obydlí potom môžete zakončiť kávičkou, či nejakým občerstvením, keďže na uličke Šurda zriadilo občianske združenie kaviarničku. Mali by ste sa tu tiež dozvedieť nejaké informácie o skalných obydliach a pamiatkovej rezervácii.

Skalné obydlia - Brhlovce

Otváracie hodiny a vstupné

Skalné obydlia v Brhlovciach si viete pozrieť z vonka bez obmedzení počas celého roka. Vstup do objektu pod správou Tekovského múzea je možný len v rámci otváracích hodín.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Skalné obydlia Brhlovce
 • Obec / Mesto: Brhlovce
 • Ulica / Lokalita: Šurda
 • PSČ: 93502
 • Okres: Levice
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 48.21474,18.73786
 • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Budovy, Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Kuriozity, Múzeá a galérie, Pamiatkové rezervácie