Skalné obydlia Lišov sú, ešte v nedávnej minulosti využívané, kamenné obydlia vybudované v tufovom brale, nachádzajúce sa severozápadne nad obcou Lišov. Výlet sem netrvá dlho, v podstate predstavuje krátku prechádzku. Odporúčame ho spojiť s návštevou menšieho múzea uprostred obce.
Skalné obydlia v Lišove sú vyhlásené za miestnu pamätihodnosť. Ide o dodnes funkčné kamenné obydlia, ktoré vznikli v tufovom brale, ktoré sa rozprestiera zhruba 700 metrov severozápadným smerom nad obcou. Nachádza sa tu obývacia izba, spálňa a kuchyňa. Precíznosť spracovania kameňa, dispozície vnútorných priestorov a umiestnenia obydlia sú na tento druh architektúry ojedinelé.
Skalné obydlia boli obývané ešte v 50. rokoch 20. storočia. Zaujímavý je aj detail pri vstupe do obydlia – jama v podlahe – keď sa pozriete lepšie, pokračuje úzkou a nízkou chodbou do svahu oproti obydliam. Išlo pravdepodobne o únikový východ, odpadový kanál, alebo mala táto čiastočne zavalená chodbička celkom inú funkicu.
Skalné obydlia sú v „relatívne“ zachovalom stave, hoci pôsobia akoby boli ponechané svojmu osudu. Nemali sme však pocit, že by nám tu malo niečo spadnúť na hlavu. Na mieste sme okrem samotných obydlí a malého infopanelu na zemi, nenašli nič ďalšie, čo by stálo za zmienku. Skalné obydlia predstavujú jeden kompaktný celok v ktorom sa dá bez problémov prechádzať z miestnosti do miestnosti. Obydlia sa dajú pomerne rýchlo prejsť. Okrem samotných izieb nás zaujala i dlhšiat chodba o ktorej sme písali vyššie. Miesto bolo síce prehradené mrežou, tá však bola otvorená a tak sa do chodby dalo normálne vojsť.
Vzhľadom na to, že skalné obydlia sú ľahko dostupné a prechádzka k nim z obce Lišov nie je príliš dlhá, je dobré ich návštevu spojiť s návštevou múzea (Lišov Múzeum) v obci. Je tu viacero zaujímavých objektov – Galéria masiek, Lišovská izba a keltské obydlie. Tieto atraktivity spolu s kamennými obydliami nad Lišovom predstavujú milý, nenáročný výlet pre všetky vekové kategórie, ktorý navyše netrvá dlho.
Trasa z obce Lišov ku skalným obydliam
Výlet ku kamenným obydliam nad Lišovom môžete zahájiť od miestneho múzea, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti obce. My sme nechali auto odparkované pred múzeom, keďže sme ho išli aj navštíviť a z tade sme sa pešo vybrali k obydliam. Už pri múzeu je prvý drevený smerovník, ktorý vás navedie správnym smerom k obydliam. Takýto smerovník sme našli aj povyše obce, kde je ešte zopár budov, okolo ktorých prejdete a následne sa dostanete do lesíka. Cesta je tu dobre schodná a i vcelku široká, nemal by byť preto problém prejsť ju aj na bicykli. Aj terénnejší detský kočiar by to mal zvládnuť bez problémov, keďže na lesnej ceste nie je príliš veľa nerovností. Prechádzka z Lišova ku skalným obydliam zaberie zhruba 10-15 minút času.
Náročnosť
Výlet ku skalným obydliam v Lišove je nenáročný, vhodný pre celú rodinu, aj malé deti. Pohyb po obydliach nám prišiel bezpečný. Akurát v mieste, kde je mreža, za ktorou je dlhšia chodba, sa nachádza diera v zemi. Je dobré ju neprehliadnuť.
Otváracie hodiny a vstupné
Skalné obydlia Lišov sú prístupné po celý rok, bez obmedzení. Vstup je bezplatný.