Obec Smolenice sa nachádzajúca na západnom Slovensku, na úpätí Malých Karpát, približne 20 kilometrov od Trnavy. Je známa predovšetkým vďaka Smolenickému zámku, ktorý patrí k najnavštevovanejším historickým pamiatkam v regióne. Okolie obce ponúka množstvo možností na turistiku, cyklistiku a spoznávanie prírodných aj kultúrnych zaujímavostí. Smolenice sú tiež ideálnym východiskovým bodom na výlety do centrálnej časti Malých Karpát.
Ako sa dostať do obce Smolenice
Obec Smolenice je ľahko dostupná najmä z oblasti Dolného Považia na Západnom Slovensku. Nie je problém sem však prísť aj zo Záhoria, cestou čo prechádza naprieč Malými Karpatami pri vodnej nádrži Buková. Výhodou je aj neďaleká prítomnosť krajských miest ako Trnava, či Bratislava, vďaka čomu sú Smolenice pomerne obľúbenou turistickou destináciou. Prísť sem je možné viacerými spôsobmi dopravy:
- Autom: Smolenice sa nachádzajú približne 60 km od Bratislavy a 20 km od Trnavy. Z Bratislavy je najlepšie využiť diaľnicu D1 smerom na Trnavu, odkiaľ vedie cesta cez Trstín, alebo Horné Orešany priamo do Smoleníc. Parkovanie je možné v centre obce, pri Smolenickom zámku a pri turistických trasách.
- Vlakom: Do Smoleníc premáva regionálny vlak z Trnavy. Železničná stanica Smolenice je situovaná asi 1 km od centra obce, čo je približne 15 minút chôdze.
- Autobusom: Priame autobusové spoje premávajú z Trnavy, Bratislavy a okolitých obcí. Autobusová zastávka sa nachádza v centre Smoleníc, v blízkosti hlavných atrakcií.
- Cyklisticky: Pre cyklistov je dostupná sieť viacerých cyklotrás vedúcich z Trnavy a Malých Karpát.
Pešo (turistika): Smolenice sú populárnym cieľom peších turistov, ktorí sem prichádzajú z okolitých obcí a pohorí, najmä cez značené trasy Malých Karpát.
Pamiatky
Smolenice sú domovom viacerých významných historických a kultúrnych pamiatok, ktoré zaujmú každého návštevníka, tu je výber niekoľkých z nich:
- Smolenický zámok: Dominanta obce, pôvodne postavený v 14. storočí, prešiel rozsiahlymi prestavbami a dnes slúži ako konferenčné centrum Slovenskej akadémie vied. Počas letných mesiacov je sprístupnený verejnosti. Návštevníci môžu obdivovať jeho romantickú architektúru inšpirovanú francúzskymi zámkami.
- Hradisko Molpír: Archeologická lokalita na vrchu nad obcou dokumentuje osídlenie z doby železnej. Pre návštevníkov je pripravený náučný chodník s informačnými tabuľami. Lokalita bola významným keltským oppidom, čo dokazuje množstvo archeologických nálezov. Návštevníci tu môžu vidieť pozostatky opevnení a obydlí a vychutnať si výhľad na okolitú krajinu.
- Múzeum Molpír: Nachádza sa priamo v obci a ponúka pohľad na archeologické nálezy z hradiska Molpír, vrátane keramiky, zbraní a nástrojov. Jedna miestnosť patrí vynálezcovi padáka Štefanovi Baničovi. Zaujímavá je tiež expozícia starých kníh zo 17. – 19. storočia z farskej knižnice.
- Kostol narodenia Panny Márie: Renesančno-barokový kostol z roku 1644 s cenným interiérovým zariadením. Pred kostolom sa nachádza chránená lipa, stará viac ako 350 rokov. Interiér kostola zdobia oltáre a ranobaroková kazateľnica. Kostol je miestom pravidelných bohoslužieb a počas roka sa tu konajú rôzne kultúrne a duchovné podujatia.
- Kaplnky: V Smoleniciach sa nachádza viacero kaplniek, ktoré sú rozptýlené v obci aj v jej okolí a tvoria neoddeliteľnú súčasť miestnej kultúrnej a duchovnej krajiny. Spomenúť môžeme napríklad Kaplnku sv. Vendelína a Kaplnku Nanebovstúpenia Pána, ktoré sa nachádzajú pri miestnom cintoríne, prípadne skalnú Kaplnku Panny Márie Lurdskej v doline Hlboče pri Smoleniciach. Tieto drobné sakrálne stavby sú nielen miestom modlitby a zastavenia, ale aj svedectvom historického a duchovného vývoja Smoleníc.
Prírodné zaujímavosti
Smolenice a ich okolie sú bohaté aj na prírodné krásy a unikátne miesta. Tie sa viažu predovšetkým na pohorie Malých Karpát, do ktorého je zo Smoleníc veľmi dobrý prístup.
- Jaskyňa Driny: Jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku, známa svojimi úzkymi chodbami a bohatou sintrovou výzdobou. Prehliadka trvá približne 35 minút. Jaskyňa je dlhá vyše 600 metrov, z toho pre verejnosť je prístupných približne 450 metrov. Návštevníci môžu obdivovať rôzne druhy kvapľovej výzdoby, ako sú záclonovité útvary a sintrové vodopády. V letných mesiacoch je príjemným miestom na ochladenie a ponúka aj sprievodcov s odborným výkladom.
- Park pri Smolenickom zámku: Rozsiahly a upravený park obklopujúci zámok je ideálny na prechádzky a oddych v prírode. Park je navrhnutý v anglickom štýle a ponúka rozmanité druhy stromov a kvetín, ktoré počas roka menia svoju farebnú paletu. Návštevníci si môžu oddýchnuť pri romantických jazierkach, obdivovať sochy a upravené chodníky vhodné aj pre rodiny s deťmi.
- Hlbočianska dolina: Malebná krasová dolina s niekoľkými informačnými tabuľami. Dolina je obľúbeným miestom pre rodiny, turistov a fotografov, najmä na jar a na jeseň, keď okolitá príroda hrá pestrými farbami.
- Hlbočiansky vodopád: Občasný vodopád v Malých Karpatoch, ktorý si najviac užijete po výdatných dažďoch. S výškou približne 9 metrov je najvyšším vodopádom v Malých Karpatoch. Po daždivom období vytvára pôsobivý prúd vody stekajúci po skalných terasách. V suchých mesiacoch je vodopád bez vody, no okolie je stále príjemným miestom na prechádzky.
- Smolenický kras: Oblasť s viacerými menšími jaskyňami a krasovými útvarmi nachádzajúcimi sa v okolí obce, vhodná na nenáročné túry a objavovanie prírodných zaujímavostí. Miesto je známe svojimi skalnými prevismi, ponormi a menšími jaskynnými dutinami. Pre milovníkov geológie je Smolenický kras ideálnym miestom na spoznávanie krasových javov a pozorovanie prírodného bohatstva Malých Karpát.
Ubytovanie a stravovanie
Smolenice ponúkajú rôzne možnosti ubytovania a stravovania pre každého návštevníka. V obci a jej okolí nájdete ubytovanie vhodné pre rodiny, turistov aj náročnejších hostí, od menších penziónov až po rekreačné zariadenia a ubytovanie v historických budovách. Juhozápadne od obce natrafíte na menšie rekreačné stredisko s názvom Jahodník, kde je viacero súkromných i firemných rekreačných chalúp a ubytovacích zariadení.
Možnosti stravovania v obci sú pestré, pričom návštevníci môžu využiť reštaurácie ponúkajúce tradičnú slovenskú kuchyňu, kaviarne a menšie občerstvovacie zariadenia. Mnohé z týchto podnikov sa nachádzajú v blízkosti turistických atrakcií, čo umožňuje pohodlné spojenie výletov s gastronómiou.
Tipy na výlety v okolí
Okolie Smoleníc ponúka množstvo možností na turistiku a objavovanie prírody:
- Výstup na Záruby (768 m n. m.): Najvyšší vrch Malých Karpát s nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu.
- Havrania skala (580 m n. m.): Obľúbený cieľ peších turistov a horolezcov, ideálny na kratší výlet.
- Vodná nádrž Buková: Vzdialená približne 6 km, vhodná na rybolov, pikniky a letné kúpanie.
- Hrad Ostrý Kameň: Ruiny hradu ponúkajú krásny výhľad a možnosť spoznávať históriu regiónu.
- Hlbočianska dolina s vodopádom: Atraktívna dolina s občasným vodopádom, je ľahko dostupná z obce.
- Vrch Molpír: Pekné výhľadové miesto nad Smolenicami.