Jaskyňa Deravá skala je voľne prístupná jaskyňa v pohorí Malé Karpaty, ležiaca neďaleko Plaveckého Mikuláša. Atraktívna jaskyňa je ľahko dostupná a preto môže predstavovať vhodný tip na krátky výlet, ktorý nezaberie veľa času. Navyše sa k nej dá v podstate prísť aj s detským kočiarom, čo je dobrá správa pre tých, čo majú malé deti. Jaskyňa je tiež významnou paleontologickou lokalitou.

Jaskyňa Deravá skala

Takmer priamo k jaskyni vedie asfaltová lesná cesta z obce Plavecký Mikuláš, z jej juhovýchodnej časti. Prechádzka k jaskyni je preto doslova prechádzkou ružovou záhradou. Môžete sem preto prísť aj na bicykli, kolobežke, alebo detským kočiarom. Autom sa tu však nedostanete, kvôli zákazu vjazdu kúsok za obcou. Neskôr sa na ceste nachádza dokonca aj závora. My sme sa v jaskyni zastavili počas veľmi pekného okruhu, kde okrem jaskyne Deravá skala, sme navštívili i lokalitu Mon Repos, vrch Čierna skala a na záver fotogenické skaly Kršlenice. Tento poldenný okruh odporúčame absolvovať každému, koho baví turistika a spoznávanie zaujímavých miest.

Pri jaskyni

Jaskyňa Deravá skala leží povyše cesty, ktorá smeruje z obce na Mon Repos. Vedie k nej trocha strmejší chodník v dĺže niekoľko desiatok metrov. Je to jediný možno trochu nepríjemnejší úsek na ceste. Po jeho zdolaní sa dostanete pred samotnú jaskyňu, kde je tabuľa s označením národnej pamiatky. Môžete si z nej prečítať zopár informácií o jaskyni.

Jaskyňa Deravá skala

Jaskyňa

Jaskyňa Deravá skala zaujme svojim veľkým vnútorným priestorom. A hoci nie je jaskyňa príliš dlhá do vnútra, je značne vysoká a tiež široká. Pobavila nás tu prítomnosť provizórnej hojdačky v podobe polienka visiaceho na skobe, pribitej na stene jaskyne. Na skoby mimochodom narazíte častejšie, keďže jaskyňa Deravá skala predstavuje aj menšiu lezeckú lokalitu. Tak isto tu nájdete provizórne posedenie s ohniskom a dokonca aj metlu (aspoň v našom prípade tak bolo). Jaskyňa Deravá skala má niekoľko zaujímavých zákutí, vrátane dvoch menších, niekoľko metrov dlhých jaskyniek. Zaujal nás tiež pohľad na jaskynný strop s viacerými priehlbinami.

Jaskyňa Deravá skala

O jaskyni Deravá skala

Jaskyňa Deravá skala patrí medzi prírodné pamiatky. Je charakteristická mohutným skalným previsom, ktorý je dlhý 26 a vysoký 13 metrov. Jej vnútorná časť bola vytvorená na tektonickej pukline v dôsledku pôsobenia podzemných a priesakových vôd, ale i vďaka mrazovému zvetrávaniu. Jaskyňa nemá kvapľovú výzdobu, no počas tuhšej zimy tu môžete natrafiť na cencúle, visiace zo stropu jaskyne.

Zaujímavosťou jaskyne je to, že bola osídlená v paleolite, neolite a tiež v stredoveku. Z obdobia paleolitu sa tu našli pazúrikové a jaspisové nožíky, škrabadlá, rôzne kostené hroty, lištové hroty a hrot z mamutieho kla. Z obdobia neolitu tu boli nájdené pozostatky keramiky, kostených šidiel, rôzne nože a brúsené kamenné sekery. Bola tu tiež nájdená hrobka dieťaťa v skrčenej polohe.

Jaskyňa Deravá skala

Trasa z Plaveckého Mikuláša k jaskyni Deravá skala

Z Plaveckého Mikuláša s k jaskyni dostanete po zelenej turistickej značke. Na ňu natrafíte za kostolom, ktorý sa nachádza v strede obce. Ľudia pri ňom zvyknú aj parkovať. Niekoľko miest na parkovanie je potom bližšie k hlavnej ceste, neďaleko autobusových zastávok. Ak však chcete ušetriť čo najviac času, niekoľko miest na parkovanie je aj za obcou po ceste, smerom k jaskyni. Je tu infopanel a ceduľa s označením chránenej prírodnej rezervácie. Za týmto miestom je zákaz vjazdu a autom sa ďalej nedostanete.

Cesta k jaskyni z obce je asfaltová s prímesou štrku. Na chodenie, či bicykel je to úplná pohoda. Z trasy nemáte kde odbočiť a teda by ste sa ani nemali kde stratiť. Zaujímavostí po ceste nie je veľa, možno až na jednu zvláštnu kaplnku vo svahu, vedľa ktorej je lavička a tiež oplotenie s vodárenským zdrojom.

Jaskyňa Deravá skala leží po pravej strane cesty, zhruba 1,5 km za Plaveckým Mikulášom. Miesto sa dá ľahko prehliadnuť, preto je dobré so sebou mať mapu, ideálne však GPS. To že ste správne spoznáte jednak podľa vyšľapaného chodníka pri ceste a tiež niekoľkých kameňov, pripomínajúcich schodisko. Smerom k jaskyni je viacero popadaných balvanov. Pri pohľade od cesty sa možno jaskyňa bude zdať neprístupná, no čím bližšie k nej pôjdete, tým viac budete zisťovať, že vďaka vyšľapanému chodníku, výstup nie je až taký problematický.

Jaskyňa Deravá skala

Náročnosť

Výlet k jaskyni Deravá skala nie je náročný. Z obce Plavecký Mikuláš sa dá absolvovať za 20-30 minút, v závislosti od toho, z ktorej časti obce sa sem vyberiete. Jediný technický úsek je tesne pred jaskyňou, keď budete musieť vyšľapať strmejší chodník. Za dobrého počasia by s tým nemal byť problém. Po dažďoch sa tu však môže šmýkať. Jaskyňa samotná je potom bezpečná. Návšteva je vhodná aj pre deti. Viac krát sme tu stretli rodiny s menšími deťmi.

Jaskyňa Deravá skala

Otváracie hodiny a vstupné

Jaskyňa Deravá skala je celoročné prístupná jaskyňa bez poplatkov. Parkovanie v Plaveckom Mikuláši je bezplatné.

Jaskyňa Deravá skala

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Jaskyňa Deravá skala
 • Obec / Mesto: Plavecký Mikuláš
 • Ulica / Lokalita: Kršlenica
 • Okres: Malacky
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.49689,17.32467
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, História
 • Kategórie: Jaskyne, Lezecké lokality, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Skaly