Molpír je menší malokapratský vrch nad Smolenicami, kde sa zároveň v minulosti rozprestieralo väčšie hradisko. Lokalita je len na skok z centra obce Smolenice a tak predstavuje výborný tip na kratučký výlet pre celú rodinu. Po niekdajšom hradisku tu nájdete niekoľko stôp, napríklad v podobe kamenného múru. Tak isto sa oplatí vyjsť na vrchol Molpíru a pokochať sa zaujímavými výhľadmi na časť Malých Karpát v oblasti Smoleníc.

Molpír - vrch a hradisko nad Smolenicami

Vrch Molpír sa rozprestiera v západnej časti Smoleníc. V podstate predstavuje drobný, bočný malokarpatský hrebeň pod ktorým sa rozkladá zaujímavá Hlbočianska dolina s občasným vodopádom, ktorý odporúčame navštíviť. Treba sa sem však vybrať po výdatných dažďoch, alebo po topení snehu, ináč z vodopádu veľa neuvidíte. Na Molpír sa veľmi rýchlo dostanete zo Smoleníc. Na úpätí kopca narazíte na niekoľko drevených obydlí, ktoré slúžia zrejme ako pripomienka niekdajšieho osídlenia. Počas výstupu na vrchol vás bude sprevádzať i niekoľko informačných panelov, ktoré informujú prevažne o niekdajšom hradisku.

Kúsok pod vrchom Molpíru je menšia vyhliadka, orientovaná smerom k Smolenickému zámku. Je to asi jedno z najlepších výhľadových miest, ak si chcete zámok odfotiť. Okrem Smolenického zámku z tade uvidíte i na časť východného predhoria Malých Karpát. Zaujmú tiež pohľady na okraj Podunajskej pahorkatiny. Ďalej v úzadí si možno všimnúť dymiace komíny jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Táto pomerne zaujímavá vyhliadka je doplnená o lavičku a jeden infopanel. Nájdete tu tiež rozsiahlejší kamenný val. Jedná sa o pozostatky pevnostného múru hradiska Molpír.

Z tohto miesta sa ďalej môžete vybrať preskúmať samotný hrebeň vrchu Molpír. Hneď v úvode hrebeňa zrejme narazíte na netradičnú menšiu vyhliadku s hojdačkou. Nachádza sa tu i konštrukcia provizórneho prístrešku. Následne sa dostanete na hrebeň, ktorý je na viacerých miestach odlesnený. Dá sa po ňom bez problémov pohybovať, akurát v niektorých miestach si treba dávať pozor aby ste sa nepošmykli a nespadli dole do doliny. Tento hrebeň ponúka pomerne atraktívne výhľady, najmä smerom do doliny Hlboče a priľahlé kopce. Vidno tiež i na južnú časť obce Smolenice a časť Podunajskej pahorkatiny.

Molpír - vrch a hradisko nad Smolenicami

Hradisko Molpír

Hradisko Molpír v Smoleniciach bolo najintenzívnejšie obývané v 7. a na začiatku 6. storočia pred Kristom v období staršej doby železnej. Touto oblasťou viedla v minulosti obchodná cesta, ktorá spájala juhovýchodnú a severnú Európu. Celý areál hradiska, vrátane opevnenia mal rozlohu približne 12 hektárov. Hradisko malo 3 časti – prvé a druhé nádvorie a najvyššie položenú časť, takzvanú akropolu. Súčasťou akropoly bolo viacero stavieb zrubovej a kolovej konštrukcie a niekoľko pecí. Nachádzalo sa tu tiež miesto náboženského charakteru a nádrž na vodu. Tak isto tu bol odkrytý pevnostný múr z nasucho kladených kameňov s dvomi vstupmi.

Hradisko Molpír zaniklo zrejme znenazdajky a katastroficky. Svedčí o tom množstvo predmetov, ktoré sa našli na mieste niekdajších stavieb. Bolo tu nájdených i stovky broznových hrotov šípov, takzvaného „východného typu“, ktoré používali a priniesli sem jazdecko-nomádske skupiny obyvateľstva z východokarpatskej oblasti. Prítomnosť hradiska Molpír bolo prvý krát geodeticky zamerané v roku 1930 Štefanom Janšákom. Následne bolo hradisko zamerané ešte niekoľko krát. Najviac informácií o hradisku však prinieslo až letecké laserové skenovanie, ktoré odhalilo presné priestorové usporiadanie archeologických pamiatok.

Molpír - vrch a hradisko nad Smolenicami

Trasa zo Smoleníc na Molpír

Na Molpír sa z centra Smoleníc dostanete veľmi rýchlo. Vyraziť sem môžete napríklad od Kostola narodenia Panny Márie, prípadne od hlavnej cesty v obci pri miestnych reštauráciach. V týchto miestach nájdete i niekoľko parkovísk. Kúsok za kostolom narazíte na prvý infopanel náučného chodníka, ktorým si prejdete celé hradisko, až na samotný vrchol. Za kostolom prechádza trasa okolo cintorína a cez miestny sad. Následne sa dostanete na trávnatý svah, ktorým sa v podstate dostanete až na samotný vrchol Molpíru. Označenie vrcholu sme si nikde nevšimli, mal by sa však nachádzať neďaleko miesta s hojdačkou. Zo Smoleníc sa na vrchol Molpíru dostanete zhruba za 10-20 minút, v závislosti od toho, z akej časti obce budete vyrážať.

Náročnosť

Výlet na Molpír je nenáročný, vhodný pre celú rodinu. Jediným, mierne náročnejším miestom je záverečný výstup po odlesnenom svahu, ktorý môže byť trocha strmší. Je to však otázka len niekoľkých minút. Ak sa budete pohybovať po hrebeni Molpíru s deťmi, dávajte na nich pozor aby sa nepošmykli a nezleteli zo skál. Hrebeň je tu však poväčšinou dostatočne široký a tak by s jeho prechodom nemal byť až taký problém.

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Molpíru a hradisko sú prístupné po celý rok, bez obmedzení. Vstup je bezplatný, podobne aj parkovanie v Smoleniciach je bezplatné.

Molpír - vrch a hradisko nad Smolenicami

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Molpír
  • Obec / Mesto: Smolenice
  • Okres: Trnava
  • Kraj: Trnavský kraj
  • GPS: 48.51089,17.42352
  • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
  • Kategórie: Hradiská, Vrchy a kopce, Výhľady