Hrad Ostrý Kameň je atraktívna ruina hradu, rozprestierajúca sa na západnom výbežku hrebeňa Zárub v Malých Karpatoch. Predstavuje vďačný tip na výlet, najmä z oblasti vodnej nádrže Buková, keďže nezaberie až tak príliš veľa času. Výlet na hrad však nebude úplne „zadarmo“ a budete sa musieť pripraviť i na nejaké to stúpanie.

Hrad Ostrý Kameň

Z kade sa vybrať na hrad Ostrý Kameň?

Na hrad Ostrý Kameň sa môžete vybrať z viacerých smerov – napríklad z obce Buková, alebo ideálne od vodnej nádrže Buková, keďže je o niečo kratší. Ďalšou variantou je výlet na hrad z obce Smolenice, či už po hrebeni cez Záruby, alebo prostredníctvom priľahlej doliny, či spraviť si okruh.

Výlet, resp. okruh zo Smoleníc cez Záruby na hrad Ostrý Kameň vrelo odporúčame, ak chcete podstúpiť poldenný, resp. celodenný výlet. Ak nemáte času nazvyš, prípadne sa sem vyberiete s deťmi, ideálne je prísť na hrad od vodnej nádrže Buková. My sme absolvovali oba výlety a každý má niečo do seba.

Hrad Ostrý Kameň

Trasa z vodnej nádrže Buková na hrad Ostrý Kameň

Vodná nádrž Buková sa rozprestiera v západnej časti Malých Karpát, medzi obcami Plavecký Peter a Buková. Dá sa sem prísť autom a je tu i parkovisko pre viacero áut. V minulosti sa jednalo o vcelku populárnu rekreačnú oblasť, no dnes skôr slúži najmä rybárom a chatárom.

Prvé kroky počas turistiky na hrad vás povedú cez hrádzu a polia na okraj lesa. Stačí nasledovať žltú turistickú značku. Následne sa ocitnete na asfaltovej ceste, ktorá vedie z obce Buková a po chvíli sa dostanete na Rázcestie pod Ostrým Kameňom. Tu sa napojíte na červenú značku, ktorá vás privedie až k samotnému hradu. Treba však pozorne sledovať značenie na stromoch, keďže pár minút chôdze od rázcestia sa trasa stočí smerom doprava, do prudšieho kopca.

Následne budete musieť absolvovať značne strmý úsek, ktorý je dosť nepríjemný najmä počas zostupu a keď je blato (môže sa tu dosť šmýkať). Počas našej návštevy tu bol navyše vyvalený strom, ktorý bolo treba preliezť. Po absolvovaní tohto úseku je výstup vcelku jednoduchý po širšom vyšľapanom chodníku. Po ceste narazíte aj na jeden pekný výhľad smerom k vodnej nádrži. Výlet od vodnej nádrže Buková na hrad Ostrý Kameň zaberie zhruba 1 hodinu času.

Hrad Ostrý Kameň

Trasa zo Smoleníc cez Havranicu a Záruby na hrad Ostrý Kameň

Výlet na hrad zo Smoleníc môžete zahájiť napríklad od parkoviska pri kostole pod Smolenickým zámkom. Za ním sa po modrej turistickej dostanete na miesto s názvom Klauža, kde sa budete musieť rozhodnúť, či sa na Ostrý Kameň vydáte po hrebeni cez Havraniu skalu, Havranicu a Záruby, alebo cez dolinu pod hrebeňom Zárub. Vybrať sa však môžete sčasti dolinou a v sedle Zárub prejsť na vrchol Zárub a následne na hrad Ostrý Kameň. My však odporúčame spraviť si okruh na hrad cez Havranicu a Záruby a naspäť sa vrátiť dolinou.

Na Havraniu skalu vás z Klauže privedie žltá turistická značka. Výstup je strmší no chodník je dobre schodný. Na hrebeni sa potom napojíte na červenú turistickú značku, ktorá vás privedie až na hrad Ostrý Kameň. Po ceste prekonáte vrchol Havranica a vrchol Záruby – najvyššie miesto v Malých Karpatoch (768 m n. m.). Trasa je vedená užším chodníkom, no s orientáciou, pokiaľ nejdete v zime a je nasnežené by nemal byť problém. Za vrcholom Havranica sa pripravte na kratší zostup a následný výstup na Záruby, z kade trasa k hradu Ostrý Kameň opäť klesá.

Čo sa týka výhľadov, tak nejaké si užijete na Havranej skale, potom v oblasti Zárub a najkrajšie sú potom na záverečnom hrebeni pred Ostrým Kameňom. Výlet zo Smoleníc na hrad Ostrý Kameň cez Havraniu skalu, Havranicu a Záruby zaberie zhruba 2,5 – 3,5 hodiny času, hoci je to značne individuálne.

Hrad Ostrý Kameň

Na hrade Ostrý Kameň

Hrad Ostrý Kameň v súčasnosti predstavuje ruinu hradu, do ktorej sa zub času zahryzol pomerne tvrdo. Areál hradu je sčasti zarastený, na mieste je viacero popadaných stromov. Ak sem prídete koncom jesene, v zime alebo začiatkom jari, hrad si zrejme užijete o čosi viac, keďže nebude až tak zarastený.

Na hrade v súčasnosti (2024) neprebieha žiadna rekonštrukcia, resp. nič viditeľné, čo by sme si za tie roky, čo sem chodíme všimli. Ťažko povedať, ako dlho súčasný stav hradu ostane zachovaný a či ho postupne príroda nepohltí. Na druhej strane, hrad v súčasnej podobe má svoje čaro a zachováva si akúsi divokosť.

Vstup do hradu smerom od Bukovej nás privítal vyvráteným stromom, ktorý sme museli obchádzať. V týchto miestach badať zvyšky hradných múrov, cez ktoré prejdete do spodnej časti hradu. Nachádza sa tu infopanel a zvyšky ďalších múrov a pozostatky z veží. Táto časť je pomerne priestranná a ruín je tu pomenej. Viac ich je potom západným smerom, kde prejdete do hornej časti hradu. Tu sa nachádza i palác hradu s akousi vstupnou bránou (či s vežou?), ktorých konštrukciu ešte ako-tak viditeľne badať.

V najzápadnejšej časti horného hradu sa ruiny rozprestierajú už len na skale. Je tu i akási vyhliadka z ktorej sú veľmi dobré výhľady smerom k protiľahlému hrebeňu Veterlína a do doliny, ktorá ho oddeľuje od masívu Zárub. Počas našej poslednej návštevy tu enormne fúkalo a doslova sme mali problém udržať sa tu na nohách.

Hrad Ostrý Kameň

Výhľady

Z hradu Ostrý Kameň sú výhľady najmä z jeho najzápadnejšej časti. Je tu fajn vyhliadka, chránená menším múrom, resp. pozostatkom z hradu. Z tade je pekne vidno na skalný hrebeň, tiahnúci sa smerom k Zárubám. Uvidíte i z tade na hrebeň vrcholov Veterlín a Čelo a do priľahlej doliny. Kúsok poniže vyhliadky je ešte i ďalšia vahliadka, ktorá okrem výhľadom k hrebeňu Zárub ponúka i mierne clonené výhľady smerom k vodnej nádrži Buková a do Borskej nížiny.

Hrad Ostrý Kameň

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Ostrý Kameň je prístupný bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Čo sa týka parkovania, tak pri vodnej nádrži Buková je bezplatné parkovanie. Čo sa týka Smoleníc, tak tam od 1.12.2023 by mali byť niektoré miesta v obci spoplatnené. Viac informácií nájdete na webovej stránke obce.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Ostrý Kameň
 • Obec / Mesto: Buková
 • Ulica / Lokalita: Hrad Ostrý Kameň
 • Okres: Trnava
 • Kraj: Trnavský kraj
 • GPS: 48.52228,17.37244
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Vrchy a kopce, Výhľady