Na významnej stáročnej ceste, vedúcej z Kežmarku do Starej Ľubovne sa nachádza zaujímavá mestská časť Spišskej Belej - Strážky. Uprostred nej stojí renesančný kaštieľ, ktorého zaujímavosť podčiarkuje rozsiahly historický park a vedľa stojaci gotický kostol s renesančnou zvonicou. V kaštieli Strážky sídli Slovenská národná galéria. Expozícia kaštieľa prezentuje tvorbu významného maliara Ladislava Medňanského. Nájdete tu tiež historickú knižnicu, či kolekciu portrétov zo 17. – 19. storočia. V parku kaštieľa sa buduje exteriérová expozícia sochárstva.

Kaštieľ Strážky

V mestskej časti Strážky sa nachádza viacero historických pamiatok, ktoré určite stoja za návštevu. Mestská časť sa nachádza len 2,3 km od centra mesta Spišská Belá a 5 km od ďalšieho historického mesta Kežmarok. Okrem kaštieľa je atrakcií v tejto lokalite množstvo, takže ak sa vydáte ktorýmkoľvek smerom, všade nájdete niečo zaujímavé. 

Kaštieľ Strážky stojí pri hlavnej ceste na mieste pôvodného gotického hradu už od roku 1570. O význame tejto lokality svedčí aj to, že v čase, keď sa začala výstavba kaštieľa tak sa tu započala aj výstavba knižnice a prestížnej latinskej luteránskej humanistickej školy. Renesančný kaštieľ má 4 krídla s uzavretým vnútorným arkádovým nádvorím, kde si môžete posedieť pri káve a koláčiku.

V kaštieli Strážky sídli Slovenská národná galéria. Preto nezabudnite, každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné pre všetkých zdarma. Historické interiéry sú zdobené barokovým nábytkom, rozsiahlou knižnicou a zbierkou portrétnych malieb zo 17.-19. storočia, prevažne predchádzajúcich majiteľov kaštieľa. Najvýznamnejšou časťou prehliadky je zbierka obrazov významného maliara Ladislava Medňanského, ktorý v tomto kaštieli prežil svoju mladosť. Určite sa zastavte aj v krásnom kaštieľnom parku, ktorého južnú časť tvorí rieka. Areál parku je síce oplotený, avšak prístup doň je voľný pre všetkých. Nájdete tu množstvo lavičiek, krásnych majestátnych starých stromov, romantické zákutia, hroby niekoľkých majiteľov kaštieľa a výstavu sôch moderného umenia.

V blízkosti kaštieľa môžete okrem anglického parku navštíviť aj gotický Rímskokatolícky Kostol sv. Anny z konca 15.storočia. Zaujme svojimi síce neúplnými, ale zato gotickými oltármi a nástennými maľbami zo 16. storočia. Najstaršia plastika Madony z r. 1340 sa momentálne nachádza v SNG v Bratislave. Vedľa stojaca renesančná veža slúžila v minulosti ako strážna veža a neskôr ako zvonica. Historické mestá Kežmarok a Spišská Belá sú so Strážkami spojené okrem cesty aj cyklochodníkom.

Kaštieľ Strážky

Ako sa dostať do kaštieľa Strážky

Kaštieľ Strážky sa nachádza na ulici Ladislava Medňanského v Spišskej Belej v jej južnej časti, priamo pri hlavnej ceste, smerujúcej na Kežmarok. V prípade, že sa sem vyberiete autom, je dobré ho nechať odparkované na začiatku vstupu do parku, čo je kúsok po ceste za kaštieľom. Z tade je to potom do kaštieľa len niekoľko minútová prechádzka pešo, vcelku pekným parkom. 

Otváracie hodiny a prehliadka kaštieľa

Návšteva parku a kaštieľa Strážky je nenáročná a ponúka zaujímavé historické miesto na oddych pod Tatrami. Aktuálne informácie nájdete na stránke múzea https://www.sng.sk/strazky . Kaštieľ je otvorený od stredy do nedele v čase 10:00-17:00. Prehliadka kaštieľa s lektorom zaujme, je však skôr určená pre fanúšikov múzeí a výtvarného umenia. Na to je dobré myslieť, ak sa sem chystáte napríklad s malými deťmi.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kaštieľ Strážky
 • Obec / Mesto: Spišská Belá
 • Ulica / Lokalita: Mednyánszkeho 25
 • PSČ: 05901
 • Okres: Kežmarok
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.17198, 20.45385
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Budovy, Historické pamiatky, Kaštiele, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie