Veľká Svišťovka je vrchol v najvýchodnejšej časti Vysokých Tatier so skvelými výhľadmi smerom do doliny Zeleného plesa a na okolité štíty Vysokých Tatier a Belianskych Tatier. Výstupová trasa sem je vcelku náročná. S využitím lanovky na Skalnaté pleso sa však dá skrátiť a tak výlet sem si môžu spraviť i o niečo menej zdatní turisti.
Poloha
Veľká Svišťovka sa nachádza vo východnom výbežku Vysokých Tatier, nad Zeleným plesom. Najbližším turistickým centrom v tejto oblasti je Tatranská Lomnica, ktorá je pomerne dobre dostupná, či už z diaľnice pri Poprade, prípadne vlakom, alebo tatranskou električkou. Vďaka neďalekej diaľnici je preto lokalita v rámci Slovenska prístupnejšia.
Z kade sa vybrať na Veľkú Svišťovku
Veľká Svišťovka je dostupná z dvoch smerov – buď od Zeleného plesa, alebo od Skalnatého plesa. Na Zelené pleso sa dostanete z Bielej Vody, alebo Tatranských Matliarov. Výstup na Skalnaté pleso je najlepšie začať v Tatranskej Lomnici, výstup sa tiež dá zjednodušiť lanovkou. V tomto smere je o niečo praktickejší výstup cez Skalnaté pleso práve kvôli prítomnosti lanovky. Navyše sem môžete prísť nielen z Tatranskej Lomnice, ale i od Starého Smokovca cez Hrebienok.
Východiskových miest je teda viacero. Najrýchlejší a najkratší výstup je jednoznačne z Tatranskej Lomnice. Dá sa absolvovať za zhruba 3-4 hodiny. Výstup z Bielej Vody a Tatranských Matliarov je zhruba o pol hodinu dlhší. Záverečný výstup je navyše technicky náročnejší, je tu i niekoľko reťazí. Dlhší výlet je tiež z Starého Smokovca, cca 4-5 hodín (trasa sa dá o ničo skrátiť s využitím pozemnej lanovky na Hrebienok).
Samozrejme všetky tieto časy sú len orientačné, pretože výstupové časy sú priamoúmerné vašej kondícií a schopnosti zvládať dlhé stúpania. Vo všetkých prípadoch totiž prekonáte okolo 1200 výškových metrov. Ak sa na takýto výstup necítite, je lepšie si vybehnúť na Veľkú Svišťovku z Tatranskej Lomnice s využitím lanovky na Skalnaté pleso. Z tade už nie je trasa taká náročná a najmä väčšinu stúpania už budete mať za sebou.
Výstup na Veľkú Svišťovku z Tatranskej Lomnice
Výstup z Tatranskej Lomnice sme si vybehli celý pešo, keďže sme z výletu chceli mať pravý nefalšovaný vysokotatranský zážitok. Lanovka na Skalnaté pleso v tom čase kvôli silnému vetru ani nepremávala a tak na trase bolo pomerne veľa ľudí.
Výlet z Tatranskej Lomnice na Veľkú Svišťovku môžete zahájiť na rozsiahlejšom parkovisku, pod lyžiarskym strediskom. Následne sa treba vybrať smerom hore po svahu, až kým nenarazíte na turistickú značku. Tá mimochodom vychádza z centra Tatranskej Lomnice, takže ak parkujete priamo v osade, alebo ste tu ubytovaní, môžete sa po nej vydať hneď. Tá v úvodnej časti prechádza lesom a až o niečo vyššie križuje lyžiarsky svah.
Po ani nie hodine stúpania prídete na medzizastávku lanovky s názvom Štart. Táto časť výstupu nám prišla vcelku pohodová. To pravé orechové však príde za Štartom, kde je terén už dosť strmý a výrazne preverí vašu kondíciu. Neraz sme v tomto úseku stretli hlúčiky odfukujúcich turistov. Strmý terén končí pri Skalnatej chate, ktorá sa nachádza poniže Skalnatého plesa. Tento výstupový úsek je dosť nepríjemný aj počas zostupu a dobre preverí vaše kolená.
Od Skalnatého plesa vedie na Veľkú Svišťovku červená turistická značka. Trasa je charakteristická dvoma stúpaniami, jednak hneď za Skalnatým plesom a potom záverečným výstupom na samotný vrchol. Medzi tým je dlhší rovinatejší úsek po okraji svahu, typický viacerými kamennými moriami. Pohyb tu nie je úplne praktický a treba dávať pozor pod nohy, aby ste nezakopli o nejaký kameň, alebo aby vám noha neprepadla do diery medzi kameňmi. Samotný vrchol sa potom nachádza kúsok východnejšie od Sedla pod Veľkou Svišťovkou. Dovedú vás k nemu značenia vrcholu na kameňoch.
Náročnosť výstupu na Veľkú Svišťovku z Tatranskej Lomnice
Výstup na Veľkú Svišťovku z Tatranskej Lomnice bez využitia lanovky predstavuje ťažší typ výletu. Trasa je charakteristická strmými stúpaniami a to najmä v prvej polovici trasy. Na trase je i niekoľko technickejších miest, ktoré súvisia najmä so strmosťou terénu a potom nepríjemnejší úsek kamenných morí za Skalnatým plesom. Skúsenejší turista by s tým však nemal mať až taký problém.
Výlet na Veľkú Svišťovku tak môžeme odporučiť skôr zdatnejším turistom, resp. turistom čo chodia pravidelnejšie na výlety. Všetkým ostatným, čo sa na takýto výstup necítia, odporúčame využiť lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. Takýto výstupový variant je potom vhodný aj pre deti. Je však dobré aby mali aspoň nejaké skúsenosti s vysokohorským terénom. Predsa len, pohyb po kamenných blokoch nemusí byť ideálny pre malé detské nohy.
Na Veľkej Svišťovke
Vrchol Veľkej Svišťovky je pokrytý nevysokou trávou a nánosmi kamenia. Terén je tu typicky sutinový, pohybovať sa tu dá však vcelku normálne. Niektoré časti sú dokonca viac trávnaté, ako kamenisté. Vrchol je pomerne priestranný a tak si tu dozaista nájdete miesto, kam si budete môcť sadnúť. Počas našej návštevy tu bolo viacero skupiniek turistov, no navzájom si nezavadzali.
Na vrchole na jednom z balvanov narazíte na pribitú kovovú tabuľu, do ktorej sú vyryté tatranské štíty aj s popisom, ktoré je možné z Veľkej Svišťovky vidieť. Nič ďalšie zaujímavé sa na vrchole nenachádza.
Výhľady
Výhľady patria k najväčším lákadlám Veľkej Svišťovky. V princípe tu dovidíte na všetky svetové strany. Tie najkrajšie výhľady sú smerom k Zelenému plesu a na priľahlé štíty (napr. Jahňací štít). Fajn výhľad je na hrebeň Veľkej Svišťovky a protiľahlý Kežmarský a Huncovský štít. Nádherný je tiež pohľad na masív Belianskych Tatier a do Doliny Kežmarskej Bielej vody. Dobre vidno i smerom do Podtatranskej kotliny v oblasti Kežmarku a Spišskej Belej. Výhľady si tu skutočne užijete.
Pre čo najlepší zážitok z výhľadov, odporúčame sem prísť v čase, keď tatranské štíty nebudú zatieňovať dolinu Zeleného plesa. My sme tu boli počas jesene a slnko už svietilo relatívne nízko. Aj preto sme mali časť výhľadov v tieni.
Otváracie hodiny a vstupné
Veľká Svišťovka nie je prístupná počas celého roka a vzťahuje sa na ňu zimná uzávera. Vstupné sa tu neplatí. Spoplatnené je však parkovanie v Tatranskej Lomnici, Bielej Vode, či Starom Smokovci.
Fotografie