Lom v Tatranskej Kotline je obľúbená lezecká lokalita s ferratou, nachádzajúca sa na východnom predhorí Belianskych Tatier v meste Vysoké Tatry, konkrétne v časti Tatranská Kotlina. Miesto okrem lezeckých aktivít a ferraty je významné i z hľadiska výskytu rôznych druhov vegetácie a vtáctva. Z Tatranskej Kotliny sa sem dá spraviť krátka, nenáročná prechádzka. Preto, ak sa už zdržujete v týchto končinách, napríklad ste boli na návšteve Belinaskej jaskyne, prísť si sem pozrieť kameňolom sa určite oplatí. Navyše to nezaberie ani veľa času.

Lom v Tatranskej Kotline

Lom v Tatranskej Kotline kedysi slúžil na ťažbu vápenca a dolomitu. Vyťažený materiál sa používal ako kamenivo na stavbu ciest, či ako stavebný kameň. Vápenec sa používal i na pálenie vápna v neďalekých vápenných peciach. Ťažba kameňa bola v lome zastavená v roku 1961, kvôli ochrane neďalekej Belianskej jaskyne. Po skončení ťažby nastali v kameňolome prirodzené sukcesné procesy a začal zarastať. Aj preto tu nájdeme pomerne bohatý výskyt rastlín, najmä z čeľade vstavačovité. Rastie tu napríklad črievičník papučkový, vstavačovec Fuschov, či prilbovka červená. V kameňolome bolo tiež zmonitorovaných až 78 rôznych druhov vtákov. V súčasnosti je Lom v Tatranskej Kotline v 4. stupni ochrany. Je dobré sa preto podľa toho správať. Nemalo by sa tu zbierať rastliny, táboriť, stanovať, či bivakovať.

Prostredie kameňolomu je veľmi atraktívne. Pod kameňolomom sa nachádza rovinatý priestor, z ktorého kde-tu vyrastajú stromy. To sa hodí najmä počas leta, keď sa tu dá dobre schovať v tieni stromov. Počas pekných dní tu často stretnete skupinky lezcov. Stretli sme tu okrem Slovákov napríklad dosť Čachov a Poliakov. Počas našej návštevy však väčšina z nich sedela v tieni, keďže bolo teplo a slnko doslova pražilo na skalnú stenu. Zaujímavosťou lomu v Tatranskej Kotline je, že v roku 2004 tu bola vybudovaná najstaršia slovenska ferrata. Postavili ju horskí záchranári v 50 m skalnej stene kameňolomu. Je zaistená oceľovým lanom. Nachádza sa v pravej časti hlavnej lezeckej steny. Okolo kameňolomu prechádza cyklocesta a niečo ako náučný chodník. Dá sa tu podstúpiť pekná prechádzka, osviežená niekoľkými panelmi s informáciami o lokalite.

V kameňolome by sa mali nachádzať dve menšie jaskyne s dĺžkou 10 a 7 metrov. Jaskyne sú však neprístupné, preto sme sa ich ani nesnažili nájsť. Prejsť sa však dá značná časť kameňolomu, vzhľadom na to, že na lezenie sa používa väčšina stien. Najpopulárnejšia je jednoznačne tá v spodnej, južnej časti lomu. Z tade sa môže vybrať po vyšľapanom chodníku do strednej a západnej časti kameňolomu. Po ľavej strane ešte miniete ferratu, za ktorou je niekoľko schodíkov, ktoré uľahčujú pohyb popri stene. Naprieč lomom potom vedie úzky chodník, ktorý je však mierne strmý. Dá sa po ňom relatívne dobre chodiť, hoci pod nohami sa občas kamienky rozutekajú, najmä smerom z kopca. V týchto miestach sme stretli malinkú červenú žabu. Kto vie, z kade sa tu zatúlala. V prípade, že by ste sa chceli dostať do severozápadnej časti kameňolomu, dá sa do nej vybehnúť napríklad po rozložitejších kamenných blokoch zo spodnej časti lomu. Chce to však trocha obratnosti.

Lom v Tatranskej Kotline

Ako sa dostať ku kameňolomu

Samotný lom sa nachádza na okraji Tatranskej Kotliny, nad hlavnou cestou, vedúcou smerom na Ždiar. V prípade, že sa chcete vybrať ku kameňolomu autom, môžete využiť odstavné miesto na okraji cesty hneď za Tatranskou Kotlinou. Miesto leží kúsok za križovatkou ciest (jedna ide z Tatranskej Kotliny, druhá z Ždiaru a tretia z Lendaku). Vojde sa sem viacero áut. Z tade sa môžete vydať vyšľapaným chodníkom cez cestu priamo k lomu, prípadne prejsť pár desiatok metrov po ceste smerom naspäť do obce, z kade vedie k lomu pekná široká cesta. V prípade, že sa sem chcete vybrať z centra Tatranskej Kotliny, tak paralelne s hlavnou cestou ide široký chodník, ktorým sa sem bez problémov dostanete.

Lom v Tatranskej Kotline

Náročnosť

Lom v Tatranskej Kotline je ľahko dostupný, pokojne sem môžete prísť aj s malými deťmi. V spodnej časti kameňolomu sa dá bez problémov pohybovať. Vo vyšších častiach je to už zložitejšie, keďže je tu strmejší a drolivejší terén. Je preto na mieste tu o niečo zvýšiť pozornosť, aby ste sa nešmykli. O to viac to platí, ak by ste sem chceli ísť s deťmi. Tak isto si treba dávať pozor pred padajúcim kamením, ktoré sa občas v kameňolomoch vyskytuje. Platí to najmä ak sa nachádzate pod skalnými stenami.

Lom v Tatranskej Kotline

Otváracie hodiny a vstupné

Lom v Tatranskej Kotline je verejne prístupný bez obmedzení. Čo sa týka parkovania, tak odstavná plocha na okraji obce je bez poplatku. V samotnej Tatranskej Kotline sa však na parkoviskách platí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Lom v Tatranskej Kotline
 • Obec / Mesto: Vysoké Tatry
 • Ulica / Lokalita: Tatranská Kotlina
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.2315,20.3134
 • Geomorfologický celok: Belianske Tatry
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Kameňolomy, Lezecké lokality, Prírodné zaujímavosti