Holumnický hrad je pomerne neznáma ruina hradu, ktorá sa týči na menšej vyvýšenine v obci Holumnica v okrese Kežmarok. Z ruiny sa dochovalo len zopár múrov, navyše miesto je značne neupravené a zarastené. Návštevu zrúcaniny si tak skôr užijú fanúšikovia hradov, čo si chcú odškrtnúť návštevu ďalšieho hradu.

Holumnický hrad

Ako sa dostať na Holumnický hrad

Hrad Holumnica leží v obci Holumnica, ktorá sa nachádza medzi mestami Podolínec a Spišská Belá, severne od Kežmarku. Tesne pred Podolíncom, v smere od Spišskej Belej je križovatka s autobusovými zastávkami, kde treba odbočiť na východ do obce Holumnica.

K Holumnickému hradu sa v rámci obce potom dostanete tak, že najprv sa budete musieť dopraviť k miestnemu kostolu. Ten sa nachádza približne v strede obce. Ani nie sto metrov za ním je potom menšia odbočka pomedzi domy, ktorá vedie až k samotnému hradu. Ten je mimochodom čiastočne vidno i od cesty, čo uľahčí navigáciu. Ak by ste nevedeli nájsť odbočku, tak tá sa nachádza oproti mostíku, cez miestny potok.

Ak ste sem prišli autom, tak to viete nechať zaparkované oproti kostolu, kde je menšia odstavná plocha, prípadne sa dá dostať až priamo pod vyvýšeninu, na ktorej sa hrad nachádza. Nie je tu síce parkovisko, ale auto sa dá odparkovať vedľa cesty.

Pri Holumnickom hrade

Hrad Holumnica v súčasnosti predstavuje zanedbanú ruinu, ktorá až na zopár zvyškov rozpadajúcich sa hradných múrov nemá čím zaujať. Miesto, najmä počas leta môže byť zarastené. V tomto sme mali šťastie, že sme sem prišli počas jesene a tak sa tu dalo vcelku normálne pohybovať.

V hradných stenách vidno zvyšky okien a v niektorých častiach i zbytky omietky. Badať v nich i pozostatky štrbinových strieľní. Hradné múry tvoria 3 samostatné celky. Medzi nimi sa nachádza menšia vyvýšenina, v ktorej útrobách sa možno skrývajú ďalšie pozostatky po hrade. V čase našej návštevy však bola zarastená kríkmi a tak sme ju moc nepreskúmavali.

V oblasti Holumnického hradu sa nič ďalšie zaujímavé nenachádza a tak si zrúcaninu pozriete dosť rýchlo. Kto vie, ako dlho v takomto stave ruina vydrží.

Holumnický hrad

Z histórie hradu

Holumnický hrad patrí medzi tie menej preskúmané hrady, vzhľadom na nedostatok dostupných historických materiálov. Bol zrejme postavený na prelome 15. a 16. storočia niektorou z rodín Berzeviczyovcov, Ujházyovcov alebo Görgeyovcov. Objekt neskôr opustili v 17. storočí, keď si v obci vybudovali reprezentatívnejší kaštieľ. Hrad bol potom zrejme využívaný len ako obytné sídlo niektorého z člena rodín, prípadne ako užitková budova. Dodnes na hrade nebol realizovaný archeologický výskum.

Holumnický hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Holumnický hrad je prístupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Holumnický hrad
 • Obec / Mesto: Holumnica
 • Ulica / Lokalita: Holumnický hrad
 • Okres: Kežmarok
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.23308,20.52694
 • Geomorfologický celok: Levočské vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky