Veľké Biele pleso je jedno z tatranských plies, ktoré leží na rozhraní Vysokých a Belianskych Tatier. Rozkladá sa uprostred Doliny Bielych plies, obklopené viacerými tatranskými štítmi a podmanivou prírodou. Výlet sem si môžete spraviť zo Ždiaru, Tatranskej Javoriny, alebo ideálne z Bielej Vody. Výlet na Biele pleso môžete spojiť aj s návštevou nie až tak vzdialeného Zeleného plesa.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Poloha

Veľké Biele pleso leží v najvýchodnejšej časti Vysokých Tatier, na hranici s Belianskymi Tatrami v okrese Poprad. Je súčasťou Doliny Bielych plies na ktorú neskôr nadväzuje Dolina Kežmarskej Bielej vody, ktorou preteká Biely potok vytekajúci z plesa.

Keďže Veľké Biele pleso leží vo východnej časti Tatier, jeho poloha je v rámci pohoria mierne okrajová. Východiskové body na túru k plesu sú preto o niečo horšie dostupné, najmä ak povedzme dovolenkujete niekde v oblasti Štrbského plesa, alebo v západnejšej časti Tatier. Ak ste však niekde v oblasti Ždiaru, alebo Tatranskej Lomnice, či Starého Smokovca, túra k plesu nebude predstavovať žiaden logistický problém. Prísť do väčšiny týchto miest môžete poľahky z Popradu, okolo ktorého prechádza i diaľnica.

Z kade vyraziť na Veľké Biele pleso

Výlet na Veľké Biele pleso môžete zahájiť z viacerých miest. Najrýchlejšie sa k plesu dostanete od Bielej Vody, či Tatranských Matliarov, za zhruba 2,5 – 3 hodiny. Sú to miesta ležiace neďaleko Tatranskej Lomnice – významnej vysokotatranskej osady, ktorá predstavuje jedno z hlavných turistických centier Vysokých Tatier.

Dlhšie trasy k Veľkému Bielemu plesu potom vedú z Tatranskej kotliny, Ždiaru, alebo Tatranskej Javoriny. Sú však zhruba o hodinu dlhšie. Každá z týchto trás má niečo do seba a hlavne po ceste uvidíte inší typ krajiny. Dajú sa tiež podstúpiť rôzne prechody napr. z Tatranskej Javoriny do Tatranskej Kotliny, cez Veľké Biele pleso, prípadne zo Ždiaru na Bielu vodu.

Veľmi populárna je tiež túra z Bielej Vody na Veľké Biele pleso a Zelené pleso. Pri tejto túre prejdete viacerými peknými dolinami, uvidíte niekoľko plies a na Zelenom plese sa môžete i občerstviť. Tento variant sme podstúpili aj my a preto sa budeme v článku venovať najme jemu.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Trasa z Bielej Vody na Veľké Biele pleso

Výlet z Bielej Vody väčšina turistov zaháji od miestneho parkoviska (plateného), prípadne od autobusovej zastávky, ktorá sa tu nachádza. Túra ďalej pokračuje žltou turistickou značkou po pohodlnom širokom štrkovom chodníku. Po ani nie dvoch prejdených kilometroch prejdete okolo Rázcestia nad Matliarmi, kde sa na turistický chodník napája modroznačená trasa vedúca z Tatranských Matliarov. Modrou turistickou značkou sa následne dostanete k samotnému Veľkému Bielemu plesu.

Za Rázcestím nad Matliarmi narazíte ešte na Rázcestie Šalviovým prameň, tu sa trasa k Veľkému Bielemu plesu odpája od trasy k Zelenému plesu. Počas našej návštevy bol však úsek za Rázcestím Šalviový prameň uzavretý, a tak sme sa na trasu napojili o niečo severnejšie, keď sme prešli po drevenom mostíku. Tu sa už aj terén o niečo viac zostrmil a tak isto pohodlný široký lesný chodník nahradila úzka cestička. Ňou sme sa dostali až k Veľkému Bielemu plesu.

Väčšinu výletu vás bude sprevádzať Biely potok a potok Kežmarská Biela voda. Na niektorých miestach ich budete buď križovať, alebo k nim budete môcť prísť. Po ceste sme narazili i na niekoľko prístreškov, zopár lavičiek a tiež prameň. Trasa aj napriek obchádzke bola dobre značená. Výlet s dvoma dôchodcami nám zabral niečo vyše 3 hodín. Trasa sa však dá zvládnuť aj rýchlejšie, keďže nás po ceste zdržalo viacero oddychových prestávok.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Náročnosť

Výlet na Veľké Biele pleso z Bielej Vody patrí medzi menej až stredne náročné túry, v závislosti od kondície turistu. Trasa k plesu nie je technicky náročná a z polovice je vedená širším turistickým chodníkom. Stúpanie je zväčša pozvoľné, strmejších úsekov je potom niekoľko v druhej polovici výstupu. Dĺžka trasy z Bielej Vody je okolo 7 km, pri ktorých prekonáte prevýšenie zhruba 700 výškových metrov. Trasa je vhodná aj pre deti, keďže nejaké zložité technické úseky sa tu nenachádzajú. Je však dobré, ak deti majú už nejaké tie skúsenosti s dlhšími túrami.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Pri Veľkom Bielom plese

Veľké Biele pleso má fantastickú polohu medzi dvoma rôznymi typmi pohorí. Belianske Tatry sa totiž svojou stavbou a tiež vizuálom odlišujú od Vysokých Tatier. Užijete si tu preto rôznorodé výhľady. Vidno to pekne pri pohľade na Kopské sedlo, kde západne od neho možno badať klasické masívne špicaté vysokotatranské štíty. Východne od neho sa zas rozkladajú štíty Belianskych Tatier, kopcového charakteru, ktoré sú typické hôľnatým povrchom s vyčnievajúcimi skalami a skalnými hrebeňmi.

Lokalita Veľkého Bieleho plesa je typická kosodrevinou a vyššími trávami. Dá sa tu však bez problémov chodiť. Veľké Biele pleso si kvôli kosodrevine celé neobídete. Je tu však niekoľko miest, kde môžete prísť priamo k plesu. V minulosti stála pri Veľkom Bielom plese Kežmarská chata, ktorá bohužiaľ 7.10.1974 vyhorela. Dnes tu už len nájdete menší prístrešok a zopár lavičiek.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Okružný výlet z Bielej Vody na Veľké Biele pleso a Zelené pleso

Tento turistický okruh môžeme vrelo odporučiť z viacerých dôvodov. Jednak sa nebudete na Bielu Vodu musieť vracať po úplne rovnakom chodníku. Tak isto po trase z Veľkého Bieleho plesa na Zelené pleso je viacero pekných miest a výhľadov, vrátane návštevy Trojrohého plesa. Na Zelenom plese sa tiež nachádza horská chata, kde sa dá občerstviť a dokonca prespať. Lokalita Zeleného plesa navyše predstavuje jednu z najkrajších lokalít v rámci Vysokých Tatier.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Otváracie hodiny a vstupné

Na Veľké Biele pleso sa dostanete celoročne, dokonca aj počas zimy. Zimná uzávera by sa totiž na toto miesto nemala vzťahovať. Vstupné sa tu neplatí, platí sa však za parkovanie na Veľkej Bielej vode, či v Tatranskej Javorine. Na parkovisku Ždiar – Strednica zatiaľ peniaze nevyberajú.

Veľké Biele pleso - Vysoké Tatry

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Veľké Biele pleso
 • Obec / Mesto: Vysoké Tatry
 • Ulica / Lokalita: Dolina Bielych plies
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.2218,20.2299
 • Geomorfologický celok: Vysoké Tatry
 • Náročnosť: 5 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Jazerá, Prírodné zaujímavosti, Výhľady