Múzeum J.M. Petzvala je neveľké múzeum, nachádzajúce sa priamo na hlavnom námestí mesta Spišská Belá, neďaleko Kežmarku. Múzeum je zamerané predovšetkým na fotografiu a kinematografiu a tak isto sa venuje významnej osobnosti slovenského technického rozvoja - Jozefovi Maximiliánovi Pecvalovi, ktorý sa v meste narodil. Múzeum sa oplatí navštíviť, keď už sa v Spišskej Belej nachádzate a to najmä ak ste fanúšikom fotenia, či filmovania. Vstupné je navyše symbolické – 2 EURá (2022).

Múzeum J.M. Petzvala v Spišskej Belej

Starobylé mestečko pod Tatrami, Spišská Belá, malo odjakživa dôležité miesto medzi spišskými mestami. Nachádzalo sa na historickej križovatke ciest a vlastnilo rozsiahle pozemky v Tatrách. Počas poľského zálohu mesto naďalej prosperovalo a rozvíjali sa v ňom remeslá. Jeho význam pokračoval aj naďalej vďaka spracovaniu dreva a najrozsiahlejším ovčím stádam v krajine až do skončenia 2.svetovej vojny, kedy z mesta odišli Nemci a Spišskej Belej boli odobraté rozsiahle pozemky v Tatrách. V súčasnosti sa v meste nachádza niekoľko historických budov a múzeí. Jedným z nich je práve Múzeum J. M. Petzvala, ktoré sa nachádza v neskororenesančnej budove bývalej školy. Budova je pekne zrekonštruovaná a nachádza sa v historickom centre mesta.

J.M. Petzval bol rodák zo Spišskej Belej a bol matematik, fyzik, optik a vynálezca. Ako profesor študoval svetelnosť a podarilo sa mu zostrojiť objektív s vysokou svetelnosťou. Tým skrátil dĺžku expozície a vďaka tomu napomohol k ďalšiemu rozvoju fotografie. Aj preto je expozícia múzea, ktoré je mimochodom pobočkou Slovenského technického múzea v Košiciach, zameraná práve na fotografovanie.

V múzeu J.M. Petzvala sa dozviete o vzniku a vývoji fotografie a fotografovania, zoznámite sa s dejinami kinematografie a tak isto niečo o živote bratov Petzvalovcov. Vo vitrínach môžete objavovať fotografické prístroje najrôznejšieho druhu, unikátnu celokovovú repliku daguerrotypického prístroja firmy Voigtländer & Sohn s portrétovým objektívom a zaujímavosťou je určite Krügenerova detektívna komora predstavujúca knihu či dobový fotoateliér a fotokomora z 20.storočia. Jednoducho, exkluzívny prienik do minulosti fotografie v dome muža, ktorý významne zasiahol do vývoja fotografie.

Trasa

Múzeum J.M. Petzvala sa nachádza v centre Spišskej Belej, na hlavnom námestí, neďaleko Kostola sv. Antona Pustovníka a mestského úradu. Múzeum by ste mali bez problémov zbadať, či už sem prídete pešo alebo autom. V blízkosti múzea nie je problém zaparkovať zadarmo (2022). Parkovať sa dá na okraji cesty, kde sú na to vyhradené boxy. K múzeu je to už potom len pár desiatok metrov pešo.

Múzeum J.M. Petzvala v Spišskej Belej

Otváracie hodiny a prehliadka múzea

Múzeum je otvorené od utorka do soboty v čase 10:00-16:30, otvorené má aj vždy v prvú nedeľu v mesiaci, kedy je vstup do múzea bezplatný. Aktuálne informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete tu: https://www.muzeum.sk/muzeum-j-m-petzvala-v-spisskej-belej.html. Prehliadka múzea je nenáročne stráveným časom v tomto podtatranskom mestečku a zvládne ju naozaj každý. Otázne je, nakoľko zaujme aj menšie deti.

Múzeum J.M. Petzvala v Spišskej Belej

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Múzeum J.M. Petzvala v Spišskej Belej
 • Obec / Mesto: Spišská Belá
 • Ulica / Lokalita: Petzvalova 30
 • PSČ: 05901
 • Okres: Kežmarok
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.18759, 20.45843
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Budovy, Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie