Mestečko Podolínec nájdete v údolí rieky Poprad. Presnejšie sa nachádza na rozhraní Spišskej Magury, Podtatranskej kotliny a Levočských vrchov. Prvá písomná zmienka o tomto meste je ešte z roku 1235. V meste sa nachádza viacero zaujímavostí, napríklad rímskokatolícky Kostol nanebovzatia Panny Márie z roku 1298 s gotickým a barokovým inventárom a vzácnymi nástennými maľbami z rokov 1360 až 1430, renesančná zvonica, kaplnka sv. Anny z 13.storočia a kláštor piaristov z roku 1642.

Mesto Podolínec

Hoci toto mestečko nepatrí práve medzi najtypickejšie slovenské turistické mestá, patrí medzi jedno z tých zaujímavejších miest z historického hľadiska. Rád piaristov mu pripisoval taký veľký význam, že sa niekedy nazývalo aj Atény nad Popradom. Nájdete tu mestskú pamiatkovú rezerváciu s historickým námestím, farský kostol so stredovekými maľbami, mestské hradby a piaristický kláštor s Kostolom sv. Stanislava (kostol piaristov). To všetko je súčasťou nádhernej siluety mestečka Podolínec.

Kláštor a kostol piaristov bol pôvodne postavený na severnom okraji mesta v polovici 17. storočia. Ten bol súčasťou obranného systému mesta. Za blokmi domov námestia sa vytvoril druhý a neskorý tretí uličný okruh.

Ústrednou časťou mesta je Kostol nanebovzatia Panny Márie a renesančná zvonica, ktoré sa nachádzajú na Mariánskom námestí priamo v centre. Kostol pochádza z 13. storočia a v priebehu svojej histórie bol viackrát prestavaný. V jeho interiéri nájdete pôsobivé stredoveké fresky ako aj vzácny historický inventár.

Podolínska zvonica (Renesančná zvonica) patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam Slovenska a dostala sa i na slovenskú poštovú známku zo série „Krásy našej vlasti”. V neposlednom rade sú súčasťou mesta aj Slnečné hodiny, ktoré sa nachádzajú na veži kláštora Piaristov a tvoria ich štyri vertikálne slnečné hodiny. Tieto hodiny sú neúplné, bez číselníka a číslic. Sú kruhového tvaru s kovovou tyčou ukazovateľa. Mestečko Podolínec by sa určite malo nachádzať na vašom zozname miest, ktoré treba na Slovensku navštíviť.

V meste zaujmú tiež mestské hradby, ktoré si všimnete v niektorých častiach mesta. Súčasťou hradieb sú i bašty, ktoré sa nachádzajú pri potravinách na Baštovej ulici. V minulosti sa v Podolínci nachádzal aj hrad, ktorý sa však nezachoval. Na jeho mieste v súčasnosti stojí mestský úrad. Mierne netradičnou atrakciou, ktorú si zrejme všimnete, počas potuliek námestí je tzv. Podolínske strašidlo, ktoré sedí na nadrozmernej lavičke.

Mesto Podolínec

Fotograife

  • Mapa:
  • Okres: Stará Ľubovňa
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 49.2578,20.5354
  • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina