Veterný vrch je vďačný výhľadový vrchol v pohorí Spišská Magura, rozprestierajúci sa nad kúpeľnou obcou Vyšné Ružbachy a obcou Veľký Lipník. Miesto je dobrým tipom na výlet pre všetkých návštevníkov kúpeľov. Oplatí sa sem však podstúpiť výlet aj ak sa nachádzate v oblasti Spiša a máte záujem spoznávať menej známe slovenské vrcholy.
Poloha
Veterný vrch leží severozápadným smerom od Vyšných Ružbách vo východnej časti Spišskej Magury. Lokalita je dobre dostupná z oblasti Zamaguria, severného Spiša, či západného Šariša. Južnejšie od Vyšných Ružbách prechádza hlavná cesta spájajúca mestá Kežmarok, Spišská Belá, Podolínec so Starou Ľubovňou, aj preto Veterný vrch pomerne dobre dostupnou lokalitou.
Východiskové miesta na túru na Veterný vrch
Na Veterný vrch sa dostanete z viacerých miest a smerov. Medzi najpopulárnejší východiskový bod patria Vyšné Ružbachy. Jedná sa o kúpeľnú obec, ktorú preslávili najmä liečivé minerálne pramene, či menší kráter s termálnou vodou v ktorom sa dá kúpať. Nachádza sa tu i lyžiarske stredisko, z ktorého sa dá priamo podstúpiť výlet na Veterný vrch (po zelenej a žltej turistickej značke). Na Veterný vrch sa však dostanete i priamo z centra obce (po červenej turistickej značke).
Ďalší východiskový bod na túru na Veterný vrch je Veľký Lipník, z ktorého vedie na vrchol červená turistická značka. Túra z tade je o niečo kratšia s menším prevýšením v porovnaní s trasou z Vyšných Ružbách. Nejedná sa však o výrazný rozdiel. Alternatívne sa ešte na Veterný vrch dostanete z obce Stráňany, či zo Stráňanského sedla.
Na Veternom vrchu
Vrchol Veterného vrchu predstavuje odlesnenú menšiu plošinu, čiastočne obklopenú menšími stromami. Na vrchole, okrem smerovníka, návštevnej knihy a výhľadového panela narazíte i na ohnisko, nejaké to posedenie a drevenú sochu medveďa, ktorá počas našej návštevy patrioticky držala slovenskú vlajku.
Na vrchole sa nenachádza žiaden prístrešok, takže sa tu nebudete mať kde schovať pred nepriazňou počasia. Kúsok pod vrcholom sa však nachádza chata U Borsuka, kde je veranda a vedľa menší prístrešok, kde by sa dalo núdzovo prečkať búrku, či dážď.
Výhľady z Veterného vrchu
Veterný vrch je dobrý výhľadový kopec, ktorý ponúka zaujímavé pohľady na viacero svetových strán. Azda najzaujímavejšie sú smerom k Belianskym Tatrám a k východnej časti Vysokých Tatier. Veľmi dobrý výhľad je však i smerom do Pienin, k populárnym Trom Korunám. Ako na dlani tu tiež budete mať veľkú časť Spišskej Magury. Dovidíte taktiež na neďaleké pohorie Levočské vrchy.
Pre lepšiu orientáciu tu bol vybudovaný menší kruhový panel s názvami pohorí a niektorých vrcholov na ktoré dovidíte. Malo by z tade byť napríklad vidno i na vrchol Kráľovej hole. My sme však nemali šťastie na počasie a výhľady do značnej miery zhoršovalo protisvetlo a nepríjemný atmosférický opar. Treba ešte pripomenúť že výhľady na viacerých miestach zakrývajú stromy, takže nie sú úplne panoramatické. Výhľady sa tak isto menia podľa toho v ktorej časti vrcholu sa nachádzate.
Trasa z Vyšných Ružbách na Veterný vrch
Z Vyšných Ružbách máte dve možnosti ako sa dostať na vrchol. Prvá možnosť je po červenom turistickom chodníku priamo z miestnych kúpeľov. Ďalšia, o niečo dlhšia možnosť je vybrať sa na vrchol cez lyžiarske stredisko po zelenej a neskôr žltej turistickej značke. My sme si tu spravili okruh a tak sme mali možnosť vyskúšať obe trasy. Výstup po červenej značke je kratší a viac vhodný pre menej zdatných turistov a tiež na výlet s deťmi.
Výlet po červenej turistickej značke môžete začať tým, že sa prejdete kúpeľným areálom a následne sa vydáte smerom k vrcholu Kukura, ktorý poznáte podľa vysielača. Pod ním končí lanovka z miestneho lyžiarskeho strediska. Červená trasa následne vedie širšou cestou po hrebeni k vrcholu Grúň. Zhruba v polovici tohto úseku narazíte na odbočku k pamätníku partizánov, ktorý môžete navštíviť (zachádzka je zhruba 10 min. tam + 10 min. späť). Za Gruňom narazíte na rázcestník s názvom Pod Grúňom od ktorého sa vydáte smerom na západ, až dôjdete k chatke U Borsuka. Za ňou je to na vrchol Veterného vrchu už len kúsok. Trasa nám prišla dobre značená a s orientáciou sme nemali žiaden problém. Výstup po červenej značke z kúpeľov zaberie približne 1,5 – 2,5 hodiny, podľa vašej kondície. Prekonáte pritom vyše 560 výškových metrov.
Ak sa chcete vybrať na Veterný vrch z Vyšných Ružbách po zelenej značke (neskôr žltej), výlet môžete začať v centre, prípadne od lyžiarskeho strediska. Trasa vedie spočiatku širokou asfaltovou cestou. Po ceste sa dlho nič nedeje. Jediným rozptýlením je drobný prameň po ľavej strane cesty a menšia kaplnka, na ktorú natrafíte na jednom z rázcestí. Tu sa treba vybrať trasou, smerujúcou viac na severozápad až kým narazíte na miesto so senníkom (je na ňom šípka) pri ktorom odbočíte vpravo. Následne sa terén viac zostrmí, prejdete i viacero úsekov hustejším lesom, až sa dostanete na rozsiahlejšie lúky, ktoré vás privedú do lokality s názvom Na Poľane. V týchto miestach sú lúky vcelku fotogenické so zaujímavými výhľadmi. Od Poľany máte dve možnosti, ako sa vybrať na Veterný vrch. Buď po hrebeni, alebo cez rázcestie Pod Grúňom. My sme išli po hrebeni, keďže cez Grúň sme sa vracali naspäť okružnou trasou. Hrebeň na Veterný vrch vedie užším chodníkom, na niektorých miestach viac zarasteným. Nebolo to však nič hrozné. Záver hrebeňa končí na rázcestí pod Veterným vrchom z ktorého ste na vrchole za pár minút. Trasa po zelenej turistickej značke od lyžiarskeho strediska zaberie približne 2-3 hodiny a prekonáte pri tom vyše 530 výškových metrov. Ak by ste vyrazili z kúpeľnej časti, pripočítajte ešte pol hodinu navyše.
Náročnosť
Túra na Veterný vrch z Vyšných Ružbách patrí medzi nie príliš náročné túry, ak ste skúsenejší turista. Naopak, pre menej zdatného turistu, či menšie deti môže predstavovať mierne náročnejší výlet aj vďaka prevýšeniu a relatívnej dĺžke. V podstate sa jedná o slušný poldňový výlet. Trasa je najstrmejšia v samotnom závere, prípadne značne strmá je i na niektorých úsekoch po zelenej turistickej značke. Stúpanie červenou trasou nám prišlo rovnomernejšie. Technické úseky na trase nie sú. Možno tak v samotnom závere sa mierne šmýka na suchej šotolinovej ceste tesne pod vrcholom.
Otváracie hodiny a vstupné
Veterný vrch je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Čo sa týka parkovania, tak v kúpeľnej časti vo Vyšných Ružbachoch je spoplatnené. V prípade že parkujete v lyžiarskom stredisku tak tam sa za parkovanie neplatí.