Štrbské Pleso je horská osada a zároveň vysokotatranské pleso, nachádzajúce sa na úpätí Vysokých Tatier. Štrbské Pleso bolo oddávna centrom športových a turistických aktivít, čo potvrdzujú aj jednotlivé stavby – skokanské mostíky, lyžiarske stredisko a pod. Miesto a jeho blízke okolie je typické podmanivou prírodou. Svedčia o tom i jedinečné výhľady na štíty Vysokých Tatier priamo od brehu Štrbského plesa.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Na Štrbskom Plese sa nachádza množstvo rôznych typov ubytovania, od turistických ubytovní, až po extrémne luxusné hotely. To láka najrôznejšiu klientelu. Naplánovať sa tu dá víkendový, ale pokojne aj dlhší pobyt. Okrem toho táto lokalita predstavuje východiskový bod na množstvo ľahších i náročnejších túr. Atraktívne prostredie a turistická vybavenosť robia zo Štrbského Plesa pomerne masovú záležitosť, čo občas kazí dojem z miesta.

Poloha

Štrbské Pleso sa nachádza na južnom úpätí Vysokých Tatier, severne od Štrby. Predstavuje jednu z troch miestnych častí obce Štrba, no katastrálne územie čiastočne spadá aj pod mesto Vysoké Tatry. Miestom prechádza hlavná cesta, ktorá spája viaceré tatranské osady. Keďže neďaleko Štrby prechádza diaľnica, nie je až taký problém sa sem dostať autom z viacerých kútov Slovenska.

Dostupnosť a parkovanie

Štrbské Pleso je dobre dostupné po sieti tatranských električiek a po klasickej ceste je tiež možný prístup autom zo Štrby prípadne v smere od Tatranskej Lomnice. Auto je možné zaparkovať na zbernom parkovisku pri stanici električiek. Parkovisko je však spoplatnené. Ďalšie parkoviská sa potom nachádzajú pri Turistickej ubytovni SHB, oproti ktorej sa mimochodom nachádzajú aj rozličné stánky s rôznym tovarom a suvenírmi.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Dovolenka a aktívny relax na Štrbskom Plese

Štrbské Pleso je výborná základňa pre rekreačné športovanie najmä lyžovačku, bežkovanie, aktívny relax akým je turistika, ale aj wellness dovolenku, v niektorom z ubytovacích zariadení, ktoré boli pôvodne kúpeľnými komplexmi. Vybrať si možno z luxusných hotelov, turistických ubytovní, ubytovania strednej kategórie, alebo jednoducho uprednostniť lacnú dovolenku v kempe v neďalekej Štrbe. Štrbské Pleso je tiež výbornou východiskovou základňou na množstvo klasických túr vo Vysokých Tatrách.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Tipy na turistiku zo Štrbského Plesa

Pokiaľ chcete zažiť jednoduchšiu turistku, vybehnúť si môžete na neďaleký vodopád Skok. Túra k nemu nie je až tak náročná. Túru k vodopádu je dokonca možné absolvovať aj počas zimy, keďže sa na trasu nevzťahuje zimná uzávera. Za vodopádom Skok môžete ďalej pokračovať až k Bystrej lávke a spraviť si tak okružný výlet Mlynickou a Furkotskou dolinou.

Príkladom ďalších pekných horských túr môže byť výstup na Kriváň, Rysy, Solisko, Popradské pleso, Ostrvu alebo Kôprovský štít. Všetko sú to nádherné túry, avšak doporučuje sa skorý štart výstupov, nakoľko tieto trasy sú počas dňa zavalené davmi turistov. Špeciálnym náporom trpia Rysy, na ktoré vedie značený chodník aj z Poľskej strany a je to zároveň najvyšší bod Poľska. Ak vyrazíte okolo siedmej hodiny ráno, väčšinu turistov predbehnete. Začiatok túry skoro ráno je navyše bezpečnejší.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Ak hľadáte osamelejší, no nemenej krásny vrchol, vystúpte na Kôprovský štít. Ak sa potrebujete na túre občerstviť, prípadne ubytovať, vyskúšajte služby horského hotela pri Popradskom plese celoročne a v sezónne na najvyššie položenej chate v Tatrách na Chate pod Rysmi, ktorá prešla rekonštrukciou. Doporučiť možno aj peknú túru na vrchol Soliska a kúsok pod ním ležiacu chatu, kde sa dá dostať tiež sedačkovou lanovkou.

Túry na spomenuté štíty sú dobre vyznačené, treba však dbať na dobré plánovanie túry. Rýchla zmena počasia je v Tatrách veľmi bežná. Ak chcete podniknúť ľahšiu túru s deťmi, vyberte sa na Popradské pleso alebo neďaleký Symbolický cintorín, či spomínaný vodopád Skok. Príjemná je taktiež samotná prechádzka okolo brehu Štrbského plesa. Výhľady na scenériu Kriváňa, Vysokej, Rysov, Soliska a Patrie patria k tým najkrajším.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Prechádzky na Štrbskom Plese

Ak vás však túry nelákajú, no máte chuť si niekam vybehnúť na pohodovú prechádzku, môžete ju absolovoať po obvode Štrbského plesa. Jedná sa o veľmi fajn prechádzku, vhodnú i pre najmenšie deti, s mnohými drobnými atraktivitami a zákutiami. Pre rodiny sa hodí i ľahký minivýlet k idylickým Jazierkam lásky, prípadne si zbehnúť k ďalšiemu jazierku s názvom Nové Štrbské pleso.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Skvelá lyžovačka

Lyžovať môžete v stredisku Štrbské pleso alebo na zjazdovke tiahnucej sa na svahoch Soliska. Taktiež máte na výber široké možnosti bežkovania po dlhých tratiach.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Ďalšie aktivity

Zaujímavosťou je možnosť bungee jumpingu z vrchnej plošiny skokanského mostíka, alebo možnosť vyskúšať si prácu vysokohorského nosiča. Stačí ak si na rázcestí pri Popradskom plese vyberiete vhodný náklad, ktorý tu už nájdete pripravený na nosičskej krošne a vydáte sa na Chatu pod Rysmi. Spoznáte tak naplno cenu vyneseného čaju, ktorý Vám za odmenu naservírujú.

Ďalšou zo zaujímavých atraktivít na Štrbskom plese je člnkovanie. Novodobou atrakciou je tiež gigantická rozhľadňa (53 metrov) s názvom Tatras Tower, alebo Veža snov, ktorá bola vybudovaná v severnej časti Štrbského plesa, neďaleko lanovky. Ponúka zaujímavé výhľady do okolia Štrbského plesa.

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

Otváracie hodiny a vstupné

Štrbské Pleso je prístupné počas celého roka, tak isto aj jazero Štrbské pleso je prístupné bez obmedzení. Za vstup do Štrbského Plesa sa neplatí, platí sa však na všetkých parkovacích miestach, ktoré tu nájdete.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Štrbské Pleso
 • Obec / Mesto: Štrba
 • Ulica / Lokalita: Štrbské Pleso
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.1186,20.0632
 • Geomorfologický celok: Vysoké Tatry
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Lyžiarske strediská, Mestá a obce, Voľnočasové lokality, Výhľady