Velické pleso patrí medzi najobľúbenejšie plesá vo Vysokých Tatrách. Jeho atraktivitu zvyšuje prítomnosť horského hotela Sliezsky dom a tiež neďalekého Velického vodopádu. Lokalita je navyše dobre dostupná nielen pre turistov ale i cyklistov, či skialpinistov v zime. Velické pleso je pomerne dobre prístupné aj počas zimy, čo z neho robí skvelý tip na výlet počas celého roka.

Velické pleso

Ako sa dostať na Velické pleso

Velické pleso leží vo vrchnejšej časti Velickej doliny vo Vysokých Tatrách. Je obklopené majestátnymi štítmi, akými sú napríklad Kotlový Štít, Gerlachovský štít zo západu, či Velická kopa, Dvojitá veža a Veľká Granátová veža z východu. Velické pleso leží severne, resp. severozápadne od Tatranskej Polianky a Tatranských Zrubov, čo sú azda najbežnejšie východiskové body na výlety k plesu. Tieto osady ležia na hlavnej ceste, ktorá prechádza popod Vysoké Tatry a prepája aj ďalšie osady v rámci mesta Vysoké Tatry. Osadami prechádza i populárna tatranská električka.

Na Velické pleso sa najrýchlejšie dostanete z osád Tatranská Polianka a Tatranské Zruby. Medzi alternatívne výstupové trasy patrí trasa z Nového Smokovca, či trasa zo Starého Smokovca cez Rázcestie pod Slavkovským Štítom, prípadne cez Hrebienok. Veľmi skúsení turisti tiež môžu vyraziť k Velickému plesu z Lysej Poľany cez Poľský hrebeň.

V prípade, že by ste sa sem chceli vybrať na bicykli, výstupová cyklotrasa je len Tatranskej Polianky. Cesta je na viacerých miestach rozbitejšia a tak si treba dávať pozor pri zjazde a ísť radšej pomalšie. Táto trasa je mimochodom obľúbená aj medzi skialpinistami. Stretli sme tu dokonca i rodiny s malými deťmi na sánkach v zime.

Na Velickom plese

Velické pleso, okrem okolitých štítov má dve dominanty. Jednou je horský hotel Sliezsky dom a druhou je Velický vodopád, ktorý steká do plesa v jeho severnej časti. Samotné Velické pleso má priezračnú, ba až idylickú farbu a tak si tu bezpochyby spravíte veľa pekných fotiek. V mieste kde sa Velické preso stretáva so Sliezskym domom je most, popod ktorým preteká Velický potok. Ten preteká ďalej Velickou dolinou a v Poprade sa vlieva do rieky Poprad. Okolo plesa vyrastajú nižšie trávy a zakrpatené borovice. V oblasti je i niekoľko menších, či väčších kamenných morí.

Hotel Sliezsky dom sústreďuje v oblasti najväčšiu návštevnosť, no mnoho ľudí sa vyberie aj na prechádzku okolo plesa, prípadne si ide pozrieť vodopád. Velické pleso sa dá celé obísť po obvode, zväčša po dobre schodnom chodníku. Na viacerých miestach sa dá zísť priamo k plesu, kúpať sa v ňom však neodporúčame. Na severnom okraji plesa, v miestach kde sa nachádza Velický vodopád je jeden zo skalných prahov Velickej doliny, ktorý keď prekonáte, dostanete sa nad vrchol vodopádu. Z týchto miest, ale i počas výstupovej trasy sa vám naskytnú nádherné pohľady na celé Velické pleso a jeho okolie.

Velické pleso

Horský hotel Sliezsky dom

Horský hotel Sliezsky dom je jedným z lákadiel Velického plesa. Leží priamo na jeho južnom brehu. Horský hotel, okrem ubytovacích služieb slúži aj ako reštaurácia. Sedieť môžete vo vnútri, prípadne na terase pred hotelom, ktorá poskytuje i nejaké tie výhľady smerom do Popradskej kotliny. Výhodou Sliezskeho domu je, že je otvorený počas celého roka. Dá sa sem dokonca vyviezť autom. O tejto možnosti je však dobré sa informovať na recepcii hotela.

Velické pleso

Velický vodopád

Velický vodopád preteká cez jeden zo skalných prahov Velickej doliny a následne sa prostredníctvom viacerých kaskád Velického potoka vlieva do plesa. Vodopád meria zhruba 15 metrov a je široký 4 metre. Jeho výdatnosť je však dosť závislá od zrážok. Vodopád je dobre viditeľný aj od Sliezskeho domu. Pod kaskády vodopádu sa dá priamo prísť, keďže sa nachádzajú hneď vedľa Velického plesa. Ak by ste však chceli prísť pod samotný vodopád, budete sa musieť vyštverať po popadaných balvanoch. Môžete si tiež po turistickej značke vybehnúť aj nad jeho vrchol, prípadne navštíviť neďaleké Kvetnicové pleso.

Velické pleso

Výstup z Tatranskej Polianky k Velickému plesu

Túto najpopulárnejšiu výstupovú trasu k Velickému vodopádu môžete absolvovať buď po asfaltke, alebo po zelenej turistickej značke, ktorá je na výstup určite praktickejšia, keďže nie je tak kľukatá. Vyraziť môžete z parkoviska nad Tatranskou Poliankou, ktoré je platené. Býva často preplnené počas turistickej sezóny. Z parkoviska je trasa priamočiara. V úvode je na viacerých miestach totožná s asfaltkou, prípadne cestu na viacerých miestach križuje.

Výstupová cesta je zväčša lesná a kamenistá, v závere už len kamenistá. Na niektorých miestach sa priblížite priamo k Velickému potoku. Oddychových miest počas výstupu nie je veľa. Zhruba na polceste, v mieste s názvom Rázcestie na Velickom moste narazíte na menší altánok s posedením a o niečo vyššie na jednu drevenú lavičku.

Celkovo nám trasa z Tatranskej Polianky na Velické pleso prišla dobre značená, s navigáciou sme nemali žiadne problémy. Navyše trasa je dosť populárna a tak v podstate stačí nasledovať ostatných ľudí. Nejaké nástrahy počas výstupu (ak nerátame medvede, prípadne zlé počasie) tu na vás nebudú čakať a tak je výstup vhodný aj pre deti, ktorým nerobí problém šľapať do kopca. Výstup z Tatranskej Polianky na Velické pleso sa dá zvládnuť za zhruba 2 hodiny. Prekonáte pri tom približne 650 výškových metrov.

Velické pleso

Náročnosť výstupu z Tatranskej Polianky

Výstup z Tatranskej Polianky k Velickému plesu patrí medzi menej, až stredne náročné výlety, v závislosti od vašej kondície. Trasa vedie neustále do kopca, čo nemusí každému vyhovovať. Terén nie je až tak technický, je však kamenistý a na viacerých miestach s väčšími kameňmi, čo nie je úplne praktické na chodenie pre príliš malé deti. Dá sa to však zvládnuť, koniec koncov, na deti tu narazíte pomerne často.

Po daždi sa na chodníku s kamenistým povrchom môže šmýkať. Po daždi sa tiež môže stať, že v oblasti medzi Rázcestím na Velickom moste a Velickou poľanou bude časťou trasy pretekať voda. Ak sa na Velické pleso vyberiete v zime, určite si so sebou vezmite retiazky, resp. návleky s hrotmi. Výstupová cesta totiž môže byť na viacerých miestach vychodená a vyšmýkaná.

Velické pleso

Otváracie hodiny a vstupné

Velické pleso môžete navštíviť počas celého roka, keďže sa na túto oblasť nevzťahuje zimná uzávera. Ta začína kúsok nad Velickým plesom, ak by ste sa chceli vybrať smerom na Poľský hrebeň. Za vstup k plesu sa neplatí, platí sa však za parkovanie v Tatranskej Polianke.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Velické pleso
 • Obec / Mesto: Vysoké Tatry
 • Ulica / Lokalita: Velická dolina
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.1575,20.1560
 • Geomorfologický celok: Západné Tatry
 • Náročnosť: 5 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Jazerá, Občerstvenie, Prírodné zaujímavosti, Výhľady