Štrbské pleso je druhé najväčšie pleso v slovenskej časti Vysokých Tatier, hoci geomorfologicky spadá ešte do Podtatranskej kotliny. Patrí medzi najnavštevovanejšie lokality vo Vysokých Tatrách. Keď zbadáte takmer akúkoľvek pohľadnicu z Vysokých Tatier, na veľkom množstve obrázkov sa bude nachádzať aj práve toto panoramatické pleso, ktoré je častokrát vyhľadávané a navštevované záujemcami zo Slovenska aj zo zahraničia.

Jazero Štrbské pleso

Štrbské pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 346 metrov nad morom v osade Štrbské Pleso, v miestach, kde sa spája Furkotská a Mlynická dolina. Toto jazero je v priemere 155 dní v roku pokryté ľadom. Čo sa týka ďalších parametrov, pleso má rozlohu 19,76 ha a maximálnu hĺbku dosahuje 26 metrov, dĺžku 640 metrov a šírku 600 metrov.

Do Štrbského plesa nevteká a ani z neho nevyteká žiaden vodný tok. Voda sa v plese napĺňa pomocou výverov. V plese sú taktiež miesta, kde voda vyviera z hĺbky až 12 metrov. Vývery potom vytvárajú komíny a široké lieviky. Samotný názov plesa je odvodený od podtatranskej obce Štrba, ktorá sa nachádza v tomto katastrálnom území.

Z historického hľadiska pleso v roku 1901 odkúpil od liptovskej rodiny uhorský štát. Vo vtedajších časoch sa využívalo predovšetkým na oddych. Turisti a hostia ho využívali na športový rybolov, kúpanie alebo aj člnkovanie. Keď sa tu v roku 1884 udiala nehoda, sprísnili sa tiež pravidlá. Koncom 20. storočia bolo člnkovanie na jazere dokonca zakázané, aby bolo v roku 2007 zase obnovené. Obnovené člnkovanie na Štrbskom plese má aj s prestávkami takmer 130 ročnú tradíciu.

Zaujímavosťou plesa je, že dlhé roky sa ľad z jazera využíval na zásobovanie reštaurácií a hotelov v okolí, či dokonca až pre reštaurácie v Budapešti. Tatranský ľad sa tak stal konkurenciou nórskeho ľadu. Štrbské pleso je pravdepodobne jediným miestom na Slovensku, kde ešte len nedávno žila vzácna ryba Sih maréna.

Jazero Štrbské pleso

Ak sa vyberiete k jazeru prakticky v ktoromkoľvek období. Absolvovať tu môžete celú okružnú trasu spevneným chodníkom okolo jazera, ktorá je bezbariérová. Nie je síce celá asfaltovaná, ale zvládnete to aj s kočíkom či na bicykli. Je tu niekoľko pekných vyhliadok smerom na jazero s tatranskými štítmi v pozadí.

Okolo plesa je tiež vybudovaná kyslíkovú dráha s dĺžkou 2,2 km, ktorá má 6 stanovíšť, alebo taktiež bežkárska trať, ktorá sa využíva v zime. Prechádzka okolo plesa je čarovná aj v zime, pretože chodník je plne osvetlený! Keď sa tu budete prechádzať, určite sa nezabudnite odfotiť na drevenom móle, ktoré sa nachádza pred Hotelom Kempinski.

Jazero Štrbské pleso

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Štrbské pleso
 • Obec / Mesto: Štrba
 • Ulica / Lokalita: Štrbské Pleso
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.1224,20.0579
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Prírodné zaujímavosti, Promenády, Voľnočasové lokality, Výhľady