Majestátne hory, čerstvý vzduch a uctenie si pamiatky všetkých ľudí, ktorých život v týchto horách vyhasol. Tak by sa dal v krátkosti opísať Tatranský symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách, ktorý nájdete pri Popradskom plese pod západnými stenami strmej a ostrej skaly Ostrvy.

Tatranský Symbolický cintorín

Symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách sa nachádza sa vo výške 1525 m n.m., takže ide o celkom slušný výstup, na ktorý sa môžete dostať hneď niekoľkými cestami. Napríklad za polhodinu od Chaty pri Popradskom plese, za hodinu a štvrť od Štrbského plesa, alebo za niečo vyše hodinu od zastávky Popradské pleso. Návštevu tohto symbolického cintorína môžete spojiť aj s výstupom na Rysy, na Ostrvu alebo na Kôprovský štít.

Tatranský Symbolický cintorín

Ako vyzerá symbolický cintorín

Názov naznačuje, že namiesto hrobov sa tu nachádzajú pamätné tabule, v súčasnosti viac približne 400 tabúľ, s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách, alebo významných Tatrancov, ktorí zahynuli v iných horách po celom svete. Celkovo je na tomto mieste viac ako 530 mien. Tabule sú pripevnené na okolitých skalách alebo vtlačené do zeme spolu s približne 50 drevenými krížmi. Kríže sú vyrezávané alebo farebne ozdobené tradičnými slovenskými motívmi a všetkým nám pripomínajú potrebu rešpektovania sily prírody, ktorá sa práve v horách dokáže ostro a náhle prejaviť v podobe rôznych katastrof - ako sú pády z výšky, lavíny alebo náhle búrky.

Tatranský Symbolický cintorín

Kaplnka

Tatranskému symbolickému cintorínu dominuje kaplnka, ktorá je upravená tak, aby zachovávala tradície tatranských stavieb. Má ihlanovú strechu s dreveným šindľom, malú cibuľovitú vežičku a v nej je pôvodný malý zvon s mottom, ktoré mu dali zakladatelia cintorína: Mŕtvym na pamiatku - živým pre výstrahu. Vrchol vežičky zdobí drevený kríž.

Tatranský Symbolický cintorín

História tohto miesta

Symbolický cintorín založil akademický maliar Otakar Štáfl v roku 1936. Pri výstavbe a propagácii mu pomáhala manželka a jeho priatelia. Verejnosti bol cintorín sprístupnený v roku 1940. Navštevovať ho mohli samozrejme aj predtým, ale od roku 1940 bolo možné doňho pridávať kríže a pamätné tabule. Dnes majú symbolický cintorín na starosti Štátne lesy TANAP-u a pridávanie ďalších pamätných tabuliek je prísne prehodnocované, aby bola zachovaná estetika miesta. Rýchlo sa totiž zaplnil a je priestorovo obmedzený.

Tatranský Symbolický cintorín

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Symbolický cintorín pri Popradskom plese
 • Obec / Mesto: Vysoké Tatry
 • Ulica / Lokalita: Popradské pleso
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.14904,20.07976
 • Geomorfologický celok: Vysoké Tatry
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Cintoríny, Kaplnky, Kultúrne pamiatky, Kríže