Popradské pleso, zasadené uprostred tatranských štítov, patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Vďačí za to nie len nádhernými prírodnými scenériami ale i dobrou dostupnosťou zo Štrbského Plesa. Výlet sem patrí medzi tie ľahšie a tak sa sem pokojne môžete vybrať i s deťmi. Dá sa sem prísť dokonca s detským kočiarom, či na bicykli.
Ako sa dostať k Popradskému pleso
Popradské pleso sa rozkladá uprostred Mengusovskej doliny, severovýchodne od Štrbského Plesa. Miesto je v rámci Vysokých Tatier dobre dostupné, keďže na Štrbské Pleso (z kade sem vedú turistické chodníky) sa dostanete autom, autobusom, či tatranskou električkou. Na úpätí Tatier v Podtatranskej kotline zas prechádza diaľnica a hlavný železničný ťah čo prístupnosť miesta ešte zvyšuje.
Typickým východiskovým bodom na túru na Popradské pleso je osada Štrbské Pleso. Výlet môžete začať buď priamo v osade, prípadne zo zastávky Popradské pleso, ktorá sa nachádza na okraji Štrbského Plesa v smere z Vyšných Hágov. Trasa zo zastávky je jednoduchšia a vedie po asfaltovej ceste až na Popradské pleso. Naopak trasa zo Štrbského Plesa je o čosi náročnejšia z hľadiska terénu. Je však prírodne a tiež výhľadovo zaujímavejšia. Navyše sa v tejto osade nachádza veľmi fotogenické jazero Štrbské pleso.
Trasa zo zastávky Popradské pleso na Popradské pleso
Zastávku Popradské pleso nájdete na severovýchodnom okraji Štrbského plesa. Pešo je to sem z osady cca 30 minút. Na mieste sa nachádza platené parkovisko a tiež železničná stanica tatranskej električky. K Popradskému plesu potom vedie modrá turistická značka a takisto cyklochodník. Táto trasa je tiež vhodná na výstup na Popradské pleso v zime. Mala by sa dať absolvovať aj bez zimnej výbavy.
Výhodou tejto trasy je, že je vedená po asfaltke, vďaka čomu sa na Popradské pleso pohodlne dostanete pešo, s detským kočiarom a tiež na bicykli. Naopak miernou nevýhodou je, že si treba dávať občas pozor na cyklistov, ktorí pri zjazde môžu dosahovať slušné rýchlosti. Samozrejme zavisí to aj od obdobia, kedy sa sem vyberiete.
Čo sa týka náročnosti, tak výstup je síce do kopca, nie je to však nič strašné. Prevýšenie je len okolo 270 výškových metrov, čo na trase dlhej 4 km nie je až tak veľa. Problém môže robiť max. tým najmenším deťom. Väčšina detí by to však mala zvládnuť. Výstup sa dá absolvovať približne za 60-70 minút.
Trasa z osady Štrbské Pleso na Popradské pleso
Tento výstupový variant môže odporučiť všetkým turistickým nadšencom. Výstup je síce náročnejší ako v predchádzajúcom prípade, na druhej strane nejedná sa o vyslovene technicky náročnú turistiku. Trasa je navyše prírodne zaujímavejšia. Môžte si zvoliť z 2 možností výstupu, jeden je vedený viac lesom a druhý i exponovanejšími časťami, ktoré ponúkajú pekné výhľady do okolia.
Trasa zo Štrbského Plesa na Popradské pleso vedie spočiatku po červenej turistickej značke. Najprv prejdete okolo stánkov, popod miestny mostík a dostanete sa do lesa, kde začne strmejšie stúpanie. Väčšina ľudí si tu po pár sto metroch začína vyzliekať bundy, keďže výšľap vás vcelku zahreje.
Zhruba po polhodinke natrafíte na rázcestie, kde sa budete môcť vybrať na Popradské pleso 2 rôznymi trasami – zelenou a červenou. Trasy sú podobne dlhé. Zelená turistická vedie najmä lesom. Výhľady si z nej až tak neužijete, v lete sa tu však dobre schováte pred slnkom. Na viacerých miestach budete križovať, prípadne sa priblížite k potôčiku Krupá.
Červená trasa potom prechádza zväčša po vrstevnici vo svahu po kamennom chodníku. Po ceste natrafíte na prameň a niekoľko pekných výhľadových miest. Chodník je dostatočne široký aj pre deti, avšak je tu niekoľko miest, kde je dobré na nich dozerať, aby z neho nespadli.
Náročnosť výstupu zo Štrbského plesa je podobná či už pre zelenú, alebo červenú trasu. Tá červená je možno kvôli exponovanejším úsekom a o niečo väčšiemu prevýšeniu trocha náročnejšia. Nie však o veľa. Trasu by mohli zvládnuť menej trénovaní turisti, prípadne aj deti s aspoň nejakými turistickými skúsenosťami. Stúpanie je najvýraznejšie najmä v úvode (pri zelenej trase čiastočne i v závere). Výstup trvá približne 1,5 hodinu pre obe trasy. Prevýšenie je cca 280 – 300 výškových metrov.
Pri Popradskom plese
Popradské pleso je učupené medzi viacerými vysokotatranskými štítmi. Spomenúť môžeme napríklad Patriu, Kôpky, Tupú, či Ostrvu. Je súčasťou Mengusovskej doliny, na ktorú sa v severovýchodnej časti plesa napája Zlomisková dolina.
Okrem samotného jazera, výraznú dominantu miesta predstavuje Horský hotel Popradské pleso. Okrem hotela tu však nájdeme i menšiu a zrekonštruovanú Majláthovu chatu. Ďalšou zaujímavosťou oblasti je Symbolický cintorín venovaný obetiam Vysokých Tatier. Leží pod masívom Ostrvy, na ktorú mimochodom môžete podstúpiť výlet. Z prírodného hľadiska je atraktívna i Zlomisková dolina, kde je však vstup zakázaný. Obdivovať ju môžu len lezci, ktorým je umožnený vstup za účelom nástupu na niektoré lezecké trasy.
Celé jazero Popradské pleso si potom viete prejsť po obvode, čo určite odporúčame. Okolo jazera je totiž viacero zaujímavých zákutí. Okrem miest pri hoteli a chate, kde sa koncentruje najviac ľudí sa tu nachádza menší lesík v severnejšej časti, kde ústí Zlomisková dolina. V severovýchodnej časti je potom niekoľko menších pláží, kde viete prísť až priamo k plesu a spraviť si tu pekné fotografie.
Na juhu, kde z plesa vyteká riečka Krupá je menšia kamenná hrádza, premostená dreveným mostíkom. Z týchto miest to potom je len kúsok k symbolickému cintorínu, ktorý určite musíte navštíviť. Fotogenické sú v podstate všetky miesta okolo Popradského plesa s rôznymi výhľadmi. Ak ste sem prišli za fotením, určite budete v siedmom nebi. Už len aby počasie vyšlo. My sme tu zažili viacero hmlistých dní. Malo to však svoje špecifické čaro :).
Otváracie hodiny a vstupné
Lokalita Popradského plesa je voľne prístupná verejnosti bez poplatkov. Prístup je umožnený aj v zime, keďže na miesto sa nevzťahuje zimná uzávera turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách.