Ak dobre poznáte Vysoké Tatry, pravdepodobne poznáte aj Tri Studničky. Sú známym turistickým rázcestím a bývalou horárňou, ktorá sa nachádza v doline Belianskeho potoka, a to pri Ceste slobody medzi Podbanským a Štrbským Plesom. Táto lokalita je priamo spojená so Štrbským Plesom Tatranskou magistrálou a zeleno značkovaným chodníkom vedúcim popri Ceste slobody.

Tri Studničky - Vysoké Tatry

Keď pôjdete k Trom Studničkám, vedie k nim pekný lesný chodník, ktorý bol však tiež miestami partizánskych bojov počas SNP v blízkosti cesty Slobody. Tri Studničky však bývajú niekedy označené ako Tri Studne. Nájdete tu napríklad drevené domčeky, ktoré patria lesnej správe. Ak je dobrá viditeľnosť, môžete priamo z tejto oblasti dobre vidieť Kriváň.

Ako sa k Trom studničkám dostanete?

K Trom Studničkám sa najrýchlejšie dostanete od Bývalej Važeckej chaty, kde je i platené parkovisko. Z tade sa na Tri Studničky dostanete nenáročnou prechádzkou za pár minút. Môžete si však spraviť dlhší výlet, napríklad zo Štrbského Plesa po červenej turistickej trase cez Jamské pleso. Trasa síce nemá príliš veľké prevýšenie, je však dosť zdĺhavá, ak rátame aj cestu späť. Trasu môžete začať z južného brehu pri Štrbskom plese, od Liečebného domu Solisko.

Alternatívne sa k Trom Studničkám zo Štrbského Plesa môžete vybrať aj po južnejšej trase. Pred liečebňou Solisko sa treba vydať po zelenej značke, kde sa čoskoro dostanete úzkou cestičkou do lesa. Neskôr sa však rozšíri na pohodlnú lesnú cestu. Potom budete pokračovať veľkým oblúkom pozdĺž cesty Slobody. Prejdete niekoľkými mostíkmi cez Furkovský potok, Biely Váh, ktorého rázcestie budete križovať. Takto prídete až k veľkej lúke, kde budete pokračovať vpravo až vyhoretej Chate kpt. Rašu (Bývalá Važecká chata), odtiaľ pôjdete na križovatku s Tatranskou Magistrálou a ďalej až k Trom studničkám. Naspäť sa môžete vydať rovnakou trasou, prípadne po červenej turistickej značke a spraviť si okruh.

V oboch prípadoch sa však jedná o takmer 2-3 hodinové túry a keď si ešte zarátame cestu naspäť, tak počítajte so slušným poldňovým, až celodenným výletom. Ak preto nemáte času nazvyš, odporúčame vyraziť na Tri studničky od Bývalej Važeckej chaty.

Tri Studničky - Vysoké Tatry

Východiskový bod na túry

Tri studničky môžeme zaradiť medzi oblasti, vhodné ako východiskový bod na niektoré túry vo Vysokých Tatrách. Výlet z tade môžete podstúpiť napríklad na kultový tatranský vrchol Kriváň. Môžete sa tak isto vybrať ku Kmeťovmu vodopádu cez Kôprovú dolinu, prípadne pokračovať ďalej k Nižným Temnosmrečianskym plesám, alebo do Sedla Závory.

Tri Studničky - Vysoké Tatry

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Tri studničky
 • Obec / Mesto: Vysoké Tatry
 • Ulica / Lokalita: Tri studničky
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.13995,19.96630
 • Geomorfologický celok: Vysoké Tatry
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Pramene, Voľnočasové lokality