Veľká Javorina je najvyšší vrch Bielych Karpát (970 m n. m.), kde sa nachádza aj menšie zimné lyžiarske stredisko v okrese Nové Mesto nad Váhom. Lokalita poskytuje ideálne podmienky na turistiku, cykloturistiku, či v zime na rodinné lyžovanie. Lokalitu si preto užijete počas celého roka. Z hľadiska lyžovania, tak tunajšie lyžiarske terény sú pritom vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých lyžiarov.

Veľká Javorina - Biele Karpaty 

Turistika a cykloturistika

Veľká Javorina je vďačný výlet na turistiku. Prechádza tade viacero turistických trás. Po červenej značenej turistickej trase sa dostanete po hrebeni až do mesta Myjava, po žltej turistickej značke zas do mesta Stará Turá. Dá sa však i ponevierať v blízkosti vrcholu a objavovať miestne zaujímavosti. Okrem veľkého vysielača narazíte neďaleko vrcholu, smerom k českej obci Květná na vysokánsku vežu na vrchu Jelenec – vojenský objekt, ktorý môže slúžiť aj ako rozhľadňa s parádnymi výhľadmi.

Vrchol ponúka niečo i pre cyklistov, keďže až takmer na vrchol Veľkej Javoriny sa dá prísť po asfaltke, či už zo Slovenska, alebo z Čiech. Nachádza sa tu tiež niekoľko MTB cyklotrás, pre horských cyklistov. Hrebeň a blízke Veľkej Javoriny je počas dobrých zimných podmienok vhodný i na bežkovanie.

Lyžovanie

Základná stanica lyžiarskeho strediska sa nachádza v nadmorskej výške 882 m n. m., pričom celkové prevýšenie predstavuje 148 metrov s celkovou dĺžkou zjazdoviek 1,5 km. Najlepšie snehové podmienky tu nájdete v mesiacoch december až marec. V areáli sa nachádzajú štyri vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1380 osôb za hodinu. Prirodzene, rodičia s deťmi majú možnosť využiť aj detský vlek.

Pre lyžiarske kurzy a väčšie skupiny je tiež možné v prípade záujmu objednať si dni prevádzkovania vlekov podľa dohody. Minimálny počet osôb je však v takejto skupine 30. Okrem lyžovania tu návštevníci nájdu i veľa možností na kvalitný treking, horskú cyklistiku alebo turistiku.

Veľká Javorina - Biele Karpaty

Holubyho chata

Možnosť stravovania a ubytovania v tejto lokalite ponúka Holubyho chata. Pochutnáte si tu na studených i teplých jedlách. Odporúčame najmä Holubyho halušky, jelení guláš či domáce lievance. A to všetko za príjemné ceny. Reštauráciu si môžete aj rezervovať - kapacita je 70 miest, vonkajšia terasa disponuje až 90 miestami. Pre uzavretú spoločnosť je tu možnosť využitia salónika s kapacitou 30 osôb. V reštaurácii si na svoje prídu i deti. K dispozícii je tu detská stolička a tiež mini detský kútik s drevenými koľajnicami a knižkami.

Veľká Javorina - Biele Karpaty

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Veľká Javorina
 • Obec / Mesto: Lubina
 • Ulica / Lokalita: Veľká Javorina
 • Okres: Nové Mesto nad Váhom
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.8576,17.6754
 • Geomorfologický celok: Biele Karpaty
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Lyžiarske strediská, Občerstvenie, Prírodné rezervácie, Voľnočasové lokality, Vrchy a kopce, Výhľady, Vysielače