Haluzický kostol (Kostol všetkých svätých) je ruina románskeho kostola, nachádzajúca sa na okraji obce Haluzice, priamo nad rozpínajúcou sa Haluzickou tiesňavou. Kostolík zaujme i strážnou vežou, ktorá je v jeho tesnej blízkosti a hradbami, ohraničujúce areál okolo kostola. Kostolík predstavuje vďačný tip na výlet pre celú rodinu aj vďaka tomu, keďže okrem neho sa tu nachádza viacero zaujímavostí, ktoré sa oplatí pozrieť.

Haluzický kostolík (Kostol všetkých svätých) so strážnou vežou

Haluzický kostolík je najstaršou historickou pamiatkou obce Haluzice. Postavený bol zrejme v roku 1240, no prvá písomná zmienka o ňom pochádza až z roku 1299, keď sa ho zmocnilo kráľovské vojsko. Dovtedy bol súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. Pôvodne bol okolo kostola vybudovaný ochranný kamenný múr s vežami a strieľňami, keďže okrem cirkevnej funkcie mal plniť i ochrannú funkciu pred nepriateľmi, ale i pred povodňami, či búrkami. Kostol bol neskôr prerobený v gotickom, ale i renesančnom slohu. Kostol bol v roku 1810 kvôli havarijnému stavu uzavretý, prestali sa v ňom slúžiť omše a postupne chátral. Opätovná rekonštrukcia kostola prebehla až v roku 1968. Posledná obnova a výskum kostola a priľahlej veže sa začali realizovať od roku 2013, vďaka aktivitám dobrovoľníkov z občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Kostol všetkých svätých je v súčasnosti dobre zakonzervovanou ruinou. Celý areál okolo kostola je obohnaný kamenným múrom. Hneď pri vstupe do areálu si isto všimnete strážnu vežu, so zrekonštruovanou strechou. Okolo kostola rastie tráva, ktorá bola vždy pokosená, keď sme tu boli na návšteve. Kostol aj vďaka tomu nezarastá. Na viacerých miestach však bola dosť vyšľapaná a tak po daždi tu môže byť na viacerých miestach blatisto. Samotná ruina kostola vyzerá byť v dobrom stave a tak nemáte pocit, že by tu na vás mala padnúť tehla, alebo časť muriva. Kostol však nemá strechu a tak pred dažďom sa tu neschováte. Na to skôr môže slúžiť priľahlá strážna veža. Hneď vedľa kostolného areálu sa potom nachádza menší cintorín a kúsok povyše i kaplnka.

Od Haluzického kostolíka sú obstojné výhľady smerom na Považie, k hradu Beckov a okolité kopce. Vďačnejšie výhľady si mimochodom užijete z neďalekej rozhľadne Hájnica, ktorá sa nachádza nad obcou Haluzice. Je viditeľná i od kostola. Ďalšou zaujímavosťou v tesnej blízkosti kostola je Haluzická tiesňava. Zaujímavosťou tiesňavy je to, že sa neustále rozširuje. Kostol a najmä strážna veža sa nachádzajú priamo na okraji tiesňavy. Je preto otázne, do kedy ostane areál kostola neporušený. Haluzickú tiesňavu určite odporúčame navštíviť súčasne s kostolíkom. Vedie tade pekný okruh s náučným chodníkom.

Haluzický kostolík (Kostol všetkých svätých) so strážnou vežou

Ako sa dostať k Haluzickému kostolu

Kostol všetkých svätých leží na okraji obce Haluzice v jej juhovýchodnej časti. Dostať sa sem môžete od obecného úradu, od niekdajšieho kameňolomu, kde je i parkovisko. V minulosti ľudia zvykli parkovať na okraji Haluzickej tiesňavy, no v súčasnosti je tento areál pre autá uzavretý. Od obecného úradu sa k ruine kostola dostanete za pár minút pohodovou chôdzou. Spočiatku pôjdete po asfaltke, až sa dostanete k areálu nad tiesňavou, kde je závora, niekoľko infopanelov a menší prístrešok s posedením. Následne po nespevnenej ceste prejdete ku kostolu.

Haluzický kostolík (Kostol všetkých svätých) so strážnou vežou

Náročnosť

Návšteva ruiny kostola je nenáročná, vhodná pre celú rodinu. Dá sa sem dotlačiť i detský kočiar. Výlet sem, od obecného úradu nezaberie ani 10 minút.

Otváracie hodiny a vstupné

Ruina Kostola všetkých svätých je celoročne prístupná bez obmedzení. Za vstup sa neplatí, podobne ani za parkovanie (2022).

Haluzický kostolík (Kostol všetkých svätých) so strážnou vežou

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Kostol všetkých svätých
  • Obec / Mesto: Haluzice
  • Okres: Nové Mesto nad Váhom
  • Kraj: Trenčiansky kraj
  • GPS: 48.82116,17.86996
  • Geomorfologický celok: Považské podolie
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky, Výhľady