Haluzická tiesňava je menšia tiesňava, nachádzajúca sa v obci Haluzice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Tiesňava je okrem strmých svahov a prírodných úkazov, atraktívna aj vďaka vybudovanému protipovodňovému a protieróznemu systému, ktorý tvorí viacero hrádzí. Haluzická tiesňava je ľahko prístupná a rýchlo prejditeľná, čo určite poteší všetkých tých, čo na výlet nemajú príliš veľa času, prípadne rodiny s deťmi.
Haluzická tiesňava je pomerne unikátna roklina, vzhľadom na to, že tu stále prebiehajú erózne procesy a tak sa tiesňava neustále mení a rozširuje. Tiesňava vznikla eróznou činnosťou Haluzického potoka a vyhĺbila tak v priebehu času zhruba 1 km dlhý kaňon, pre ktorý sú charakteristické až 50m vysoké skalné steny. Tiesňava na niektorých miestach dosahuje šírku až 200 m. Tiesňavou preteká Haluzický potok, ktorý vďaka prehradeným miestam môže vytvárať menšie vodopádiky. V roku 1963 bola Haluzická tiesňava vyhlásená za národnú pamiatku.
Počas prechodu Haluzickou tiesňavou si dozaista všimnete viacero prehrádzok. Tie tu boli vybudované na spevnenie svahov, kvôli značnej erózii, ktorá v tiesňave prebieha a tiež ako ochrana proti povodniam a k usmerneniu a zadržiavaniu naplavenín Haluzického potoka. Celý tento protierózny a protipovodňový systém bol vybudovaný začiatkom 20. storočia. Autorom projektu bol lesník, prof. Skatula.
Tiesňava sa aj napriek rôznym úpravám stále rozširuje. Príkre a nie úplne stabilné svahy sa môžu hocikedy zosunúť a ohroziť tak budovy na okrajoch tiesňavy, vrátane priľahlej ruiny kostolíka, ktorý sa nachádza priamo nad Haluzickou tiesňavou. Je preto zaujímavé sledovať jej vývoj. Kto vie, ako bude vyzerať o pár desaťročí.
Návštevu Haluzickej tiesňavy odporúčame spojiť s návštevou ruiny Kostola všetkých svätých, ktorá je chránená hradiskovým múrom. Časť z neho sa v minulosti zosypala do rokliny. V areáli okolo kostola, ktorí leží priamo nad tiesňavou sa nachádza i menšia strážna veža. Tieto atraktivity, vrátane tiesňavy spája náučný chodník, takže sa tu dá spraviť pekný okruh. S navigáciou by nemal byť problém, keďže okolo chodníka bolo vybudovaných niekoľko smerovníkov a infopanelov. Viaceré infopanely sú však prázdne (2022) bez obsahu, je preto možné že boli len nedávno vybudované.
Prehliadka tiesňavy okruhom cez ruinu Haluzického kostolíka
Trasu Haluzickou tiesňavou je najlepšie spojiť s návštevou Haluzického kostolíka. Ideálne je začať na okraji tiesňavy, kde je značka zákazu vjazdu. Je tu menší altánok s posedením a niekoľko infopanelov. Následne sa treba vybrať smerom k ruine kostola a priľahlého cintorína. Je tu mimochodom i menšia kaplnka. Za nimi je potom odbočka doľava na menšiu lúku, kde potom zhruba v jej strede treba opäť odbočiť doľava, do lesa. K lepšej orientácii tu je i menší smerovník, no je vcelku ľahko prehliadnuteľný.
Po vstupe do lesa sa dostanete k mostíku s výhľadom na jednu z prehrádzok. Trasa pokračuje po jej ľavej strane. Následne budete prechádzať pekným, husto zarasteným terénom s miernym sklonom. Sú tu vysoké stromy, často obrastenými popínavými rastlinami. Zaujmú tiež pohľady na okolité strmé svahy tiesňavy. V jednom z nich, hneď popri chodníku je menšia jaskynka. Výstup k nej je však dosť strmý. Najzaujímavejšia časť Haluzickej tiesňavy je potom v jej závere. V týchto miestach je značne široká. Je tu i vyhliadka s lavičkou. Z tade budete mať veľmi dobrý výhľad na túto časť tiesňavy. Zaujímavé výhľady sú i z niektorých prehrádzok, ktoré vás budú sprevádzať počas výstupu k hlavnej ceste, kde zavŕšite celú prehliadku.
Ako sa dostať k Haluzickej tiesňave.
K Haluzickej tiesňave sa dá veľmi rýchlo dostať z obce Haluzice, keďže sa nachádza v podstate priamo v obci. Do Haluzíc to nie je ani príliš ďaleko z diaľnice, ktorá prechádza okolo Nového Mesta nad Váhom. Pri meste je priamo zjazd z diaľnice, kde za mostom cez rieku Váh treba odbočiť doľava a následne sa vybrať smerom na Trenčianske Bohuslavice. Za obcou smerom k Bošáci je potom odbočka do obce Haluzce, kde sa dostanete po úzkej, mierne kľukatej ceste. Na začiatku obce Haluzice je potom dobré nechať odparkované auto pri miestnom kameňolome. Je tam vyhradené parkovisko. V minulosti sa zvyklo parkovať priamo pred tiesňavou, no tento priestor je momentálne ohradený. Každopádne z parkoviska to je na začiatok tiesňavy len pár minút chôdze. Navyše, po návšteve Haluzickej tiesňavy a kostolíka sa z parkoviska môžete vybrať na neďalekú rozhľadňu Hájnica. Parkovisko je dobre situované, keďže sa nachádza neďaleko týchto zaujímavostí.
Náročnosť
Náročnosť prechodu Haluzickou tiesňavou je nízka. Prejsť ju celú by mali zvládnuť aj menšie deti. Tiesňavou vedie dobre schodný náučný turistický chodník a v strmších miestach je osadený lanovým a dreveným zábradlím a provizórnymi schodíkmi. To značne uľahčuje prechod tiesňavou, najmä ak je mokro a trasa je rozblatená. Za takýchto podmienok sa tu môže šmýkať, no tieto pomôcky pohyb tiesňavou robia ďaleko znesiteľnejším. Ak ste tu však prišli po daždi, pripravte sa, že sa trocha zablatíte. Prejsť Haluzickú tiesňavu od začiatku po jej koniec zaberie zhruba 15-20 minút. Odporúčame si tu však spraviť okruh s návštevou neďalekej ruiny kostolíka a strážnej veže. Okruh zaberie zhruba 45 minút času a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.
Otváracie hodiny a vstupné
Haluzická tiesňava je otvorená celoročne. Neplatí sa tu za vstup a ani na parkovisku od nás nikto nepýtal peniaze. Mimochodom povedľa parkoviska pri obecnom úrade sme si všimli príves s občerstvením, takže je možné, že v čase sezóny sa tu bude dať zohnať i niečo pod zub. Počas našej návštevy však bolo zatvorené.