Čachtický hrad je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších malokarpatských hradov. Preslávila ho najmä čachtická pani, alias krvavá grófka Alžbeta Bátoriová o ktorej kolujú rôzne pravdivé, či nepravdivé legendy. Hrad je však mimoriadne atraktívny aj z historického, či turistického hradiska. Kvalitne zrekonštruovaná ruina hradu predstavuje veľmi vďačný tip na výlet pre celú rodinu. Dozaista tu strávite nejakú tu hodinku, najmä ak absolvujete lektorovanú prehliadku hradu a následne posedíte v miestnej „krčme“.

Čachtický hrad

História Čachtického hradu siaha až do roku 1260, kedy sa predpokladá (podľa dostupných prameňov) jeho vznik. Slúžil ako významná pevnosť, ktorá bola súčasťou ochrany západnej hranice Uhorska. Vďaka svojej strategickej polohe a dobrým výhľadom mohol kontrolovať rozsiahle územia uhorského pohraničia v oblasti severozápadného predhoria Malých Karpát, či časť údolia Váhu a oblasti medzi Považím a Myjavou. Hrad mal počas svojej zaujímavej histórie viacero vlastníkov, akými sú napríklad Matúš Čák Trenčiansky, Stibor zo Stiboríc, rod Orságovcov, či František Nádašdy. Po ňom, od roku 1604 spravovala majetok jeho manželka, známa čachtická pani Alžbeta Bátoriová. Začiatkom 18. storočia sa o hrad viedli boje, počas povstania Františka II. Rákociho (1708). V dôsledku toho bol hrad výrazne poškodený. Po čiastočnej núdzovej oprave ho nakoniec jeho majitelia ponechali svojmu osudu a hrad od vtedy chátral.

Čachtický hrad v súčasnosti predstavuje pomerne dobre zachovanú ruinu hradu. Medzi rokmi 2012 - 2014 tu prebiehal archeologický výskum a projekt statického zabezpečania a rekonštrukcie veľkej časti hradu. Od roku 2014 je Čachtický hrad otvorený pre návštevníkov. Aj v súčastnosti (2022) prebiehajú na hrade rekonštrukčné práce niektorých jeho častí. Preto sme sa počas prehliadky hradu nedostali úplne všade. Našťastie veľká časť hradu je prístupná verejnosti a určite budete mať tu čo skúmať. Ak vás zaujíma čosi z histórie hradu a nejaké tie legendy o Alžbete Bátoriovej, odporúčame absolvovať prehliadku so sprievodcom. Samozrejme po hrade sa môžete pohybovať voľne a tak lektorovaná prehliadka nie je nevyhnutná.

Čachtický hrad je situovaný na vyvýšenom skalnatom vápencovom bradle. Sú z neho preto veľmi dobre výhľady, najzaujímavejšie azda smerom na západ k obci Višňové, do Myjavskej pahorkatiny a na výbežky priľahlých pohorí Malých a Bielych Karpát. Výhľady sú samozrejme i opačným smerom. Tie sú možno o niečo menej atraktívne, kvôli tomu že vo výhľadoch čiastočne „zavadzajú“ blízke kopce. Dovidíte však na vstupnú bránu Čachtického hradu a hrebeň Čachtických Malých Karpát. Ďalej v úzadí potom i na časť Považia a siluetu Považského Inovca. Výhľady sú najlepšie z vyhliadky jednej z veží, ktorá však bola v tom čase rekonštruovaná. Atraktívne sú tiež výhľady na samotný hrad z hrebeňa, smerujúceho k hradu. Ak máte času nazvyš môžete si sem spraviť krátku prechádzku.

Čachtický hrad

Prehliadka Čachtického hradu

Prehliadku Čachtického hradu sme absolvovali viac krát, so sprievodcom i bez. Hrad si určite viac užijete s lektorom (v našom prípade lektorkou). O hrade sa totižto dozviete veľa informácií a „pikošiek“. Prehliadky sú vedené v časových intervaloch, zrejme i podľa množstva návštevníkov. Je preto dobré sa informovať, kedy je najbližší termín prehliadky. V našom prípade to bolo každých 30 minút. Zhruba 30 minút trvala i samotná prehliadka hradu. Čo je akurátny čas, ak ste tu napríklad s neposednými deťmi.

Počas prehliadky prejdete viacerými časťami hradu. Začína sa v spodnej časti za vstupom do hlavnej časti hradu, pri hospodárskom predhradí. V týchto miestach je viacero stánkov, lavičiek a pohostinstvo, kde si môžete kúpiť niečo pod zub a zapiť to kolou, alebo pivom :). Trocha povyše sme si všimli viacero úľov s infopanelom o opeľovačoch. Následne sa dostanete do vyšších častí hradu. Pozrieť si môžete delovú baštu a rozsiahle nádvorie, z ktorého sú i výborné výhľady. Z tohto miesta si potom môžete odbehnúť do viacerých miest, vrátane krytých priestorov. Zaujímavosťou je neprístupná veža, do ktorej sa však môžete pozrieť zo spodu i z vrchu. Je v nej inštalovaná kostra.

Čachtický hrad

Trasa na Čachtický hrad z Čachtíc

Najobľúbenejší prístup na hrad je z Čachtíc. Dostať sa sem dá priamo z obce po asfaltovej a na konci štrkovej ceste. Výhodou je ak máte auto. Môžete sa značný kus trasy vyviesť až k platenému parkovisku, z ktorého je to na hrad možno 15 – 20 minút chôdze do kopca. V prípade, že sa vyberiete pešo až z obce, treba počítať zhruba s 40 – 60 minútami výstupu, podľa toho z ktorej časti obce budete vyrážať (a tak isto či budete mať so sebou deti). Výstup z Čachtíc k hradu vedie po zelenej turistickej značke, čo značne uľahčí navigáciu v obci. Značku sme si všimli na viacerých stĺpoch. Tiež sme narazili na niekoľko menších tabúľ so šípkou, smerujúcou k hradu. Samotný výstup potom prebieha stále do kopca, priamo po ceste, stratiť by ste sa tu nemali. Tento variant výstupu na Čachtický hrad je vhodný aj pre cyklistov, prípadne ak sa sem chcete vybrať s detským kočiarom (počítajte však s tým, že v závere pôjdete po štrkovej ceste).

Čachtický hrad

Trasa z Višňového na Čachtický hrad

Táto alternatíva je vhodná, ak sa k hradu vyberiete smerom z Myjavy, či Záhorskej nížiny. Trasa vedie tak isto po zelenej turistickej značke. Ak máte dobrú kondíciu a nevadia vám kopce, tak na hrad sa dá z Višňového vybehnúť za zhruba 30 minút. Ak však patríte medzi výletných turistov, určite si pripočítajte nejakých 10-15 minút navyše. Na okraji obce, neďaleko vstupu do lesa sa nachádza parkovisko. Následne prejdete okolo budov a viacerých ohrád, až sa dostanete do lesa. Po strmšom chodníku sa dostanete na fotogenický hrebeň, z ktorého sú výborné výhľady do okolia a na samotný Čachtický hrad. Z tade je to na hrad už len kúsok. Trasa je značená a pomerne priama, takže nemali by ste zle odbočiť.

Čachtický hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Čachtický hrad nie je otvorený celoročne. Zatvorený je v zime a zväčša cez pondelky. Pre lepší prehľad o otváracích hodinách odporúčame navštíviť webovú stránku hradu. Za vstupné na hrad sa platí, podobne aj na parkovisku z Čachtíc. Ceny nájdete na webovej stránke hradu.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Čachtický hrad
  • Obec / Mesto: Čachtice
  • Ulica / Lokalita: Čachtický hradný vrch
  • Okres: Nové Mesto nad Váhom
  • Kraj: Trenčiansky kraj
  • GPS: 48.7251,17.7614
  • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Prírodné rezervácie, Výhľady