V prípade, že sa nachádzate v Bielych Karpatoch, stojí za to zastaviť sa na zrúcanine hradu Vršatec. Výstup na hrad nie je náročný a odmenou vám môžu byť zaujímavé výhľady. Naopak nevýhodou návštevy Vršateckého hradu je to, že do horných častí hradu je vstup zakázaný.

Hrad Vršatec

Zrúcanina hradu Vršatec, známa tiež ako Vršatecký alebo Vršatský hrad, sa nachádza na brale Vršatec nad obcou Vršatecké Podhradie. Bol postavený okolo roku 1244 ako reakcia na vpád Mongolských kmeňov na územie. Svojou nadmorskou výškou 805 metrov dominuje bralu, na ktorom sa dnes už nachádza iba jeho zrúcanina.

Už v minulosti bola táto oblasť osídlená ľuďmi kultúry lužických a púchovských, a v 9. a 10. storočí sa tu usadili aj slovanské kmene. Výstavba hradu, ktorý bol súčasťou obranného pásma na severozápadnej hranici Uhorska, sa začala v 13. storočí po mongolskom vpáde. Horný hrad s dominujúcou obrannou vežou tvoril základ celého komplexu. V 13. storočí sa hrad stal majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho a v roku 1394 ho získal Stibor zo Stiboríc. V 15. storočí prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou, pričom v roku 1439 sa prvýkrát písomne spomína Vršatské Podhradie, ktoré vtedy bolo označované ako Podhradhye.

Zaujímavosti v okolí

V tejto oblasti sa nachádza i niekoľko zaujímavých turistických trás, ktoré vás prevedú týmto nádherným regiónom. Odporúčame vám vybrať si niektorú z týchto trás so začiatkom z obce Vršatské Podhradie (Náučný chodník okolo Vršatca), ktoré vedú k vrcholom brál a ponúkajú nádherný výhľad. Okolie Vršateckých brál je tiež ideálne pre cykloturistiku, pretože ponúka krásne cyklotrasy s nádhernými prírodnými scenériami.

Z obce Vršatského Podhradia, od autobusovej zastávky, je to k zrúcanine hradu Vršatec iba približne 10 minút pešo po modrej turistickej značke.

Hrad Vršatec

Obmedzenia

Pohyb po hrade Vršatec je v súčasnosti umožnený len v jeho spodnej časti. Ak by ste sa chceli vybrať do horných partií hradu, narazíte na oznam o zákaze vstupu. Napriek zákazu vstupu tu na turistov narazíte pomerne často. K dôvodu zákazu vstupu sa nám nepodarilo dopátrať. Pravdepodobne sa bude jednať buď o ochranu prírody (keďže hrad sa nachádza v prírodnej rezervácií a na jeho vrchné časti vedie len neoznačený chodník), alebo o obmedzenia v dôsledku zlého zabezpečenia hradu. Pohyb na hrade je totiž technicky náročnejší a miesta v strmšom teréne tu nie sú nijako zabezpečené. Môže tu preto hroziť riziko pádu. Vstup do horného hradu je preto len na vašu zodpovednosť.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Vršatec
 • Obec / Mesto: Vršatské Podhradie
 • Ulica / Lokalita: Vršatské hradné bralo
 • Okres: Ilava
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.06599,18.15085
 • Geomorfologický celok: Biele Karpaty
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Výhľady