Atraktívnou prírodnou zaujímavosťou na konci Gaderskej doliny predstavuje Čertova brána. Jedná sa o skalnú bránu v podobe dvoch k sebe približujúcich sa brál, ktoré sa takmer dotýkajú. Medzi nimi prechádza cesta. Lokalita je najlepšie dostupná na bicykli z Blatnice. Prísť sem môžete aj pešo, jedná sa však o dlhší výlet zväčša po asfaltovej ceste.

Čertova brána - Gaderská dolina

Ako sa dostať k Čertovej bráne

Čertova brána sa nachádza na rozhraní Gaderskej a Dedošovej doliny, v doline potoka Selenec. Jedná sa veľmi zaujímavé veľkofatranské doliny, ktoré nájdeme pri obci Blatnica v turčianskom regióne. Do Blatnice sa dá vcelku dobre dostať od Martina, prípadne z neďalekých Turčianskych Teplíc. V juhovýchodnej časti Blatnice sa nachádza väčšie parkovisko a vstup do Gaderskej doliny. Je to miesto, kde začnete váš výlet k Čertovej bráne.

Trasa z Blatnice k Čertovej bráne

Od Blatnice k Čertovej bráne vedie žltá turistická značka, ktorá zväčša kopíruje koryto Gaderského potoka, ktorý sa vinie naprieč Gaderskou dolinou. Po trase, ak máte času nazvyš, si budete môcť odskočiť na hrad Blatnica. Na trase sa tiež nachádza nevšedná atrakcia v podobe Mlynčekova – miniatúrnych mlynov s rozprávkovými postavami, ktoré boli vybudované na Gaderskom potoku.

Na konci Gaderskej doliny narazíte na miesto s názvom „Ústie Dedošovej doliny“. Nachádza sa tu prístrešok a lavičky. V týchto miestach sa treba oddeliť od hlavnej trasy a ďalej pokračovať na juh po štrkovej ceste. Po pár sto metroch sa dostanete k Čertovej bráne.

Výlet naprieč Gaderskou dolinou ku Čertovej bráne je zdĺhavý, no technicky nenáročný, keďže väčšinu času pôjdete po vcelku luxusnej asfaltovej ceste. Trasa z Blatnice meria takmer 8 km a prevýšenie je okolo 300 výškových metrov. Stúpanie je tak pozvoľné, že si ho niekedy ani nevšimnete.

K Čertovej bráne odporúčame prísť na bicykli, prípadne na terénnejšej kolobežke (v Blatnici je požičovňa). Samozrejme prísť sem môžete aj pešo, len pripravte sa na to, že výlet sem trvá zhruba 2-2,5 hodiny a rovnaký čas späť. Naopak dobrou voľbou môže byť návšteva Čertovej brány v rámci bežeckej aktivity.

Čertova brána - Gaderská dolina

Pri Čertovej bráne

Lokalita Čertovej brány vás ohúri veľmi pokojnou atmosférou. Napriek tomu, že Gaderská dolina je pomerne navštevovanou lokalitou, nie každému sa chce „šľapať“ až sem. Pri Čertovej bráne preteká potok Selenec, ktorý sa následne vlieva do Gaderského potoka. Tesne pred Čertovou bránou ho premosťuje drevený most pokrytý štrkom. Všimnúť si tu môžete aj menšiu jaskyňu, na opačnom brehu.

Samotná Čertova brána je tvorená dvoma skalnými bralami, ktorých výbežky sa k sebe približujú v najužšom mieste na zhruba 1 meter. Vytvárajú tak skalný otvor, resp. bránu, ktorým prechádza štrková cesta a pokračuje ďalej dolinou. Skalná brána má dĺžku len niekoľko metrov, je však vizuálne veľmi zaujímavá a určite poteší nejedného fotografa.

Zaujímavosťou miesta je, že sa tu nakrúcal prvý film o Jánošíkovi. Na internete sme sa dočítali, že tu bol počas natáčania filmu zapálený voz so slamou. Dodnes tu preto možno na skalách badať niektoré obhorené časti.

Čertova brána - Gaderská dolina

Otváracie hodiny a vstupné

Čertova brána je prístupná bez obmedzení po celý rok. Za vstup sa neplatí, platí sa však za parkovanie v Blatnici.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Čertova brána
 • Obec / Mesto: Blatnica
 • Ulica / Lokalita: Selenecká dolina
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 48.93951,19.00571
 • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Skaly