Františkova huta je významná technická a zároveň kultúrna pamiatka, ktorú nájdeme pri obciach Nižná a Podbiel. Z vyššie spomínaných obcí si sem môžete spraviť krátky výlet, prípadne sa môžete priamo k Františkovej hute dopraviť autom. V minulosti významná oravská železiareň v súčasnosti predstavuje ruinu, nachádzajúcu sa uprostred lúky. Verejnosti je voľne prístupná.

Františkova huta - Nižná

Kde sa nachádza Františkova huta?

Františkova huta sa nachádza na Orave južne od obce Nižná a juhovýchodne od obce Podbiel. V rámci Slovenska je lokalita mierne „od ruky“, avšak z oravských miest ako sú Námestovo, Tvrdošín, prípadne Dolný Kubín sa sem dostanete pomerne rýchlo. Ruina Ftantiškovej huty sa rozkladá na lúke, ktorá je z jednej strany ohraničená drobným lesom. Lúku nájdete medzi obcami Podbiel a Nižná. Z týchto miest sem môžete podstúpiť kratší výlet.

Ako sa dostať k Frantšikovej hute

K Františkovej hute je možné prísť pešo, na bicykli aj autom. Pešo sem prídete z najjužnejšej časti obce Nižná, cez miestne lúky. Prechádza tade štrková cesta, no v závere z nej budete musieť zbehnúť po lúčnej ceste. Huta od cesty nie je úplne vidieť, nachádza sa však za drobným lesíkom. Kúsok od nej sú nejaké sklady, resp. administratívne budovy, ktoré sú zo štrkového chodníka vidno. Františkova huta leží východne od nich. Z Nižnej sa k Františkovej hute dostanete zhruba za 20-30 minút v závislosti od toho z kade vyrazíte.

Z Podbiela sa pešo k Františkovej hute dostanete sčasti po modrej turistickej, ktorú treba opustiť pred koncom dediny a následne ísť ďalej pár sto metrov po ceste, kým neprejdete okolo administratívnych budov. Františkovu hutu dobre uvidíte aj od cesty, takže by ste to nemali minúť. Výlet z obce trvá zhruba 30 minút.

K Františkovej hute sa viete dopraviť priamo autom. Z hlavnej cesty vedie na lúku odbočka, kde je menšia vyjazdená plocha, ktorá vhodne poslúži ako parkovisko. Čo sme si však všimli, ľudia zvyknú parkovať aj priamo pred Františkovou hutou, keďže k nej vedie vyjazdená lúčna cesta.

Františkova huta - Nižná

Pri Františkovej hute

Františkova huta leží na rozsiahlejšej lúke, kde zo zadu je obkolesená väčšou skupinou stromov, ktoré vytvárajú menší les. Pred vstupom do haly a rovnako tak i pri hlavnej ceste nájdete informačnú tabuľu, ktorá vám prezradí rôzne zaujímavosti o Františkovej hute.

Za budovou Františkovej huty sa nachádza halda železnej rudy. Miesto je v súčasnosti zarastené. V jej tesnej blízkosti sa potom už nič ďalšie nenachádza. V čase našej návštevy sa tu dalo normálne pohybovať, keďže lúka bola pokosená.

Františkova huta - Nižná

Prehliadka

Františkova huta predstavuje jednu budovu, ktorej hlavný vchod je smerom od cesty. V jej útrobách sa skrýva pec. V súčasnosti sa z huty dochovali niektoré časti. Jedná sa o pozostatky továrenskej haly, z ktorej sa dochovali najmä obvodové múry. Nájdete tu tiež pozostatky vysokej pece a niektorých zariadení (hámor, prívodný a odpadový kanál, dúchadlová komora).

Prehliadka ruiny nezaberie veľa času, keďže budova huty nie je príliš veľká. Interiér je dobre priechodný, hoci na viacerých miestach sú vyššie trávy. Nás na Františkovej hute najviac zaujala vysoká pec, ktorá sa nachádza v jej strede. Zaujímavá je tiež architektúra samotnej budovy.

Františkova huta - Nižná

Z histórie Františkovej huty

Františkova huta bola postavená v roku 1836 v klasicistickom štýle, pod vedením anglického mechanika Newbuilda. V minulosti objekt pozostával z dvoch samostatných budov. Jednou z nich bol hámor a druhou bola továrenská hala s vysokou pecou. Pri nich sa nachádzalo niekoľko ďalších zariadení, ktoré dopĺňali železiarenský komplex.

Ruda pre železiareň bola dovážaná z Malatinej, Zuberca, Habovky a z Juráňovej doliny. Nebola však moc kvalitná, keďže neobsahovala veľa železa, navyše železo z nej bolo krehké a lámalo sa. Voda do železiarne bola privádzaná z miestneho potoka (Studený potok).

Františkova huta slúžila najmä potrebám oravského regiónu. Zaujímavosťou huty je, že vysoká pec a továrenská hala neboli nikdy dostavané. Železiareň napriek tomu bola funkčná, vďaka hámru, v ktorom sa vyrábalo železo až do ukončenia prevádzky. K tomu došlo v roku 1863 v dôsledku zlej kvality rudy, zrušenia poddanstva v roku 1848 a prebiehajúcej hospodárskej kríze, ktorá prebiehala v rokoch 1851 – 1861.

Františkova huta je od roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je zapísaná v ústrednom zozname pamiatkového fondu pod číslom 295/1. V rokoch 1972 – 1980 pod vedením miestneho ochranára Ing. Milana Krupu sa podarilo odkryť a zdokumentovať objekt hámra a predísť tak väčšej demolácii objektu.

Františkova huta - Nižná

Otváracie hodiny a vstupné

Františkova huta je prístupná bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Františkova huta
 • Obec / Mesto: Nižná
 • Ulica / Lokalita: Nižniansky mlyn
 • Okres: Tvrdošín
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.29783,19.50778
 • Geomorfologický celok: Podbeskydská vrchovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História
 • Kategórie: Budovy, Historické pamiatky, Technické pamiatky