Napriek tomu, že niekdajšia banícka obec Špania Dolina nie je až taká známa, je to nesmierne zaujímavá oblasť. Jednou z jej dominánt je práve Kostol premenenia Pána. Azda najznámejší je zrejme výhľad na kostol z haldy šachty Maximilián, ktorý je veľmi vyhľadávaný aj turistami, ktorí navštívia stredné Slovensko. Nachádza sa tu aj Boží hrob, zmenšená kópia vyhľadávanej stavby v Jeruzaleme.

Kostol premenenia Pána - Špania Dolina

Samotná Špania Dolina získala názov od baníkov. V roku 1546 prevzal štát fugerovské a thurzovské bane, ktoré sa dostali pod spoločnú správu s komornými majetkami v Liptovskom Hrádku. Práve spomínaný kostol je symbolom tejto baníckej obce.

Kostol premenenia Pána v súčasnosti patrí medzi najvýraznejšie dominanty Španej Doliny. Ku kostolu si môžete spraviť krátku prechádzku z menšieho námestia v strede obce, kde môžete zaparkovať auto. Prísť k nemu môžete buď prostredníctvom drevených schodov, prípadne cestou naokolo. Ak máte času nazvyš, odporúčame navštíviť neďalekú haldu Maximilián. Bez problémov sa k nej dostanete práve od kostola.

História kostola

Kostol premenenia Pána pôvodne vznikol zo základov pôvodnej románskej stavby. Vysvätený bol v roku 1254. Dôkazom toho je aj latinský nápis, ktorý je vytesaný do skaly nad vchodom kostola. Kostol sa nachádza na vŕšku v opevnenom areáli. V minulosti vďaka tomu poskytoval kostol spoločne s baštou a farou úkryt pre obyvateľov v čase nebezpečenstva. V roku 1593 bol kostol prestavaný zo staršej románskej stavby do gotického slohu, následne bol rozširovaný a upravovaný až do dnešnej podoby.

Kostol premenenia Pána - Špania Dolina

Interiér

Interiér kostola je veľmi atraktívny. Nachádzajú sa v ňom zachované maľby Jozefa Hanulu a zariadenie, ktoré pochádza zo 17. a 18. storočia. Priamo v kostole je možné vidieť aj hlavný oltár v barokovom štýle, ktorý pochádza z rokov 1720 až 1730. Najvzácnejším artiklom v kostole je barokový organ z roku 1751, ktorý bol vytvorený majstrom Martinom Podkonickým a patrí medzi jeden z najvýznamnejšie organy na Slovensku. Ide o jediný pôvodne zachovaný organ spomínaného autora. Bol postavený jezuitmi pri príležitosti návštevy cisára Františka I. V banských mestách.

Kostol premenenia Pána - Špania Dolina

Drevené schodisko

Kostol počas reformácie patril evanjelikom, neskôr ho opäť získali katolíci. Práve v tomto období bolo vybudované aj unikátne prekryté schodisko, ktoré vedie ku kostolu z centra obce. Aby sa rozhodlo, či bude kostol patriť evanjelikom alebo katolíkom, bolo vykonané sčítanie obyvateľstva, v ktorom zvíťazili katolíci. Na znak vďaky sa symbolicky vyhotovili 162 schodov podľa 162 katolíckych rodín.

Kostol premenenia Pána - Špania Dolina

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Kostol premenenia Pána
  • Obec / Mesto: Špania Dolina
  • Okres: Banská Bystrica
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.80824,19.13273
  • Geomorfologický celok: Starohorské vrchy
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Kultúra, História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky