Rozhľadňa Opavská hora je zhruba 20 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá sa vypína na vrchu nad obcou Opava, neďaleko Veľkého Krtíša. Rozhľadňa je vcelku rýchlo dostupná z obce a tak si sem môžete spraviť nie moc náročný výlet. Z vyhliadky rozhľadne sú potom výborné výhľady na šíre okolie.

Rozhľadňa Opavská hora

Ako sa dostať k rozhľadni na Opavskej hore

Vyhliadková veža je situovaná juhozápdne od obce Opava na 577 vysokom vrchu s názvom Opavská hora. K rozhľadni vedie žltá turistická značka z južného konca obce, kde natrafíte na smerovník a autobusovú zastávku. Obec Opava sa nachádza na hlavnej ceste ktorá vedie z Veľkého Krtíša na Dudince, takže ak prechádzate okolo autom, môžete si tu spraviť kratšiu zachádzku.

Trasa z Opavy na rozhľadňu na Opavskej hore

Výlet k rozhľadni môžete začať priamo v obci Opava, kde budete nasledovať žltú turistickú značku. Narazíte na ňu, ako už bolo spomenuté vyššie, na južnom konci obce v mieste kde sa nachádza autobusová zastávka. Na druhej strane cesty sa nachádza smerovník, ktorý vás odnaviguje smerom k rozhľadni.

Sprvu pôjdete o asfaltke horšej kvality, kde narazíte na zopár rozpadnutejších budov. My sme práve v týchto miestach nechali zaparkované auto. Za budovami prejdete kratším lúčnym úsekom a následne sa dostanete do lesa. Zvyšok trasy pôjdete len lesom po vyšľapanom chodníku. Terén má na viacerých miestach strmejší sklon, no nie je to nič extra náročné. V samotnom závere vyjdete z lesa a dostanete sa na odlesnený vrchol kopca, kde sa nachádza i samotná rozhľadňa.

Výstup k rozhľadni Opavaská hora sa z Opavy dá absolvovať za zhruba 30 – 40 minút. Ak budete parkovať pri rozbitejších budovách, tak si výlet viete o niečo skrátiť. Trasa vedie neustále do kopca, no nie je technicky náročná. Prevýšenie je zhruba 190 metrov. Výstup by mali zvládnuť aj deti, ktorým nevadí chvíľu šľapať do kopca.

Rozhľadňa Opavská hora

Pri rozhľadni

Vyhliadková veža na Opavskej hore sa nachádza na s časti lúčnom a s časti zalesnenom kopci. Natrafíte tu na ohnisko a zopár lavičiek. Nachádza sa tu úzky, no pomerne vysoký vysielač. Nejaké ďalšie „rozptýlenie“ sme si v oblasti rozhľadne nevšimli.

Rozhľadňa Opavská hora

Na vyhliadkovej veži

Rozhľadňa Opavská hora bola postavená v roku 2014. Má vcelku robustnú drevenú konštrukciu. Určite nepatrí do kategórie mini rozhľadní. Má 6 poschodí. Každé poschodie predstavuje i vyhliadku, no samozrejme najlepšia vyhliadka je z horného poschodia. Horná vyhliadka je potom krytá strechou.

Výstup na jednotlivé poschodia vedie po drevených schodoch, zabezpečených zábradlím. Výstup po schodoch je bezproblémový a zvládnu ho aj menšie deti. Je to však fuška, zdolať všetkých 6 poschodí. Vyhliadka na najvrchnejšom poschodí je priestranná a pojme viacero ľudí, resp. skupiniek ľudí. Priestoru je tu dostatok a tak nebudete mať problém sa tu pohybovať.

Rozhľadňa Opavská hora

Výhľady

Výhľady z rozhľadne sú kruhové. Vo výhľadoch nebráni ani okolitý les, keďže rozhľadňa je dostatočne vysoká a vrchná vyhliadková plošina sa nachádza nad korunami stromov. Výhľady z rozhľadne sú najmä na južnú časť Krupinskej planiny a potom smerom do Juhoslovenskej kotliny. Za dobrej viditeľnosti uvidíte i nejaké tie vrcholky z pohorí Vtáčnik, Štiavnické vrchy, či z Tribča, prípadne pohoria na severe Maďarska.

Z vyhliadky najviac zaujme pohľad na obec Opava a okolité kopce. Uvidíte tiež na severozápadnú časť Opavskej hory s rozsiahlejšími lúkami, za ktorými sa rozprestiera množstvo kopcov a vrcholov. Pre lepší zážitok z výhľadov si pribaľte ďalekohľad, alebo teleobjektív. Keďže sú výhľady z rozhľadne na všetky svetové strany, užijete si tu východy i západy slnka.

Rozhľadňa Opavská hora

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Opavská hora je prístupná bez obmedzení počas celého roka. Za vstup na rozhľadňu sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Opavská hora
 • Obec / Mesto: Opava
 • Ulica / Lokalita: Opavská hora
 • Okres: Veľký Krtíš
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.18929,19.17253
 • Geomorfologický celok: Krupinská planina
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady