Atraktívne miesto na oddych a nenáročné prechádzky predstavuje mestský park v Lučenci. Jedná sa o rozsiahlejší park s jazierkom v západnej časti mesta. Park je veľmi pekne upravený a určite sa sem oplatí prísť, najmä ak ste s deťmi. Nachádza sa tu totiž viacero ihrísk, mini zoo a viacero ďalších „rozptýlení“ nielen pre deti, ale i dospelých. Mestský park v Lučenci je zapísaný v štátnom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

Mestský park Lučenec

Ako sa dostať do mestského parku v Lučenci

Mestský park v Lučenci nájdeme v jeho západnej časti pri ulici Boženy Němcovej, neďaleko strednej zdravotníckej školy a obchodnej akadémie. Zaberá plochu, ktorá sa tiahne od škôl, až po športový areál, kde sa nachádza zimný a futbalový štadión a tenisové kurty, či mestské kúpalisko.

Vcelku rýchlo sa do mestského parku dostanete z centra mesta, napríklad po modrej turistickej značke. Ne je problém sem prísť pešo, prípadne na bicykli (miestom prechádzajú dve cyklotrasy). V prípade, že sem prídete autom, tak to môžete nechať zaparkované neďaleko vstupu, prípadne ďalšie parkovacie miesta sú ďalej smerom k amfiteátru a reštaurácii Biela labuť. Parkovisko je vcelku veľké a tak tu zväčša s parkovaním problém mať nebudete.

Prehliadka mestského parku

Lučenecký mestský park patrí medzi najzaujímavejšie mestské parky na Slovensku. Je veľmi pekne upravený a nachádza sa tu viacero atraktivít, nielen pre deti, ale i dospelých. Miestom prechádza turistická, ale i cyklistická trasa. V parku tiež nájdeme náučný chodník s viacerými infopanelmi.

Naprieč parkom prechádza asfaltka s osvetlením, no je tu i viacero štrkových ciest. Bez problémov sa tu však budete pohybovať pešo, na bicykli, či s detským kočiarom. Lokalita je vhodná i na behanie. Miesto je doplnené o množstvo lavičiek i niekoľko altánkov. Nájdete tu tiež niekoľko pomníkov. Samozrejme nesmú chýbať ihriská pre deti, či miesta s posiľňovacími strojmi, určené na cvičenie v prírode. Počas prehliadky parku natrafíte i na viacero sôch.

Zaujímavým spestrením je miniatúrna zoo, resp. sa jedná o výbehy pre zvieratká ako napr. lamy, kozy, ovečky či pávy. V týchto miestach sa nachádza i jazierko s vodotryskom, na ktorom plávajú kačky a labute. Keďže bol v parku vybudovaný náučný chodník tak na viacerých miestach natrafíte na informačné panely, kde sa dočítate rôzne informácie o parku a miestnej faune a flóre. Je tu tiež možnosť povoziť sa na koni, na čo je tu vyčlenený areál.

Najviac atrakcií v parku sa nachádza v jeho východnej časti. Západná časť skôr slúži už len na prechádzky. Je tiež viac prírodnejšia a máte tak väčší pocit, že sa nachádzate v skutočnom lese. Celý park prejdete pohodovou chôdzou za zhruba 15-20 minút, no ak sem prídete za relaxom, tak tu viete pokojne stráviť aj niekoľko hodín.

Mestský park Lučenec

O mestskom parku

Lučenský mestský park bol vybudovaný v roku 1884. S rozlohou 17 ha sa jedná o najväčší park v Lučenci. Naprieč parkom preteká Tuhársky potok a menší potôčik, ktorý napĺňa miestne jazierko. Pri budovaní parku bol využitý francúzsky, anglicky a voľne krajinársky záhradný sloh. Pri hlavnom vchode sa nachádza francúzsky typ parku, ktorý neskôr prechádza do anglického parku, pri reštaurácii Biela labuť. Zvyšok parku má potom charakter voľne krajinárskeho parku.

Park je bohatý na faunu a flóru. Nachádza sa tu 35 listnatých a ihličnatých drevín z rôznych krajín. Nájdeme tu množstvo stromov pagaštana konského, hrabu obyčajného, jelše lepkavej a rôzne druhy kríkov. Zo živočíchov parku možno spomenúť napr. holuba hrivnáka, hrdličku záhradnú, ďatľa malého, králika divého, či veveričku obyčajnú.

Mestský park Lučenec

Otváracie hodiny a vstupné

Mestský park v Lučenci je otvorený po celý rok v rámci otváracích hodín. Vstup je bezplatný, neplatí sa ani za parkovanie pri parku.

 • Otváracia doba: Pondelok – Nedeľa, od 6:00 – 22:00.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Mestský park Lučenec
 • Obec / Mesto: Lučenec
 • Ulica / Lokalita: Mestský park Lučenec
 • PSČ: 98401
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.32726,19.65421
 • Geomorfologický celok: Juhoslovenská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Ihriská, Kultúrne pamiatky, Parky a záhrady, Voľnočasové lokality