Rozhľadňa Prašný vrch je drevená rozhľadňa, nachádzajúca sa neďaleko menšej osady pri obci Hrušov v Krupinskej planine. Rozhľadňa ponúka pomerne atraktívne výhľady na okolitú krajinu. Výlet sem môžete podstúpiť z miestnej osady, alebo priamo z obce Hrušov v závislosti od toho koľko máte času.

Rozhľadňa Prašný vrch

Ako sa dostať k rozhľadni Prašný vrch

Rozhľadňa Prašný vrch sa rozprestiera na rovnakomennom kopčeku, severne od obce Hrušov v pohorí Krupinská planina. Obec Hrušov sa nachádza potom neďaleko hlavnej cesty, ktorá prepája Dudince s Veľkým Krtíšom. Pod rozhľadňou Prašný vrch sa rozkladá drobná osada. Výlet na rozhľadňu najrýchlejšie absolvujete z osady, ale pokojne aj z Hrušova, jedná sa však už o niečo dlhší výlet.

Trasa z osady pod rozhľadňou na Prašný vrch

Rozhľadňa Prašný vrch je najlepšie dostupná z osady, ktorá sa rozkladá priamo pod kopcom na ktorom rozhľadňa stojí. Jedná sa o súbor niekoľkých bodov, okolo ktorých sa rozkladajú lúky a skupiny stromov. Osadou prechádza asfaltka, takže dopraviť sem sa môžete aj autom. To sa dá odparkovať niekde na okraji cesty vo východnej časti osady, v mieste, kde je odbočka k rozhľadni. Tu si všimnete i ceduľu s označením rozhľadne.

Pešo sa následne treba vybrať do kopca po širšej nespevnenej ceste. Cesta je ľahko schodná, v podstate budete prechádzať po lúke. Vyjsť by ste sem mali i na horskom bicykli ak vám nevadí krátke stúpanie. Výstup k rozhľadni z osady zaberie zhruba 10 – 15 minút.

Trasa z Hrušova na rozhľadňu Prašný vrch

Tento výstupový variant je zdĺhavejší ako trasa z osady. Je preto určený skôr tým, čo majú viac času, prípadne nemáte auto a idete pešo, prípadne na bicykli. Priamo k rozhľadni vedie modrá turistická značka. Výlet môžete začať napríklad v centre Hrušova pri miestnom amfiteátri. V Hrušove najprv prejdete okolo zaujímavých vínnych pivníc, následne sa dostanete na asfaltovú cestu nad obcou. Po nej prejdete pár sto metrov a následne budete mať možnosť rozhodnúť sa či sa vydáte po modrej značke pod kalváriu na Stráni, alebo pôjdete po asfaltke priamo do osady pod rozhľadňou.

Ak ste na pešo, odporúčame sa vybrať smerom ku kalvárii. V takomto prípade za obcou Hrušov budete nasledovať modrú značku a pri drevenom kríži odbočíte na východ. Na chvíľu prejdete do lesa a za ním sa ocitnete pod kalváriou na kopci Stráň. Kalváriu odporúčame si pozrieť. Je tu kaplnka a vcelku fajn výhľady na obec Hrušov a okolie. Po návšteve kalvárie sa vydáte smerom k solárnej elektrárni.

Ak idete bicyklom držte sa asfaltky a neodbáčajte po modrej značke, ako v prípade, ak by ste išli pešo. Choďte o niečo ďalej po ceste a odbočte až v mieste kde je autobusová zástavka s názvom Pažiť a vstup do obce s nápisom „Obec tradičnej ľudovej kultúry Hrušov“ odbočte na východ a po chvíli sa dostanete k solárnej elektrárni.

Za solárnou elektrárňou sa nachádza osada a na jej východnom konci je odbočka k rozhľadni samotnej. O rozhľadni informuje aj ceduľa. Posledné kroky vedú po lúčnom kopci. Trasa z Hrušova na rozhľadňu Prašný vrch zaberie približne 50 – 70 minút, podľa toho ako dlho sa zdržíte na kalvárii.

Rozhľadňa Prašný vrch

Na rozhľadni

Rozhľadňa Prašný vrch má drevenú konštrukciu a výšku zhruba 15 metrov. Rozkladá sa na lúčnom kopci, obkolesená niekoľkými stromami. Nachádza sa tu ohnisko a provizórne posedenie. Pozitívne nás prekvapila prítomnosť odpadkového koša.

Zaujalo nás, že nosné piliere rozhľadne boli v spodnej časti obložené kamením. Kto vie či to je cielený dizajnový prvok, alebo kamene slúžia na lepšie zastabilizovanie rozhľadne. Každopádne, my sme si nejaké prehnané kývanie nevšimli, no boli sme na rozhľadni len dvaja a bolo bezvetrie.

Na vyhliadku rozhľadne sa dostanete po rebríkových schodoch relatívne bez problémov. Schody sú osadené zábradlím. Rozhľadňa má dve medziposchodia a vyhliadku osadenú strechou. Na vyhliadke je priestoru zhruba tak na 3 ľudí na každú svetovú stranu.

Rozhľadňa Prašný vrch

Výhľady

Rozhľadňa ponúka dobré výhľady na všetky svetové strany. Výhľadom tu nič nebráni, keďže stromy v okolí rozhľadne sú nižšie ako samotná vyhliadka. Výhľady sú na kopcovitú krajinu južnej časti Krupinskej planiny. Výhľadom dominujú lúky v kombinácii s lesnými plochami. Taktiež vidno na viacero osád v oblasti Hrušova.

Z rozhľadne je vidno na protiľahlý kopec Stráň, kde sa nachádza kalvária. Kalvária nie je kvôli miestnemu lesu moc vidno, no všimnúť si môžete aspoň časť kaplnky na vrchole. Za kopcom sa skrýva obec Hrušov, ktorú však nie je vidno.

Rozhľadňa Prašný vrch

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Prašný vrch je prístupná bez obmedzení, počas celého roka. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Prašný vrch
 • Obec / Mesto: Hrušov
 • Ulica / Lokalita: Prašný vrch
 • Okres: Veľký Krtíš
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.16809,19.09296
 • Geomorfologický celok: Krupinská planina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady