Soví hrad je výrazné skalné bralo v obci Šurice, na ktorom sa kedysi rozkladal hrad. V súčasnosti ako prírodný výtvor predstavuje významnú prírodnú pamiatku. Lokalita je veľmi ľahko dostupná z obce, navyše návšteva miesta nezaberie príliš veľa času.

Soví hrad

Ako sa dostať k Soviemu hradu

Soví hrad leží v južnejšej časti obce Šurice, uprostred pohoria Cerová vrchovina. Do Šuríc sa dá vcelku dobre dostať smerom z Lučenca, Fiľakova, alebo Rimavskej Soboty. Z ostatných kútov Slovenska to bude zložitejšie, keďže sa nachádza v mierne odľahlejšej časti. Dobrou správou však je, že aspoň v rámci Šuríc je miesto ľahko dostupné.

Prísť sem môžete pešo za centra obce, doslova za pár minút. Stačí keď v jej južnej časti sa odpojíte od hlavnej cesty a vydáte sa bočnou cestou na východ. Po chvíli zbadáte výrazne skalné bralo, pod ktorým sa nachádza prístrešok s infopanelom. Je možné tu nechať aj odparkované auto popri ceste.

Pod Sovím hradom

Skalné bralo Sovieho hradu si môžete obzrieť zospodu, ale i zvrchu. V spodnej časti tu natrafíte len na altánok s posedením a na informačný panel s informáciami o Sovom hrade. V čase našej návštevy bolo miesto, kde sa nenachádzali stromy pekne pokosené, čo je fajn, ak sem napríklad prídete s malými deťmi.

V spodnej časti nie je problém prísť až k samotnému bralu, no pohyb tu mierne znepríjemňuje vegetácia. Skalné steny sú tu strmé a tak neodporúčame sa moc štverať po brale. Navyše sa jedná o prírodnú pamiatku.

Soví hrad

Na Sovom hrade

Soví hrad si viete obzrieť aj z vrchu. Stačí sa vybrať po lesnom chodníčku, ktorý obchádza hrad zo západnej strany. Chodník je technicky nenáročný, no v niektorých úsekoch strmejší. Bolo tu preto vybudované provizórne schodisko so zábradlím. Na vrchol Sovieho hradu sa odspodu dostanete za 5-7 minút.

Vo vrchných častiach Sovieho hradu môžete obdivovať horný výbežok skaly, ktorý ma zaujímavú textúru. Ak by ste tu hľadali nejaké stopy po hrade, tak pravdepodobne nič nenájdete, aspoň my sme si nevšimli nejakú pripomienku, že by tu kedysi hrad stál. To však nevadí, keďže zo skaly sú aspoň fajn výhľady na okolie

Soví hrad

O Sovom hrade

Soví hrad predstavuje výrazné skalné bralo, ktoré vyčnieva približne 84-85 metrov nad okolitý terén. Jedná sa o pozostatok sopúcha, ktorý pred 4 miliónmi rokov privádzal sopečný materiál z magmatického krbu do krátera. Vo vrchnej časti Sovieho hradu sú zachované tufové vrstvy, ktoré sa usadili na dne pôvodného kráterového jazera. Niekoľko odolných bazaltových žíl preniklo cez bralo, ktoré sa vďaka tomu zachovalo pred deštrukčnou činnosťou vody, mrazu a vetra.

Stepná stráň kopca poskytuje vhodný biotop pre teplomilnú flóru a faunu. Územie je chránené od roku 1964. V súčasnosti sa jedná o prírodnú pamiatku s rozlohou 2,81 ha. Bol tu vyhlásený 4. stupeň ochrany.

V minulosti s na skalnom brale rozkladala pevnosť, postavená v 13. storočí. O histórii hradu sa však nezachovalo príliš veľa informácií. Patrila beckovskému panstvu a dokonca odolala aj tatárskym vpádom. Stopy po bývalej pevnosti sú však len slabo viditeľné.

Soví hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Soví hrad je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v obci Šurice.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Soví hrad
 • Obec / Mesto: Šurice
 • Ulica / Lokalita: Soví hrad
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.22614,19.91284
 • Geomorfologický celok: Cerová vrchovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Hrady a zámky, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Výhľady