Divín je veľmi pekná historická obec, ležiaca popri hlavnom ťahu medzi Lučencom a Detvou. Vzhľadom na to, že ponúka viacero nielen historických zaujímavostí určite ju môžeme odporučiť ako skvelý tip na minimálne jednodňový výlet a teoreticky i na viac dňovú dovolenku.

Obec Divín

Obec Divín sa nachádza v najzápadnejšej časti Revúckej vrchoviny v okrese Lučenec. Obec je dobre dostupná najmä z južných častí Slovenska, z oblasti Lučenca. Prísť sem však vcelku rýchlo viete aj z Podpoľania od Hriňovej a Detvy. Pri Divíne sa nachádzajú kopcovité výbežky Stolických vrchov, Veporských vrchov a pohoria Ostrôžky.

Obec je známa najmä svojim hradom a kaštieľom. Nachádza sa tu však viacero ďalších pamiatok a atraktivít. Z miesta tiež môžete podstúpiť viacero výletov. Pri obci sa nachádza vodná nádrž Ružiná, takže prísť sem môžete aj za vodnými radovánkami.

Prečo sa oplatí navštíviť Divín?

Obec Divín v súčasnosti môžeme zaradiť medzi menej známe slovenské turistické destinácie. Niet sa čo čudovať, keďže leží mimo hlavných turistických regiónov a v turistických sprievodcoch sa takmer nenachádza. Príťažlivejší je skôr neďaleký Lučenec a samotná obec tak leží v jeho tieni.

Z tohto pohľadu preto odporúčame všetkým, ak sa už vybrali navštíviť Lučenec, aby obec Divín minimálne na pol dňa navštívili. Určite nebudú ľutovať, keďže Divín má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Z Lučenca sa sem dá autom dostať zhruba za 15-20 minút. O pár minút dlhšie vám to bude trvať z Detvy, či Hriňovej.

Obec sa javí ako skvelým východiskovým bodom na výlety po okolí, kúpanie vo vodnej nádrži Ružiná a tak isto je skvelým spojovníkom medzi Lučencom, Detvou a Hriňovou. Ak by sme si chceli robiť výlety do týchto miest, pár dňová dovolenka v Divíne by bola určite jasnou voľbou.

Doménou obce je hrad Divín, týčiaci sa nad obcou. V samotnej obci je to potom zrekonštruovaný kaštieľ a barokový Kostol všetkých svätých. Pri obci sa rozprestiera vodná nádrž Ružiná, ktorá je populárna najmä v letných mesiacoch a môže tak tvoriť základ vašej letnej dovolenky. Zaujímavosti Divína sa dajú pobehať za jeden deň a na večer sa môžete skočiť okúpať, teda ak je leto.

Obec Divín

Ubytovanie v Divíne

Ubytovacích zariadení v Divíne nie je príliš veľa, takže z hľadiska ubytovania neočakávajte nejaké zázraky. Ak nenájdete ubytovanie v obci, skúste pozrieť nejaké alternatívy pri vodnej nádrži Ružiná. Ubytovanie ďalej môžete riešiť v neďalekom Lučenci prípadne v Detve. Nám prišiel o čosi praktickejší Lučenec.

Reštaurácie a služby

Stredne veľká obec Divín ponúka primerané množstvo občerstvovacích zariadení. Nie je to síce žiaden extrém, ale dá sa tu najesť, prípadne si skočiť na pivo alebo víno. V obci nájdete pizzeriu, ktorú sme aj vyskúšali. Skočili sme si aj do príjemnej Vinárničky pod hradom Divín, na ktorú narazíte, ak sa vyberiete na hrad.

Popri kaštieli ešte narazíte na predajcu suvenírov. Suveníry sa dajú kúpiť aj v múzeu Zichyho kaštieľa. V obci tak isto nájdete potraviny a lekáreň. Pred návštevou jednotlivých zariadení, je lepšie pozrieť si otváracie hodiny.

Čo sa týka parkovania, tak priamo v centre je bezplatné parkovisko, s parkovaním sme tu zatiaľ problémy nemali a to sme boli v obci niekoľko krát.

Obec Divín

Hrad Divín

Hrad Divín predstavuje najvýraznejšiu dominantu obce. Nachádza sa na kopci priamo nad obcou a vcelku rýchlo sa sem dá dostať pešo z obce. Hrad síce v súčasnosti predstavuje ruinu, avšak dochovalo sa viacero jeho častí. Na hrade prebiehajú aj rekonštrukčné a archeologické práce. Z hradu Divín sú tiež pekné výhľady do okolia.

Obec Divín

Zichyho kaštieľ s Múzeom histórie obce Divín

Priamo v centre obce, na úpätí hradného kopca sa nachádza ďalšia významná pamiatka - Zichyho kaštieľ s Múzeom histórie obce Divín. Kaštieľ z roku 1670 bol postavený zrejme na základoch stredovekej kúrie z 14. - 15. storočia. Kaštieľ je v súčasnosti pekne zrekonštruovaný a pravidelne sa v ňom konajú prehliadky pre verejnosť.

Obec Divín

Kostol všetkých svätých

Kostol všetkých svätých završuje trojicu najvýznamnejších historických pamiatok v obci. Jedná sa o mohutný dvojvežový kostol, ohradený vysokým múrom. Kostol bol postavený v roku 1657, hoci jeho história siaha až do stredoveku. Kostol je v súčasnosti zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Kostol sa nachádza neďaleko kaštieľa na trase v smere na hrad Divín.

Obec Divín

Vodná nádrž Ružiná

Medzi najväčšie lákadlá obce patrí aj vodná nádrž Ružiná, ktorej návštevu oceníte najmä v lete, keď sa tu dá kúpať. Nachádza sa tu menšie rekreačné stredisko. Nájdete tu niekoľko reštauračných a ubytovacích zariadení, ihriská pre deti, či možnosť požičať si napr. vodný bicykel, alebo rybárčiť. Je tu pomerne široká trávnatá pláž, kde si rozložíte lehátko, alebo deku. Od vodnej nádrže sú fajn výhľady na okolité kopce, prípadne na obec Divín.

Obec Divín

Ďalšie zaujímavosti a pamiatky v obci

Medzi ďalšie atraktivity obce patrí napríklad Farská budova z roku 1397, ktorú dal v roku 1761 František I. Zichy rozšíriť o tzv. kaplánku – byt pre kaplnána. Nachádzajú sa na nej slnečné hodiny. Ďalšou náboženskou pamiatkou v obci je Kaplnka sv. Anny, ktorá sa nachádza pred vstupom na hrad Divín. Kaplnka pochádza z roku 1755 a vznikla na podnet miestneho farára. Rozkladá sa pri nej menší cintorín. Južne od kaplnky je v zarastenom kopci ukrytá krížová cesta s kalváriou.

Priamo v centre obce môžete ešte navštíviť art galériu Bloom v ktorej sa konajú výstavy obrazov. Galéria vás okrem obrazov zaujme aj svojim interiérom, kde na vás dýcha umenie z každej miestnosti. Ak ste fanúšikmi výtvarného umenia, galériu by ste určite nemali vynechať. Oproti galérii v smere ku kaštieľu natrafíte na menší parčík a pamätník SNP.

Obec Divín

Tipy na výlet v okolí obce

V prípade, že si chcete trocha „zaturistikovať“, môžete navštíviť jaskyňu Mara Medvedia, ktorá sa rozkladá na jednom z kopcov na juhozápadnom okraji Divína. Drobná jaskyňa je prístupná verejnosti po turistickom chodníku. Pripravte sa však na kratučký výšľap zalesneným kopcom.

Pekný výlet tiež môžete podstúpiť na vrchol Jasenie, ktorý sa nachádza nad neďalekou obcou Budiná v málo známom pohorí Ostrôžky. Poskytuje pekné výhľady na okolitú krajinu. Neďaleko sa tiež nachádza skalný útvar s názvom Kamenné vráta.

Vizuálne atraktívnym miestom sú Divínske lazy, ktoré ležia na severe katastra obce. Jedná sa o drobné usadlosti, uprostred agrárnej krajiny, kde narazíte aj na stáda pasúcich sa oviec. V týchto miestach môžete navštíviť vrch Javor, ktorého sú pekné výhľady na oblasť Podpoľania.

Obec Divín

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Lučenec
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.4496,19.5352
  • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10