Steblová skala je prírodná rezervácia a zároveň sopečná skala, ktorá leží uprostred pohoria Cerová vrchovina. Steblová skala predstavuje vhodný tip na stredne dlhý výlet z niekoľkých smerov. Vyššie časti skaly ponúkajú pekné výhľady na okolie.

Steblová skala - Cerová vrchovina

Ako sa dostať na Steblovú skalu

Steblová skala je mierne odľahlejším miestom, keďže sa nachádza v južnej časti Banskobystrického kraja, neďaleko hraníc s Maďarskom. Leží medzi obcami Hajnáčka, Gemerské Dechtáre a Blhovce. Z týchto miest vedú na Steblovú skalu i turistické značky. Z týchto 3 možností je najrýchlejší variant z Hajnáčky. V oblasti je však viacero neznačených chodníkov a tak je možnosť sem prísť aj z iných smerov. My sme na Steblovú skalu absolvovali výlet práve z Hajnáčky a tak sa budeme primárne venovať tejto trase.

Trasa z Hajnáčky cez Zabodu na Steblovú skalu

Túto trasu odporúčame každému, kto chce absolvovať poldňový výlet a zároveň si pozrieť niekoľko zaujímavostí po ceste. Výlet môžete začať v centre Hajnáčky v mieste kde sa nachádza obecný úrad, zaujímavý kostol a menší parčík s drevenou sochou. Nachádza sa tu i parkovisko pri ceste. Z tade si môžete zbehnúť na hrad Hajnáčka, ktorý sa týči nad obcou. Popod hradom Hajnáčka prechádza žltá turistická značka, ktorou sa dostanete na Zabodu, čo je prírodná pamiatka so zaujímavými sopečnými skalami.

Trasa na Zabodu prechádza sprvu lúčnym terénom za obcou Hajnáčka a následne lesným terénom. V oblasti lúk je viacero výhľadových miest. Nájdete tu i smerovníky smerom na Zabodu, čo uľahčí orientáciu v teréne. Za oblasťou lúk sa postupne dostanete do lesa a čochvíľa sa ocitnete pod kopcom Zabody Tu je terén o niečo strmejší, navyše chodník v týchto miestach nie je moc vyšľapaný. Na stromoch sú však značky. Po zdolaní kopca sa ocitnete na Zabode. Poznáte to podľa viacerých skál, ktoré sa tu nachádzajú. Zo Zabody následne zostúpite do mieste s názvom Pod Zabodou. Tu sa zo žltej turistickej značky napojíte na širší zelený turistický chodník, ktorý vás privedie až k Steblovej skale.

Po zhruba polhodine šľapania sa ocitnete pod Steblovou skalou. Poznáte to podľa ceduľky s označením prírodnej rezervácie. V týchto miestach je potom orientácia mierne chaotická a viac krát sme tu stratili turistickú značku z dohľadu. Dostali sme sa tak do nepríjemne strmého terénu. Po ceste zo skaly sme zistili, že najpraktickejší výstup na skalu je lesom z východnej strany.

Pri zostupe, aby ste nechodili rovnakou trasou cez Zabodu, môžete do Hajnáčky prísť čisto len po zelenom turistickom chodníku. V mieste poniže miesta Pod Zabodou, neďaleko asfaltky bol však turistický chodník tak zarastený, že sme mali problém sa dostať na cestu. Našťastie sme mali so sebou GPS a tak sme sa na cestu nakoniec dostali.

Trasa z Hajnáčky cez Zabodu na Steblovú skalu meria zhruba 7 kilometrov s prevýšením 550 metrov. Dá sa absolvovať za zhruba 2,5 – 3 hodiny. Závisí to však aj podľa toho, či sa chystáte navštíviť hrad Hajnáčka a tiež ako dlho sa zdržíte na Zabode. Pokojne sa tak môžete pripočítať i nejakú tu polhodinku navyše. Ak rátame i cestu naspäť, tak výlet na Steblovú skalu z Hajnáčky predstavuje slušný poldňový výlet. Trasa je dosť zdĺhavá a je tu niekoľko strmejších úsekov. Výlet sem preto odporúčame skôr starším deťom, prípadne deťom s dobrou kondíciou.

Steblová skala - Cerová vrchovina

Na Steblovej skale

Steblová skala je čiastočne odlesnená, najmä v jej južnej a západnej časti. Spodná časť je sutinovejšia, čiastočne porastená nevysokou trávou. Na vrchole sa tiahne menší skalný hrebeň s menšími stromami. Natrafíte tu na vrcholovú tabuľu so smerovými šípkami. Na vrchole je viacero balvanov, resp. väčších skalných výbežkov, ktoré dobre poslúžia na sedenie miesto lavičiek.

Po vrchole sa dá vcelku dobre pohybovať, keďže je tu vyšľapaný chodník. Je tu však viacero strmejších miest a tak si treba dávať trochu pozor. Západná a južná strana skaly je viac odlesnená a tak týmto smerom budete mať i lepšie výhľady.

Steblová skala - Cerová vrchovina

Výhľady zo Steblovej skaly

Výhľady zo skaly nie sú úplne kruhové, keďže na viacerých miestach bráni vo výhľadoch les. Každopádne sú dostatočne vzdušné na to aby ste z tade mali dobrý rozhľad na šíre okolie. Výhľady sú z tade dobré na centrálnu časť Cerovej vrchoviny. Dobre z tade uvidíte na blízke vrcholy, akými sú Zaboda, Ostrá skala, či majestátny Ragač. Nedovideli sme však z tade na nie až tak vzdialený hrad Hajnáčka. Zrejme sa schovával za jedným z kopcov.

Steblová skala - Cerová vrchovina

O Steblovej skale

Steblová skala je ukážkovo vypreparovaná bazaltová výplň sopečného krátera, bazaltových žíl a výlevov, so zachovalou stĺpovitou odlučnosťou čadiča. Vo vrcholovej a hrebeňovej časti Steblovej skaly sa prirodzenými formami zvetrávania vytvorili pôsobivé bralnaté okraje sopečných telies.

Na lesostepných plochách tu rastú vzácne a chránené druhy teplomilnej flóry a fauny. Steblová skala je súčasťou rovnakomennej prírodnej rezervácie. Bol tu vyhlásený 5. stupeň ochrany.

Steblová skala - Cerová vrchovina

Otváracie hodiny a vstupné

Steblová skala je prístupná bez obmedzení, počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v obci Hajnáčka.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Steblová skala
 • Obec / Mesto: Hajnáčka
 • Ulica / Lokalita: Steblová skala
 • Okres: Rimavská Sobota
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.24521,19.97866
 • Geomorfologický celok: Cerová vrchovina
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady