Fiľakovský hrad predstavuje azda najvýraznejšiu dominantu mestečka Fiľakovo. Vcelku rozložitý hrad sa rozkladá sa na sopečnej skale uprostred mesta. V hrade bolo zriadené múzeum, ktorého expozíciu si môžete pozrieť vo vnútri zrekonštruovanej Bebekovej bašty.

Fiľakovský hrad

Ako sa dostať na Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad sa nachádza v meste Fiľakovo. Dostupnosť mesta je v rámci Slovenska o niečo horšia, keďže leží v južnej, okrajovejšej časti Banskobystrického kraja. Ak sa však nachádzate niekde v oblasti Lučenca, alebo Rimavskej Soboty, tak odskočiť si do Fiľakova nie je až taký problém.

V rámci mesta Fiľakovo je Fiľakovský hrad ľahko dostupný. Nájdeme ho v jeho severnejšej časti na vyvýšenom brale. Hrad je vďaka tomu viditeľný z viacerých častí mesta, keďže vyčnieva nad strechy okolitých domov, čo uľahčuje orientáciu k nemu. Z centra mesta sa tu dostanete po Baštovej, alebo Podhradskej ulici za pár minút. Neďaleko hradu bolo nedávno zriadené i nové parkovisko.

Prehliadka hradu

Vstupenky na hrad si zakúpite v budove pred vstupom na hrad. Následne sa ocitnete sa pod Bebekovou vežou (baštou), pod ktorou sa nachádza historické delo. Do veže samozrejme môžete vstúpiť. Nachádza sa v nej expozícia Hradného múzea vo Fiľakove. Bebekova veža má viacero poschodí a v jej najvrchnejšej časti sa nachádza vyhliadka. Výhľady z veže sú takmer na všetky svetové strany, prevažne však na mesto a jeho okolie. Nás vcelku zaujali.

Z veže sa potom dostanete aj do ďalších častí hradu. Pre lepšiu orientáciu tu bol zriadený i náučný chodník v rámci hradu, s niekoľkými zastávkami. Hrad samotný má tiež viacero poschodí, ktoré zdoláte prostredníctvom schodov, či už novo vybudovaných, alebo pôvodných. Z vyšších častí hradu si tiež užijete nejaké tie výhľady, či už smerom do útrob hradu, alebo aj na mesto Fiľakovo.

Pohyb po Fiľakovskom hrade je vcelku bezproblémový, akurát vo vyšších partiách hradu je terén viac kamenistý a i mierne zarastený. Sú tu však na viacerých miestach osadené zábradlia.

Fiľakovský hrad

Náučný chodník

Ako sme spomínali vyššie, na Fiľakovskom hrade bol zriadený náučný chodník. Má dĺžku 305 metrov a prevýšenie 40 metrov. Ak nerátame Bebekovu baštu, tak vás prevedie všetkými najdôležitejšími časťami hradu. Náučný chodník má 5 zastávok: 1. zastávka prezentuje základné informácie o náučnom chodníku, vrátane mapky. 2. zastávka prezentuje geologické hodnoty hradného vrchu. 3. zastávka sa venuje histórii hradu, 4. sa venuje prírode a posledná 5. zastávka na najvyššom bode hradu ponúka panoramatický pohľad na krajinný reliéf blízkeho okolia.

Fiľakovský hrad

Z histórie hradu

Fiľakovský hrad dal postaviť rod Kačičovcov, ešte pred tatárskymi vpádmi. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1242. Hrad sa neskôr stal majetkom Františka Bebeka, ktorý ho dal zmodernizovať. Po dobytí Fiľakovského hradu Turkami v roku 1554 sa Fiľakovo stalo sídlom najsevernejšieho sandžaku Osmanskej ríše. V 17. storočí mal hrad viacerých slávnych kapitánov. Bol však zničený v roku 1682.

V 70-tych rokoch 20. storočia začali na hrade rozsiahlejšie rekonštrukčné práce. V roku 1993 bol Fiľakovský hrad sprístupnený verejnosti. Od roku 2003 pokračuje systematická obnova hradu. 15. augusta 2008 bolo v Bebekovej bašte sprístupnené Hradné múzeum vo Fiľakove.

Fiľakovský hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Fiľakovský hrad je sprístupnený verejnosti, no nie počas celého roka. Za vstup sa platí (5 EUR dospelí / 2,5 EUR dieťa a dôchodca do 69 rokov. Bezplatná vstupenka je do 6 a nad 70 rokov).

Otváracia doba hradu

 • od 15. marca do 31. októbra: Pondelok - Nedeľa 10:00 – 18:00
 • od 1. novembra do 15. novembra: Pondelok - Nedeľa 8:00 – 16:00
 • od 16. novembra do 14. marca: v období mimo sezóny je hrad pre návštevníkov zatvorený

Fiľakovský hrad

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Fiľakovský hrad
 • Obec / Mesto: Fiľakovo
 • Ulica / Lokalita: Podhradská
 • PSČ: 98601
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.27157,19.82530
 • Geomorfologický celok: Cerová vrchovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Výhľady