Hrad Divín je ruina gotického hradu, ktorá sa nachádza na sčasti zalesnenom kopci, nad obcou Divín. Predstavuje najvýraznejšiu dominantu obce. Hrad je voľné prístupný verejnosti. Z centra Divína ste tu doslova za pár minút.

Ako sa dostať na hrad

Hrad Divín sa rozkladá na menšom kopci uprostred obce Divín. Táto obec leží na pol ceste medzi Lučencom a Detvou a tak prísť sem z oblasti stredného Slovenska nemusí byť až také komplikované. Platí to najmä ak sa nachádzate v oblasti Podpoľania, alebo Novohradu.

Na Divínsky hrad sa z obce dostanete ak budete nasledovať červenú turistickú značku, prípadne náučný chodník. Kratučký výlet na hrad môžete začať napríklad neďaleko miestneho kaštieľa, neďaleko ktorého sa dá i zaparkovať. Následne sa vyberiete popri ceste, ktorá smeruje na obec Tuhár. V mieste, kde sa nachádza Kostol Všetkých svätých, je odbočka, ktorá vedie do mierneho kopca. Odbočku poznáte aj podľa kamennej vinárničky, ktorá je popri chodníku.

Po zhruba 200 metroch sa ocitnete pri samotnom hrade. Nachádza sa tu i menší cintorín s kaplnkou. Výlet na hrad z centra Divína je nenáročný, vhodný aj pre deti. Zaberie približne 5-10 minút, v závislosti od toho z akej časti obce sem budete vyrážať.

Prehliadka hradu Divín

Prvé kroky na hrade Divín vás prevedú cez vstupnú bránu, ktorá skôr pripomína dieru v hradnom múre. Sú tu však badať aspoň zvyšky oblúku. Následne sa dostanete na hradné nádvorie. Tu sa môžete rozhodnúť, či sa vydáte smerom do horných partií hradu, kde sa nachádzajú zvyšky hradného paláca a pôvodné hradné múry. V nižších častiach hradu sa potom nachádza niekoľko bastiónov.

Stav hradu nie je úplne ideálny, no vždy keď sme tu boli na návšteve tak sa na hrade robili rôzne úpravy, či archeologický výstup. Je to dobrá správa a tak snáď hradu svitá na lepšie časy. Naopak miernou nevýhodou bolo, že hrad tak trocha pripomínal stavenisko, čo mierne kazilo dojem z návštevy. Našťastie stavebné práce prebiehali najmä v spodných častiach hradu a tak sa zvyšok dal pozrieť vcelku bez problémov.

Naprieč hradom prechádza viacero vyšľapaných chodníkov. Napriek tomu, že nie všetky miesta boli zabezpečené zábradlím, pohyb nám tu prišiel relatívne bezpečný. Vcelku nás ohúrili značne mohutné hradné steny, škoda len že sa zachovali len sčasti a vyslovene celistvý objekt, napríklad v podobe zachovalej veže sme tu nenašli.

Hrad Divín

Výhľady z hradu

Hrad Divín okrem svojej historickej hodnoty poteší návštevníkov aj svojimi výhľadmi. Tie si užijete z viacerých častí hradu. V princípe budete mať výhľad takmer na všetky svetové strany, i keď to dosť závisí i od toho v ktorej časti hradu sa nachádzate.

Najvzdušnejšie výhľady sú najmä smerom k neďalekej vodnej nádrži Ružiná a na jej okolie. Dobre však vidno i na časť obce Divín. Tu trocha vo výhľadoch zavadzajú stromy. Z hradu dobre uvidíte na južnú časť Revúckej vrchoviny a čiastočne na priľahlé pahorky Stolických vrchov a pohoria Ostrôžky.

Hrad Divín

Z histórie hradu Divín

Hrad Divín bol postavený na prelome 13. a 14. storočia rodom Tomajovcov, na obchodnej ceste medzi Zvolenom a Košicami. Potomkom zakladateľov bol rod Lošoniovcov (Lučeneckí), ktorí Divín vlastnili počas obdobia stredoveku. Po tom, čo sa rod pánov z Lučenca zúčastnil na sprisahaní proti Matejovi Korvínovi, hrad sa stal majetkom Balašovcov, ktorí hrad vlastnili až do jeho zániku.

V polovici 16. storočia sa hrad Divín stal jednou z kľúčových pevností brániacich periférnu oblasť banských miest. V roku 1575 dobyli hrad turecké vojská, ktoré tu vládli až do konca 16. storočia. Vtedy hrad, spolu so susedným Fiľakovom oslobodilo vojsko Mikuláša Pálffyho. Posledným majiteľom hradu bol známy lúpežný rytier Imrich Balaša. Pre svoje aktivity si vykoledoval zákrok cisárskeho vojska, ktoré hrad v roku 1674 začalo obliehať a v roku 1679 ho vyhodili do povetria. Hrad Divín od vtedy na niekoľko storočí už len chátral.

V roku 2013 začali na hrade prebiehať záchranné práce a začal sa tu realizovať archeologický výskum. Bolo tiež založené občianske združenie Hrad Divín, ktoré sa podieľalo na záchrane a obnove hradu. Priebežne na hrade následne prebiehali rôzne úpravy, čistiace práce a archeologické výskumy.

Hrad Divín

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Divín je voľne prístupný verejnosti počas celého roka. Za vstup na hrad sa neplatí.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Divín
  • Obec / Mesto: Divín
  • Ulica / Lokalita: Hradná
  • PSČ: 98552
  • Okres: Lučenec
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.44818,19.53310
  • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Výhľady