Kamenný vodopád v oblasti Šomošky predstavuje unikátny prírodný útvar v podobe čadičového vodopádu, ktorý je tvorený päť a šesťbokými čadičovými stĺpcami. Lokalita sa nachádza neďaleko hradu Šomoška a kamenného mora a tak sa miesto oplatí spojiť s návštevou aj týchto zaujímavostí. Trasa ku kamennému vodopádu navyše nie je príliš náročná a tak sem pokojne môžete prísť aj s deťmi.

Kamenný vodopád - Šomoška

Ako sa dostať ku kamennému vodopádu

Kamenný vodopád Šomoška nájdeme juhovýchodne od obce Šiatorská Bukovinka. Obec je v rámci Slovenska o čosi horšie dostupným miestom, no dá sa tu vcelku jednoducho dopraviť z oblasti Lučenca, Fiľakova a Rimavskej Soboty. Samotný kamenný vodopád sa potom rozkladá neďaleko hraníc s maďarskom na hradnom vrchu hradu Šomoška.

Ku kamennému vodopádu sa najrýchlejšie dostanete z maďarskej obce Somoskő, stačí len prejsť okolo hradu Šomoška. Vodopád sa nachádza kúsok pod ním. V prípade, že sem idete zo slovenskej strany, tak najpraktickejšie je vyraziť od Šimonovej veže, kde sa nachádza i voľnočasový areál s detskými preliezkami, ohniskami a posedením.

Od Šimonovej veže potom ku kamennému vodopádu vedie zelený turistický a náučný chodník s niekoľkými infopanelmi. Za voľnočasovým areálom natrafíte na miesto s jazierkami a Krúdyho prameňom. Za nimi sa trasa, ktorá vedie zväčša lesom, sa mierne zostrmí. Tesne pred kamenným vodopádom ešte natrafíte na kamenné more s vyhliadkou.

Výlet od Šimonovej veže ku kamennému vodopádu sa dá zvládnuť za zhruba 40 minút. Trasa je technicky nenáročná, no najmä ku koncu vedie do strmejšieho kopca. Celkové prevýšenie je približne 125 metrov. Trasa je vhodná aj pre deti, ktorým nevadia kratšie strmejšie úseky. V prípade, že by ste sa sem vybrali pešo z obce Štiatorská Bukovinka, pripočítajte si k výletu ďalších cca 30-40 minút navyše.

Kamenný vodopád - Šomoška

Pri kamennom vodopáde

Kamenný vodopád sa rozkladá na severnej strane hradného kopca hradu Šomoška. Len tak vytŕča z hradného vrchu a jeho vzhľad skutočne pripomína vodopád. Výška vodopádu môže byť odhadom cca 10 metrov. Najzaujímavejšie na vodopáde sú čadičové stĺpce, ktoré vytvárajú menší oblúk. Nie všetky siahajú až po zem.

Okolo kamenného vodopádu nie je príliš veľa priestoru, keďže miesto sa nachádza v svahovitom teréne. Je tu však aspoň lavička a osadené zábradlie, čo je fajn, ak sem prídete napríklad s deťmi. Je tu osadený aj jeden informačný panel, kde sa dočítate veľmi stručné informácie o vodopáde. Tesne pod vodopádom (cca 1-2 minúty chôdze) sa nachádza kamenné more.

Kamenný vodopád - Šomoška

O kamennom vodopáde

Kamenný vodopád Šomoška vznikol z bazaltovej lávy, približne pred 4 miliónmi rokov. Láva následne stuhla v kráteri bývalej sopky, pod zemským povrchom. Kamenný vodopád je tvorený päť, až šesťbokými čadičovými stĺpcami. Tie vznikli pri pomalom chladnutí lávy. Taký to proces je síce bežný, no stĺpce kamenného vodopádu v Šomoške majú ohnutú formu, čo je pomerne unikátne. Bazaltové stĺpy kamenného vodopádu boli odkryté počas ťažby materiálu pri výstavbe hradu Šomoška.

Kamenný vodopád - Šomoška

Otváracie hodiny a vstupné

Kamenný vodopád v oblasti Šomošky je prístupný bez obmedzení, počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Platí sa však za parkovanie pri Šimonovej veži.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kamenný vodopád Šomoška
 • Obec / Mesto: Šiatorská Bukovinka
 • Ulica / Lokalita: Šomoška
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.17201,19.85759
 • Geomorfologický celok: Cerová vrchovina
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Prírodné zaujímavosti, Vodopády