Kalamárka je prírodná pamiatka a populárna lezecká oblasť, nachádzajúca sa v pohorí Poľana, neďaleko Detvy. Kalamárka tiež predstavuje významnejšiu archeologickú lokalitu. Pre Kalamárku sú charakteristické vysoké skalné steny s výškou aj cez 20 metrov. Jedná sa o pozostatok niekdajšej sopečnej činnosti. Okrem lezenia si tu viete spraviť i pekný a nenáročný výlet, keďže miesto je dobre dostupné autom.

Kalamárka - Poľana

Poloha

Kalamárka sa rozkladá na strednom Slovensku, severne nad Detvou na južnom úpätí pohoria Poľana. Okolo Detvy prechádza rýchlostná cesta vedúca zo Zvolena, takže aj v ďaka tomu sa sem pomerne pohodlne dostanete či už z Podpoľania, ale pokojne i z Pohronia. Za prijateľný čas sa sem ešte dá prísť autom od Lučenca, či z Banskej Bystrice.

Ako sa dostať na Kalamárku

Na Kalamárku sa najrýchlejšie dostanete autom, keďže neďaleko nej sa nachádza parkovisko. Z tade sa ku skalným stenám dostanete za pár minút. Autom sa sem dá prísť po asfaltke, ktorá sa oddeľuje od hlavnej cesty, ktorá spája Detvu s časťou Kostolná. Na Kalamárku však môžete podstúpiť i zhruba 1,5 - 2 hodinový výlet z Detvy po červenej turistickej značke, prípadne sem prísť na bicykli.

Od parkoviska pri miestnej horárni potom môžete podstúpiť prechádzku po náučnom chodníku v severnej časti Kalamárky (Zadná Kalamárka). Chodník je dobre schodný a v podstate vás prevedie okružnou trasou okolo skalných stien tejto časti Kalamárky. Trasa ma viacero pekných zákutí a tiež zopár miest s výhľadmi zo skál. Peši si potom môžete obzrieť aj skalné steny, ktoré sú južnejšie od horárne (Predná Kalamárka).

Kalamárka - Poľana

Náročnosť

Výlet naprieč Kalamárkou nie je príliš náročný, ak sa sem samozrejme dopravíte autom. Ku skalám sa od Horárne dostanete doslova za pár minút. Prechádzka náučným chodníkom tiež nie je náročná. Je však potrebné si dávať veľký pozor, ak sa rozhodnete pohybovať po okraji skalných stien, aby ste z nich nezleteli dole. Pod skalami je potom vyšľapaný chodník. Pohyb po ňom nám prišiel bezproblémový.

Kalamárka - Poľana

Na Kalamárke

Kalamárka má dve časti s názvom Zadná Kalamárka a Predná Kalamárka. Obidve sú ľahko dostupné od parkoviska pri horárni. V oblasti sa nachádza viacero informačných panelov, čo je fajn, ak vás zaujímajú i nejaké odbornejšie informácie o mieste.

Zadná Kalamárka je tvorená kruhovou skalnou stenou s vrcholovou plošinou. Na vrch skál sa bez lezenia dostanete z viacerých miest, takže vrcholová plošina sa sčasti dá i pochodiť. Je tu viacero vyšľapaných chodníkov. Na viacerých miestach sa dá prísť až na okraj skál, nie sú však zabezpečené a tak je dobré sa tu mať na pozore. Ak vás však prehliadka vrcholu neláka, môžete sa prejsť po vyšľapanom chodníku po obvode. My sme na trase narazili na viacero lezeckých skupiniek. Pár krát sa nám dokonca prihovorili, čo bolo veľmi milé.

Predná Kalamárka je charakteristická podlhovastými skalnými stenami, ktoré sa tiahnu zo severu na juh. Na vrchole skál je viacero domčekov a tak sa k ich okraju nie všade dostanete, ak teda nechcete niekomu chodiť po pozemku. Narazili sme tu však na menšiu vyhliadku. Na niekoľkých miestach sa dá potom zísť pod skaly od turistickej značky. Pohybovať sa pod nimi dá opäť pod vyšľapanom chodníku. Skaly sú tu tiež vcelku fotogenické, majú však o niečo inší charakter ako v oblasti Zadnej Kalamárky.

Kalamárka - Poľana

Výhľady

Zo skál Kalamárky si užijete aj nejaké tie výhľady. V oblasti Zadnej Kalamárky sú výhľady z okraja skál, prevažne na strmé skalné steny. Pohľadom do diaľav zväčša bráni les, hoci v jednom mieste je vysekaný užší pás lesa, kde i čo-to uvidíte. Výhľady na skaly však tiež nie sú úplne k zahodeniu. Ak si však chcete užiť aj nejaké tie klasické výhľady, budete musieť ísť na Prednú Kalamárku, kde je niekoľko výhľadových miest smerom na Detvu a okolité pahorky.

Kalamárka - Poľana

Zaujímavosti o Kalamárke

Kalamárka predstavuje zvyšok mohutného lávového prúdu , ktorý zatuhol po rozsiahlej sopečnej činnosti stratovulkánu Poľany pred 15 miliónmi rokov. Kalamárka má dve významné časti, vzdialené od seba zhruba 500 metrov. Zadná Kalamárka predstavuje skalnú plošinu, obrúbenú vencom veží, stĺpov a bášt s výškou presahujúcou 10 metrov. Vrcholová plošina má oválny tvar s najvyšším bodom Kalamárka (809 m n. m.). Predná Kalamárka má zas tvar zvyšku čela lávového prúdu.

Na skalných stenách Kalamárky si môžete všimnúť pozoruhodnú „doskovitú“ štruktúru horniny andezit, ktorá vznikla pri rýchlom tuhnutí lávy. Andezit je sopečná hornina tmavosivej farby s častými porfyrickými výrastlicami minerálov. Andezitové lávy majú teplotu 900 – 1100 stupňov.

Kalamárka - Poľana

Archeologické nálezisko Kalamárka

Kalamárka patrí medzi archeologické náleziská. Archeologický výskum v rokoch 1986-1989 potvrdil viacnásobné osídlenie lokality niekoľkými kultúrami. Prvé kamenno-zemné opevnenie tu vzniklo v závere doby bronzovej v 9. - 8. storočí pred n.l. Ďalšie osídlenia tu boli aj počas doby železnej, rímskej, počas sťahovania národov, až po raný stredovek.

Pozostatky osídlenia by tu mali byť badateľné i dodnes. Ak sa pozorne zadívate na tvarovanie terénu, uvidíte, že je čiastočne zarovnaný, mestami so zvyškami valov. Nájdeme tu aj pozostatky do skaly vytesanej kruhovitej cisterny na dažďovú vodu. Neklamné znaky, že tu niekto žil a postavil hradisko na svoju obranu.

Kalamárka - Poľana

Lezenie na Kalamárke

Kalamárka patrí medzi vyhľadávanú lezeckú oblasť. Údajne tiež patrí medzi najlepšie cvičné lezecké terény na Slovensku. Na svoje si tu však prídu nielen lezci začiatočníci, ale i pokročilí. Nájdeme tu množstvo lezeckých ciest. Za dobrého počasia tu narazíte na množstvo lezcov, takže ak sa sem prídete len tak poprechádzať je dobré s tým počítať.

Kalamárka - Poľana

Otváracie hodiny a vstupné

Kalamárka je prístupná počas celého roka, za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie pri horárni.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Kalamárka - Poľana
  • Obec / Mesto: Detva
  • Ulica / Lokalita: Kalamárka
  • Okres: Detva
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.60538,19.41842
  • Geomorfologický celok: Poľana
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, História, Šport, Voľný čas
  • Kategórie: Hradiská, Lezecké lokality, Náučné chodníky, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Voľnočasové lokality, Vrchy a kopce, Výhľady