Latiborská hoľa je turisticky príťažlivý vrchol, nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, juhovýchodne od obce Liptovská Lúžna. Na vrchol môžete podstúpiť nie až tak náročný výlet z osady Magurka, hoci možností ako sa sem dostať je viacero. Vrchol vás za vynaloženú námahu odmení výbornými výhľadmi a podmanivým nízkotatranským prostredím.

Latiborská hoľa - Nízke Tatry

Ako sa dostať na Latiborskú hoľu

Latiborskú hoľu nájdeme v západnej časti pohoria Nízke Tatry. Rozkladá sa medzi vrcholmi Ďurková a Veľká hoľa. Je súčasťou hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a ak sa chystáte na hrebeňovku tohto pohoria, Latiborskú hoľu dozaista neminiete. Výhodou polohy Latiborskej hole je aj to, že sa nachádza blízko osady Magurka a nie až tak ďaleko od útulne Ďurková, či obce Liptovská Lúžna. Turisticky ho preto môžeme považovať za jeden z dostupnejších nízkotatranských vrcholov.

Na Latiborskú hoľu môžete podstúpiť výlet z viacerých smerov. Najpraktickejšie a najrýchlejšie to však bude z osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča. Osada je dostupná autom po krkolomnejšej ceste. Výlet na Latiborskú hoľu z Magurky si môžete naplánovať viacerými cestami.

Alternatívou na výstup na Latiborskú hoľu je obec Liptovská Lúžna. Výstup je o niečo dlhší aj s vyšším prevýšením. Výhodou tejto trasy je to, že uvidíte o niečo viac z atraktívneho hrebeňa Nízkych Tatier a po ceste si môžete vybehnúť na Veľkú hoľu, ktorá sa nachádza hneď vedľa turistického chodníka. Zdĺhavejšia je potom ďalšia trasa z osady – rekreačného areálu Železné, pri Liptovskej Lúžnej. Niekoľko ďalších výstupových trás je potom ešte z južnej časti Nízkych Tatier, ktoré sú však o dosť zdĺhavejšie a náročnejšie.

Výstup na Latiborskú hoľu z Magurky cez Sedlo Latiborskej hole

Výlet na Latiborskú hoľu je najrýchlejší z Magurky, čo je menšia osada, ležiaca zhruba v 1050 metrovej nadmorskej výške, uprostred horstva Nízkych Tatier. Magurka spadá pod obec Partizánska Ľupča, avšak najlepšie sa sem dostanete z Liptovskej Lúžnej. Z Partizánskej Ľupče je cesta autom na Magurku značne rozbitá, z Liptovskej Lúžnej je to o poznanie lepšie a hlavne bližšie.

Turistický výlet v Magurke môžete začať pri miestnom kostolíku, kde je i menšie parkovisko pre niekoľko áut. Následne si môžete vybrať z troch trás, ktorými sa na Latiborskú hoľu dostanete. Najzdĺhavejší variant je po zelenej turistickej značke cez vrchol Ďurková. Výrazne kratší je výstup po žltej turistickej značke, cez Sedlo Zámotskej hole. Najrýchlejšie to je však po modrej turistickej značke cez Sedlo Latiborskej hole a preto sa budeme venovať práve tomuto variantu. Na trase bol vybudovaný aj náučný chodník (Magurský zlatý chodník), ktorý vás bude sprevádzať počas celého výstupu.

Výstup po modrej turistickej značke je z veľkej časti vedený po veľmi dobre schodnom chodníku. Po ceste budete mať viacero rozptýlení v podobe informačných tabúľ, z ktorých sa podozvedáte rôzne informácie o niekdajšej banskej činnosti v tejto oblasti. Budete si tiež môcť spraviť niekoľko kratších zachádzok a pozrieť si bývalé štôlne, ktoré sú však zväčša zatarasené a tak sa dostanete len k ich vstupu.

Zhruba kilometer pred Sedlom Latiborskej hole sa chodník značne zostrmí, zúži a na ceste pribudne viac skál a drobného kamenia. Výstup a najmä zostup je nepríjemný ak sú skaly vlhké. V týchto miestach je preto nevyhnutné zvýšiť opatrnosť. Ak však prežijete tento úsek a dostanete sa do Sedla Latiborskej hole, následný záverečný výstup na vrchol Latiborskej hole je už veľká pohoda.

Latiborská hoľa - Nízke Tatry

Vrchol Latiborskej hole

Vrchol Latiborskej hole je vcelku rozsiahly, takže sa nejedná ten o ten typ vrcholu, kde budete musieť balancovať nad strmými zrázmi a tlačiť sa s ostatnými turistami pri vrcholovej značke. Vrchol je trávnatý s občasnou prímesov zakrpatených borovíc. V podstate tu okrem smerovníka, jednej kovovej tyče a vrcholovej kóty, nenájdete už nič ďalšieho.

Latiborská hoľa - Nízke Tatry

Výhľady z Latiborskej hole

Ak sa budete chcieť kochať výhľadmi z Latiborskej hole, budete musieť podísť viac k okrajom vrcholu, kde sú strmejšie svahy. Vďaka tomu sa vám otvoria výhľady na všetky svetové strany. Tie najkrajšie sú podľa nás najmä smerom na sever k nízkotatranskému Salatínu a potom smerom na západ na Veľkú hoľu s kulisou Veľkej Chochule v pozadí. Pekný je však i pohľad východným smerom k Ďurkovej. Výhľady smerom na juh majú nevýhodu v tom, že svah je tu menej prudší a tak sú výhľady mierne tienené samotným masívom Latiborskej hole.

Výhľadovosť z Latiborskej hole je za vhodných atmosférických podmienok veľmi dobrá. Dovidíte na množstvo pohorí – Veľkú a Malú Fatru, Oravskú Maguru, Chočské vrchy, Západné Tatry, Kremnické vrchy a ďalšie pohoria.

Latiborská hoľa - Nízke Tatry

Náročnosť

Náročnosť výstupu na Latiborskú hoľu závisí od variantu výstupu aký si zvolíte. Najmenej náročný a najrýchlejší výstup je po modrej turistickej značke z osady Magurka. Technický náročnejší je len niečo vyše kilometrový úsek pred Sedlom Latiborskej hole, kde je i pomerne prudký svah. Zvyšok trasy je bez väčších problémov. Výlet je vhodný pre bežného turistu. S horšou kondičkou budete mať pravdepodobne problém v strmšom úseku. Na túto trasu môžete vziať i deti, podmienkou je však aby mali dobrú kondíciu a nejaké tie skúsenosti s kopcami. Výstup z Magurky na Latiborskú hoľu, po modrej turistickej značke zaberie zhruba 2 – 3 hodiny. Prekonáte pri tom takmer 700 výškových metrov.

Latiborská hoľa - Nízke Tatry

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Latiborskej hole je prístupný počas celého roka. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Latiborská hoľa
 • Obec / Mesto: Jasenie
 • Ulica / Lokalita: Latiborská hoľa
 • Okres: Brezno
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.9250,19.4046
 • Geomorfologický celok: Nízke Tatry
 • Náročnosť: 5 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady