Vrchol Báborská so svojim hrebeňom predstavuje prírodne hodnotné a navyše dobré výhľadové miesto, nachádzajúce východne od Plaveckého Podhradia. Miesto sa oplatí navštíviť ak máte len pár hodín času. Navyše sa nejedná o extrémnu turistiku a tak je vhodný pre väčšinu turistov.

Báborská - Malé Karpaty

Výlet na Báborskú sa dá absolvovať z centra Plaveckého Podhradia, prípadne od začiatku lesa, kde je veľké parkovisko, z kade smerujú ľudia na Plavecký hrad. V prípade prvej možnosti sa stačí vybrať z centra obce smerom na lúky, rozprestierajúce sa nad obcou po okraji lesa. Na ich konci vojdete do lesa a napojíte sa na modrú značku. Zaujímavosťou je, že v lese pri lúke sa nachádza ruina kláštora o ktorej málo kto vie.

Ak sa vyberiete od parkoviska pod Plaveckým hradom stačí sa držať modrej značky, až sa dostanete na samotný hrebeň Báborskej. V tomto prípade isto nezabudnite navštíviť Plavecký hrad. Po ceste, za Plaveckým hradom sa nachádza zrekonštruovaný prameň. Jedná sa však o dlhšiu túru.

Hrebeň Báborskej je pomerne fotogenický. Veľkú časť pokrývajú trávnaté lúky a zakrpatené stromy, deformované v dôsledku nepriaznivých prírodných podmienok. Hrebeňom Báborskej vedie vyšľapaný chodník, no nie celý je súčasťou modroznačenej trasy, takže sa môže stať že si ho spletiete. Každopádne na viacerých miestach sa dá odbočiť z chodníčka dolu svahom na oficiálnu trasu.

Viacero miest na Báborskej ponúka veľmi pekné výhľady na časť malokarpatských kopcov a to najmä na masív Vápennej. Zažiť sa tu dá pekný západ slnka. Ak máte času nazvyš, môžete sa ďalej z Báborskej vybrať na Amonovu lúku, kde sa dá opekať, prípadne na fotogenický hrebeň vrcholu Klokoč, či dokonca na samotnú Vápennú.

baborska male karpaty 210315 15 03 DSC 3442

Náročnosť

Túra na Báborskú je mierne náročná. Ak nemáte času nazvyš, absolvujte ju z centra Plaveckého Podhradia cez lúky nad obcou. Náročnejší variant je potom okolo Plaveckého hradu. V oboch prípadoch sa však pripravte na stúpanie, ktoré je najprudšie v závere, hoci slušný výstup je aj na začiatku smerom na Plavecký hrad. Dá sa to však zvládnuť. Trasa z centra Plaveckého podhradia cez Lúky sa dá zvládnuť určite do hodiny. V prípade, že sa vyberiete okolo Plaveckého hradu, pripočítajte polhodinu navyše. Ak sa plánujete zastaviť na hrade, tak i viac. Túra, najmä ta kratšia, je vhodná aj pre menšie akčné deti, keďže okrem stúpania nejaké výrazné prekážky na ceste nie sú. 

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Báborská
  • Obec / Mesto: Plavecké Podhradie
  • Okres: Malacky
  • Kraj: Bratislavský kraj
  • GPS: 48.48491, 17.29622
  • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vrchy a kopce, Výhľady