Vápenná s atraktívnym skalným hrebeňom patrí medzi najkrajšie vrcholy v Malých Karpatoch. Vrchol má výhodu dobrej dostupnosti z obcí Sološnica a Plavecké Podhradie. Prísť sem preto nie je extrémne náročné, no nebude to zas úplne zadarmo. Po prekonaní vyše 500 výškových metrov stúpania budete odmenení skvelými výhľadmi na veľkú časť Malých Karpát.
Vrchol Vápennej patrí v súčasnosti do národnej prírodnej rezervácie Roštún. Pohyb v oblasti je preto umožnený len po turistických chodníkoch. Aj preto je západná časť hrebeňa Vápennej neprístupná verejnosti. Je však možné prejsť sa východným hrebeňom, keďže ním prechádza turistická značka smerom na Mesačnú lúku. Pri trase sa nachádza viacero skalných vyhliadok, ktoré odporúčame navštíviť.
Ako sa dostať na Vápennú
Vrchol Vápennej leží na západnej strane strednej časti Malých Karpát. Týči sa nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie, ktoré zároveň predstavujú východiskové miesta na túru na tento vrchol. Do týchto obcí sa dá dobre dostať z oblasti Záhoria. Zhruba do 1 hodiny sa sem dostanete i miest ako Bratislava, či Trnava.
Výlet na Vápennú z centra Sološnice a Plaveckého Podhradia je podobne dlhý i náročný. Je preto na vás, aká výstupová trasa vám vyhovuje. Zo Sološnice si však viete výlet trocha skrátiť, ak zaparkujete auto na juhovýchodnom okraji obce (je tu odstavná plocha pre niekoľko áut). Zo Sološnice nám preto prišlo praktickejšie vyraziť, ak chcete len narýchlo vybehnúť na vrchol, prípadne máte so sebou deti.
Naopak výlet z Plaveckého Podhradia je vhodnejší, ak si chcete spraviť dlhšiu túru a po ceste naspäť sa vydať inou trasou a navštíviť viacero zaujímavostí. Môžete tak absolvovať okružný výlet s návštevou miest ako vrch Klokoč, Amonova lúka s prameňom a prístreškom, vrch Báborská, či Plavecký hrad.
Trasa z Plaveckého Podhradia na Vápennú
Tento výstupový variant môžete začať v samom centre obce. Nachádza sa tu parkovisko hneď pri ceste, vedúcej cez obec. Z tade sa vydáte po žltej turistickej značke až na samotný vrchol Vápennej. Trasa vás prevedie najprv východnou časťou obce a následne už len budete prechádzať lesom. Trasa je dobre značená a vedie po zväčša širšom lesnom chodníku. Až cca 1 km pred vrcholom sa chodník zúži a počas leta môže byť dokonca čiastočne zarastený vyššími rastlinami. Tento úsek je tak mierne nepríjemnejší a vhodnejší skôr na dlhšie nohavice.
Náročnosť výstupu z Plaveckého Podhradia na Vápennú je mierna až stredná, v závislosti od vašej kondície zdolávať kopce. Celá výstupová trasa je totiž neustále do kopca. Technické úseky sa tu nenachádzajú, v podstate jediný nepríjemný úsek je ten o ktorom sme písali vyššie. Po dažďoch samozrejme môže byť výstupový chodník blatistý a šmykľavejší.
Výstup z Plaveckého Podhradia na Vápennú sa dá zvládnuť približne za 1,5 hodinu. Prevýšenie je niečo vyše 500 výškových metrov a dĺžka trasy cca 4 km. Výstup je vhodný aj pre deti, ktoré sú však ochotné zvládať dlhšie stúpania.
Trasa zo Sološnice na Vápennú
Výstup zo Sološnice na Vápennú môžete absolvovať viacerými trasami, my sa však budeme venovať tej najpriamejšej a najrýchlejšej po zelenej turistickej značke. Túru je najlepšie začať z juhovýchodného okraja obce, kde je menšia parkovisko pre autá. Sprvoti prejdete lesíkom a čochvíľa sa ocitnete na lúke. Následne sa opäť vnoríte do lesa až prídete na rázcestie Pod Malou Vápennou. Tu budete mať možnosť si na chvíľu odbehnúť smerom na juh na menšiu skalnú vyhliadku popri červenej turistickej značke. Ak však nemáte veľa času stačí ďalej pokračovať lesom po zelenej (najnovšie i červenej) turistickej značke až na samotný vrchol Vápennej.
Výstup zo Sološnice na Vápennú je orientačne nenáročný. Z rázcestia Pod Malou Vápennou v podstate nemáte kde zle odbočiť. Výstupový chodník je dobre schodný, bez technických úsekov. V porovnaní s výstupovou trasou z Plaveckého Podhradia nám prišiel o štipku menej náročný, hoci dĺžka a prevýšenie sú podobné. Odporučiť ho preto môžeme aj rodinám s deťmi. Výstup na Vápennú zo Sološnice, z okrajovej časti obce sa dá absolvovať za približne 70 – 80 minút. Prevýšenie je okolo 470 výškových metrov. Dĺžka trasy je zhruba 3 kilometre.
Na Vápennej
Vrchol Vápennej okrem výborných výhľadov zaujme i svojim pretiahnutým skalným hrebeňom a tiež vyhliadkovou vežou, ktorá sa nachádza priamo na vrchole. Na „úspornej“ vyhliadkovej veži, kde sa zmestí len niekoľko ľudí bol inštalovaný slovenský dvojkríž, na ktorom veje štátna vlajka.
Samotný vrchol Vápennej je potom z južnej strany strmý a vyslovene skalnatý, severná časť je menej prudká a porastená lesom. Pohybovať sa po samotnom vrchole nie je problém. Priestoru je tu pomerne dosť. Môže však hroziť riziko pádu, ak by ste sa priblížili k skalným okrajom. V oblasti vrcholu sme nenašli žiadne posedenie a ani prístrešok, ak si však nájdete vhodné miesto, dá sa vcelku „pohodlne“ posadiť na vyčnievajúcich skalkách.
Čo sa týka hrebeňa Vápennej, tak ten je pretiahnutý v západo-východnom smere. Západná časť nie je prístupná verejnosti, hoci v minulosti tade prechádzal turistický chodník. Nachádza sa tu viacero skalnatejších oblastí, najmä v miestach pod Malou Vápennou. Východná časť hrebeňa Vápennej je našťastie prístupná verejnosti po turistickom chodníku. Priamo pri trase je viacero skalnatých vyhliadkových miest. Táto hrebenná časť je menej praktická na chodenie, keďže pohyb na chodníku sčasti znepríjemňujú kamene a zo zeme vytŕčajúce skalky. Počas leta je tiež chodník viac zarastený.
Vyhliadková veža
Rozhľadňa na Vápennej je neveľká a má miniatúrnu vyhliadkovú plošinu. Zmestia sa na ňu ideálne dvaja – max. traja ľudia. Na vyhliadku budete musieť vystúpať po kovovom rebríku. Ak máte batoh, tak ten budete musieť nechať pod vyhliadkovou vežou, keďže rebrík je obkolesený kruhovým zábradlím.
Výhľady z Vápennej
Výhľady z Vápennej patria medzi tie najkrajšie v Malých Karpatoch. Užiť si ich môžete priamo z vrcholu, prípadne o štipku lepšie sú z z kovovej, niekoľko metrov vysokej vyhliadkovej veže. Ďalšie výhľady potom poskytujú skalné vyhliadky v smere na Mesačnú lúku.
Výhľady z Vápennej nie sú úplne 360 stupňové, keďže sú bránené lesom, ktorý zaberá najmä severnú časť vrcholu. Uvidíte preto najmä do útrob strednej časti Malých Karpát. Obzrieť si môžete viacero malokarpatských vrcholov, ako napr. Vysokú, Veľký Petrklín, Jelenec, či Geldek. Z vyhliadky vidno ponad stromy i na hrebeň Zárub a Veterlína.
Vzhľadom na to, že Vápenná patrí medzi najväčšie vrcholy Malých Karpát dovidíte cez karpatské kopce sčasti i do Podunajskej nížiny, napr. na atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Na horizonte v danom smere si možno všimnúť siluetu Považského Inovca. Obmedzene je tiež vidno do Borskej nížiny, pre lepší výhľad týmto smerom je lepšie vybehnúť na vyhliadkovú vežu.
Otváracie hodiny a vstupné
Vápenná je prístupná po celý rok bez obmedzení, za vstup sa neplatí.