Plavecký hrad je atraktívna a dobre dostupná ruina hradu, ktorá sa rozkladá na vápencovom vrchu nad obcou Plavecké Podhradie. K hradu si môžete spraviť pekný výlet pokojne aj s deťmi, ktorým nevadí kratšie stúpanie. Hrad okrem zaujímavých zákutí a svojej historickej hodnoty ponúka návštevníkom i pekné výhľady do okolia.
Ako sa dostať na hrad
Plavecký hrad je najlepšie dostupný z Plaveckého Podhradia (modrá turistická značka), čo je záhorácka obec, ležiaca na západnom úpätí Malých Karpát. Obec je najlepšie dostupná najmä z regiónu Záhorie, z miest ako Malacky, Stupava, Šaštín-Stráže, či Senica. Každopádne prísť sem sa dá za vcelku rozumný čas i z Bratislavy.
Dlhší výlet sem môžete podstúpiť z neďalekej obce Plavecký Mikuláš (žltá / modrá turistická značka), kde návštevu hradu môžete spojiť napríklad s návštevou zaujímavého skalného kopca Jelenia hora, ktorý sa nachádza popri turistickej značke. Nakombinovať sa však dajú rôzne okruhy, napríklad s návratom cez Báborskú, Amonovú lúku, Mon Repos a návštevou jaskyne Deravá skala. Jedná sa však o fyzicky náročnejšie a hlavne dlhšie túry. Ak vám však ide o čas, prípadne máte so sebou deti, na Plavecký hrad sa radšej vyberte z Plaveckého Podhradia.
Trasa z Plaveckého Podhradia na Plavecký hrad
Z Plaveckého Podhradia máte 2 možnosti, ako sa dostať na hrad. Tá klasická je vyraziť z parkoviska pod hradom, ktoré sa nachádza na úpätí kopca v severozápadnej časti obce. Parkovisko sa rozkladá na okraji lesa, kde sa priamo napojíte na modrú turistickú značku. Tá vás zhruba po 25 – 30 minútach privedie k samotnému hradu.
Tento výstupový variant je orientačne nenáročný. Tesne pod hradom je jedna križovatka, kde treba odbočiť, miesto je však dobre značené. Výstup je síce neustále do kopca, lesný chodník je však dobre schodný, vhodný aj pre deti. My sme výlet absolvovali s 5 ročným dieťaťom bez väčších ťažkostí.
Ak radi objavujete nové miesta, na Plavecký hrad sa môžete vydať i alternatívnou, neznačenou trasou. Tá vedie okrajom lúky, ktorá sa rozkladá nad východnou časťou obce. Tento výlet môžete začať z parkoviska v centrálnej časti obce. Následne sa vyberiete okolo miestneho kostola smerom na sever, kde po chvíli prídete na rozhranie lesa a rozsiahlejších lúk.
Následne po vyšľapanom chodníku pôjdete buď prostrednou časťou lúky, alebo po jej západnom okraji smerom na sever, až sa dostanete na modrú turistickú značku. Mimochodom ak by ste išli chodníkom, ktorý je na rozhraní lesa a lúky, natrafíte na zvyšky základov niekdajšieho kláštora. Neďaleko tohto miesta sa nachádza ohnisko a prameň. Po napojení na modrú turistickú značku sa trasa stočí viac na západ. Prejdete okolo prameňa a čochvíľa sa dostanete na rázcestie pod hradom, z ktorého je to na hrad už len kúsok. Tento výstupový variant je časovo náročnejší, trvá odhadom 50 – 60 minút.
Na Plaveckom hrade
Plavecký hrad nepatrí medzi tie najmenšie hrady a tak jeho prehliadka aj s krátkym oddychom a kochaním sa výhľadmi môže zabrať okolo 30 – 45 minút. Hrad ponúka viacero zaujímavých zákutí a pekných vyhliadok. Z hradu sa do súčasnosti dochovalo viacero zvyškov hradných múrov a veží, či zvyšky delovej bašty, paláca a kamennej renesančnej brány. Nájdete tu i základy zrejme hospodárskych budov.
Hrad je popretkávaný viacerými chodníčkami, ktorými sa v podstate dostanete do takmer všetkých častí hradu. Mnohé miesta však nie sú zabezpečené a tak môže hroziť riziko pádu, najmä z okrajových častí hradu. Ak ste tu s deťmi, je preto dobre na nich občas dávať pozor.
V čase našej poslednej návštevy bol hrad mierne zarastený, no nič čo by bránilo v pohybe. Bolo tu i niekoľko rozostavaných lešení z čoho usudzujeme, že na hrade sa stále niečo „robí“, čo je dobrá správa.
Vyhliadky a výhľady z hradu
Plavecký hrad ponúka niekoľko výborných vyhliadok, kde každá ponúka trocha iné výhľady. Prvú vyhliadku nájdete v najjužnejšej časti hradu. Jedná sa o podlhovastý výbežok, pozostatok širšieho hradného múru, ktorého súčasťou je brána, ktorou sa dostanete do spodnej časti hradu. Z tade budete mať okrem skvelých výhľadov do okolia i pekný pohľad na samotný hrad. Treba sa tu však mať na pozore, keďže tu hrozí riziko pádu a táto „vyhliadka“ nie je nijak zabezpečená. Určite sem neodporúčame ísť ľuďom, čo majú strach z výšok.
Ďalšia vyhliadka je potom v centrálnejšej časti hradu z jednej z veží, nachádza sa tu i výhľadový panel, vďaka čomu budete mať lepší prehľad o tom, na čo sa pozeráte. Je však už horšie čitateľný, oplatilo by sa tu postaviť nový. Na ďalšie výhľadové miesta sme potom narazili v severnej a severovýchodnejšej časti hradu z okrajových múrov. Tieto miesta opäť nie sú zabezpečené, takže tu musíte byť opatrní. Pekné výhľady sú mimochodom aj tesne pred vstupom na hrad pred hradnou bránou.
Výhľady z Plaveckého hradu sú kruhové, teda ak sa bavíme o výhľadoch z hradnej veže. Z ostatných častí hradu potom uvidíte len na niektoré svetové strany. Výhľady môžeme rozdeliť na tie, ktoré smerujú do Malých Karpát a na tie, ktoré sú zas smerom na Borskú nížinu.
Okrem viacerých malokarpatských kopcov (Jelenia hora, Kršlenica, Čierna skala, Veterlín, Záruby) uvidíte na časť obce Plavecké Podhradie a o kúsok ďalej na rozložitú cementáreň v Rohožníku. Vidno tiež viacero dediniek v malokarpatskom podhorí. Pri pohľade na západ sa vám odkryjú ďaleké výhľady smerom na rovinatý región Záhoria. Tým dominujú najmä rozsiahle lesy CHKO Záhorie s prímesou priľahlých políčok.
Otváracie hodiny a vstupné
Plavecký hrad je prístupný pre verejnosť po celý rok bez obmedzení a poplatkov. Neplatí sa ani za parkovanie pod hradom, ani v obci Plavecké Podhradie.