Zámčisko je výhľadový vrchol nad Modrou, nad časťou Harmónia v Malých Karpatoch. V minulosti sa tu nachádzalo významné hradisko. V súčasnosti tu nájdete peknú vyhliadku s možnosťou posedenia. Výlet na Zámčisko netrvá dlho a tak je vhodný pre celú rodinu.

Zámčisko - Malé Karpaty

Na vrchole Zámčiska nájdete vyhliadku, ktorá ponúka polkruhové výhľady. Drevená vyhliadka je zabezpečená. Je tu i niekoľko lavičiek a ohnisko. Nájdete tu tiež informačnú tabuľu, kde sa budete môcť dočítať informácie o vrchole a miestnom hradisku. Je tu ešte rázcestník a to je všetko. Škoda, že sa tu nenachádza prístrešok, kde by sa dalo schovať pred nepriazňou počasia.

Výhľady z vyhliadky sú polkruhové, keďže k dobrému rozhľadu čiastočne bránia okolité kopce a najmä les. Dobre však dovidíte smerom na Modru a do Podunajskej nížiny, či na časť východného predhoria Malých Karpát. Odporúčame sem prísť, keď nie je príliš sparno, ináč sa vám vzdialenejšie miesta stratia v nepríjemnom opare. Z miesta môžete sledovať pekné východy slnka, keďže vyhliadka je orientovaná práve týmto smerom.

Hradisko

Na tomto mieste kedysi veľmi dávno stálo obrovské hradisko, ktoré bolo pravdepodobne vybudované už v období Veľkej Moravy. Jeho strategická poloha umožňovala kontrolu cestných komunikácií na vzdialenosť až 15-20 km, čo mu dávalo nesmierny strategický význam. Je obklopený valom kombinovaným s priekopou, pričom má podobu obrovskej podkovy, ktorá meria 115 metrov na dĺžku a 105 metrov na šírku. Zámčisko sa skladá z dvoch nádvorí a pri východnom konci valu sa nachádza prameň, ktorý tu pre ľudí v dávnej minulosti zabezpečoval prístup k vode počas väčšej časti roka.

V roku 1999 tu Archeologické múzeum SNM uskutočnilo posledné výskumné prieskumy a datovalo najmladšiu fázu opevnenia na 13. a začiatok 14. storočia. Archeologický prieskum však na tomto hradisku neobjavil žiadne murované stavby. Toto zistenie vedie k predpokladu, že obrancovia bývali pravdepodobne iba v provizórnych barakoch alebo stanoch. Tento fakt je celkom pochopiteľný, pretože väčšina slovanských hradísk slúžila ako útočisko miestneho obyvateľstva v prípade nebezpečenstva. Preto je veľmi pravdepodobné, že aj na tomto hradisku sa obyvatelia uchýlili do provizórnych prístreškov, aby sa chránili pred nepriateľskými útokmi.

Zámčisko - Malé Karpaty

Ako sa sem dostať

Ak sa chcete dostať k tomuto nádhernému hradisku, môžete použiť rôzne turistické trasy. Obľúbená je najmä modrá turistická značka z letoviska Harmónia, prípadne modrá a žltá turistická značka z Modry. Na miesto sa však dostanete aj červenou alebo modrou turistickou značkou zo Zochovej chaty. Prirodzene, dostanete sa tu tiež autom, a to až k rampe v Harmónii. Odtiaľ to je sem veľmi blízko.

Na trase smerom na Zámčisko z Harmónie narazíte na miesto s názvom Pod Zámčiskom. Nachádza sa tu štôlňa do ktorej sa dá vojsť. Je to zaujímavé spestrenie výletu na Zámčisko. Z Harmónie sa na Zámčisko dostanete zhruba za 25 – 45 minút, v závislosti od toho z akých miest budete vyrážať.

Zámčisko - Malé Karpaty

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Zámčisko je prístupný po celý rok, bez obmedzení. Neplatí sa za vstup a ani za parkovanie na okraji Harmónie.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Zámčisko
 • Obec / Mesto: Modra
 • Ulica / Lokalita: Harmónia
 • Okres: Pezinok
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.36218,17.29044
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
 • Kategórie: Hradiská, Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady