Tereziánská štôlňa je nevšedná technická pamiatka, nachádzajúca sa pri obci Smolník. Jedná sa o priechodový tunel s potrubím, ktorý je možné navštíviť a dokonca sa ním prejsť. Ide o mierne adrenalínovú atrakciu, ktorá však poteší nielen deti, ale i dospelých. Je však nevyhnutné mať so sebou svetlo a pokiaľ možno nemať strach z tmy a stiesnených priestorov.
Ako sa dostať k Tereziánskej štôlni
Tereziánska štôlňa sa nachádza severozápadne nad obcou Smolník. Táto bývalá banská obec je ukrytá medzi kopcami Volovských vrchov, no vcelku dobre sa sem dá prísť smerom z Košickej, alebo Rožňavskej kotliny. Cesty sú tu však kľukatejšie, na čo je dobré sa pripraviť.
Takmer až k Tereziánskej štôlni sa dá priviezť autom, prípadne prísť na bicykli, keďže tade vedie cyklotrasa. K štôlni vedie asfaltka, ktorá sa napája na hlavnú cestu na konci obce Smolník v smere na Úhornú. Odbočku by ste si mali všimnúť od cesty, keďže pri križovatke sa nachádza infopanel a tiež smerovník. Na stĺpe elektrického vedenia sme si tiež všimli označenie cyklotrasy. Pre istotu je však lepšie mať so sebou navigáciu.
Ak sa k Tereziánskej štôlni vyberiete autom, tak to môžete nechať zaparkované buď na mieste, alebo kúsok pod ním. Križujú sa tu dve cesty, kde v mieste ich stretu je väčšia odstavná plocha. My sme auto nechali práve tu, keďže sme nevedeli aká cesta nás čaká vyššie. V čase našej návštevy bolo v oblasti štôlne dosť blata na ceste a tak sme boli radi, že sme auto nechali zaparkované nižšie. Štôlňa samotná sa potom nachádza zhruba 300 metrov severným smerom od spomínanej odstavnej plochy.
Pri Tereziánskej štôlni
Areál pred Tereziánskou štôlňou nás vcelku prekvapil prítomnosťou prístreškov s posedením a tiež s ohniskami. Návštevu štôlne tak môžete spojiť napríklad s opekačkou. Prístrešky sa nachádzajú na menšej lúčke, kde natrafíte i na drevenú sochu a menší kolotoč, ktorý nám pripomenul socialistické kolotoče, ktoré sa kedysi budovali na detských ihriskách.
Povedľa vstupu do štôlne si dozaista všimnete menšie, ohradené jazierko. Narazili sme tu tiež na kadibúdku, ktorá sa nachádzala na okraji lesa. Na okraji areálu sa týči vo svahu vystupujúce skalné bralo, ktoré pekne dotvára atmosféru miesta. Vstup do štôlne sa nachádza pár desiatok metrov nad jazerom, na začiatku lesa.
Prechod Tereziánskou štôlňou
Prechod Tereziánskou štôlňou môžeme zaradiť medzi tie bezpečnejšie adrenalínové zážitky. Ak nemáte strach z tmy a stiesnených priestorov, tak jedine na čo si budete musieť dávať pozor je nezletieť z úzkej cestičky, vybudovanej z železo-betónových úzkych panelov do vody. Sem-tam si tiež treba dávať pozor na hlavu. My sme mali azda najväčší strach z toho, či nám niekto nezavrie vchod, ktorým sme prišli.
Počas prechodu štôlňou budete prechádzať úzkou chodbou, ktorou je vedené vodovodné potrubie v prízemnej časti. Zo stropu kvapká voda, takže úplne suchí z tade nevyjdete. Našťastie to nie je nič extrémne a tak vyslovene pršiplášť tu nebudete potrebovať.
V štôlni sú miesta vystužené železnou konštrukciou s betónovými blokmi. Iné miesta sú zas bez výstuže. Prechod tunelom tak nie je úplne fádny. Sú tu tiež miesta, kde budete prechádzať nad vodou. Sporadicky sme tu tiež natrafili aj na niekoľko ospalých netopierov. Prechod štôlňou zaberie približne 35 – 45 minút.
O Tereziánskej štôlni
Tereziánska štôlňa bola vybudovaná ako následok nedostatku vody v miestnej doline. Banskí inžinieri sa preto rozhodli, že problém s nedostatkom vody vyriešia vybudovaním priechodového kanálu, ktorým sa mala ťahať voda z doliny Bystrého potoka, na opačnej strane kopca.
Tereziánska štôlňa v Smolníku bola po 26 rokoch výstavby dokončená v roku 1794. Tunel bol sekaný ručne, z oboch strán naraz. Meria 1986 metrov a výška stropu je zhruba 190 cm, hoci výška sa na viacerých miestach rôzni. Prechádza pod malým sedlom, medzi vrcholmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch. Otvor v časti pri Smolníku je o 15 metrov nižší, ako na opačnom konci pri Bystrom potoku. V súčasnosti sa štôlňa stále využíva a potrubím je privádzaná voda do obce Smolník.
V štôlni sa vyskytujú salamandre a tiež vzácne netopiere. Štôlňa im poskytuje podobné podmienky, ktoré sa nachádzajú v prírodných jaskyniach.
Otváracie hodiny a vstupné
Tereziánska štôlňa je verejne prístupná verejnosti. Nemáme informáciu o tom, že by sa vstupné brány zatvárali. V čase našej návštevy však bola v dierkach pre zámok vetvička, ktorá by sa však v prípade núdze dala ľahko zlomiť. V oblasti zámku sú dva menšie otvory a tak v prípade núdze, ak by vás tu niekto zamkol, by ste zrejme mali mať aj signál na mobile, alebo minimálne uvidíte von zo šachty.