Holmikova kaplnka (Kaplnka Panny Márie) je netradične umiestnená kaplnka v jednej zo zákrut cesty, ktorá prepája obec Smolník a kúpele Štós. Miesto ponúka výborné výhľady do doliny okolo obce Smolník a na okolité kopce Volovských vrchov. Miesto je najlepšie dostupné autom, keďže kaplnka sa nachádza hneď vedľa cesty.

Holmikova kaplnka (Kaplnka Panny Marie) - Smolnik

Ako sa dostať k Holmikovej kaplnke

Kaplnka sa nachádza južne nad obcou Smolník, v južnej časti Volovských vrchov. Prísť sem môžete smerom od Košíc, cez mestečko Medzev a Kúpele Štós, prípadne z Rožňavskej kotliny, cez Krásnohorské Podhradie a Úhornianske sedlo. Lokalita je dostupná aj zo severu, napríklad od Gelnice, cez Smolnícku hutu. Jedná sa však o menej významné dopravné ťahy a tak môžeme skonštatovať, že cesta ku Holmikovej kaplnke je trocha krkolomnejšia.

Samotná kaplnka sa potom nachádza pod Štóskym sedlom, ktoré treba prekonať ak sem prídete smerom od Štós-kúpeľov. Leží na okraji prudkej zákruty. Je tu menšia odstavná plocha pre niekoľko áut, treba však mať oči na stopkách aby ste zákrutu neminuli. Kaplnka je našťastie vidno hneď od cesty.

Pri Holmikovej kaplnke

Kaplnka sa rozkladá vo svahu, ktorý sa zvažuje do doliny potoka Smolník. V čase našej návštevy bol areál pred kaplnkou pokosený, no terén za ňou je zarastený a svahovitejší. Našťastie to až tak nevadí v pohybe a tak si môžete vyjsť pár desiatok metrov nad kaplnku a spraviť si z tade pekné fotografie.

Okolo kaplnky nie je príliš veľa priestoru a tak sa v jej blízkom okolí už nič ďalšie zaujímavé nenachádza. Miesto je preto vhodné skôr na krátku návštevu spojenú s peknými výhľadmi.

Holmikova kaplnka (Kaplnka Panny Marie) - Smolnik

Výhľady

Výhľady od Holmikovej kaplnky patria medzi tie najkrajšie v tejto oblasti. Veľmi dobre uvidíte na obec Smolník, do doliny Smolníckeho potoka a na viacero priľahlých kopcov Volovských vrchov. Viac v úzadí si tiež možno všimnúť časť obce Smolnícka huta, ktorej dominuje Kostol nanebovzatia Panny Márie na návrší nad obcou. Výhľady v rámci kompozície dobre dotvára prítomnosť kaplnky, čo dozaista poteší všetkých fotografov.

Holmikova kaplnka (Kaplnka Panny Marie) - Smolnik

O kaplnke

Holmikova kaplnka, zasvätená Panne Márii bola postavená v roku 1934. Iniciátorom výstavby bol smolnícky obchodník nemeckého pôvodu Ján Holmik. Ján Holmik spolu s rodinou v tomto mieste prežil závažnú dopravnú nehodu na svojom aute, keď mu vypovedali poslušnosť brzdy. Auto sa začalo kotúľať dole svahom, keď v tej chvíli údajne skríkol „Mária, hilfe!“ („Mária, pomoc!“). Auto sa zrazu zastavilo a nikomu sa nič nestalo. A tak na znak vďaky, že všetci prežili bez ujmy na zdraví tu dal ešte v tom istom roku postaviť kaplnku.

Holmikova kaplnka (Kaplnka Panny Marie) - Smolnik

Otváracie hodiny a vstupné

K Holmikovej kaplnke sa dostanete počas celého roka bez obmedzení. Interiér kaplnky však prístupný nie je.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kaplnka Panny Márie
 • Obec / Mesto: Smolník
 • Ulica / Lokalita: Štóske sedlo
 • Okres: Gelnica
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.72402,20.73306
 • Geomorfologický celok: Volovské vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra
 • Kategórie: Kaplnky, Náboženské pamiatky, Výhľady