Prielom Hornádu patrí medzi najdlhšie kaňony na Slovensku a zároveň predstavuje jednu z najobľúbenejších turistických trás v Slovenskom raji. Niet sa čomu čudovať, keďže Prielom Hornádu ponúka okrem prírodných scenérií i mierne adrenalínovú turistiku, vďaka viacerým technickým pomôckam.

Lokalita v súčasnosti patrí i medzi Národné prírodné pamiatky Slovenska. Nachádzajú sa tu mnohé vzácne druhy rastlín a živočíchov. Výlet naprieč Prielomom Hornádu je možné absolvovať za deň, či rozdeliť si ho na viacero úsekov. Všetko závisí od toho, či ho chcete prejsť celý, či len jeho časť, prípadne si tu spraviť turistický okruh.

Z kade vyraziť na Prielom Hornádu

Klasická trasa Prielomom Hornádu prebieha medzi Podleskom a Čingovom, čo sú dve populárne turistické strediská v Slovenskom raji. Trasu je však možné si ešte o niečo predĺžiť a vyraziť napríklad z konca Smižian v mieste s názvom Smižany, Maša. Ak ste sa rozhodli prejsť si len časť prielomu, môžete vyraziť tiež z miesta s názvom Pri Starej horárni, čo je miesto južne od Letanoviec. Nachádza sa zhruba v polovici Prielomu Hornádu.

Miernou nevýhodou Prielomu Hornádu je logistika, keďže ak si ho chcete prejsť celý, budete sa musieť vracať i naspäť, čo značne predĺži túru. Spiatočnú trasu môžete absolvovať rovnakou trasou (Prielom Hornádu je obojsmerný, na rozdiel od iných tiesňav v Slovenskom raji), prípadne sa vrátiť severným okrajom kaňonu. Takúto návratovú trasu určite odporúčame, keďže po trase je viacero pekných skalných vyhliadok (Ihrík, Tomášovský výhľad). Ak však máte zabezpečený odvoz, návratovú cestu nemusíte riešiť.

Varianty prechodu Prielomu Hornádu

Prielom Hornádu si viete naplánovať viacerými spôsobmi. Všetko závisí od vášho času a tiež od toho, či sa budete musieť vracať k autu, alebo nie. Ak si tu nechcete robiť turistické okruhy, ideálne je mať odvoz, prípadne sa na východiskové miesta budete musieť doviezť verejnou dopravou. Trasa naprieč prielomom vedie celá po modrej turistickej značke, ktorá ďalej pokračuje až na Smižany.

Prielom Hornádu - Slovenský raj

Podlesok – Čingov

Klasický prechodový variant vás prevedie všetkými časťami prielomu. Samotný Prielom Hornádu začína kúsok za Podleskom v mieste s názvom Hrdlo Hornádu. Trasa je obojsmerná, takže ju viete absolvovať aj z Čingova. Nevýhodou variantu je, že vás niekto bude musieť priviezť napr. na Podlesok a z Čingova zas odviezť.

  • Vzdialenosť: cca 12 km, Čas: 3,5 – 4 hod, Náročnosť: 5/10

Podlesok – Čingov – Smižany, Maša

Trasa je dlhšia o pár kilometrov, obohatená o trasu medzi Čingovom a Smižanmi. Trasa stále vedie popri rieke Hornád. Je tu niekoľko pekných „zákutí“, no sú možno o čosi menej zaujímavé ako v prípade samotného Prielomu Hornádu. Aj v tomto prípade je nevyhnutné mať dovoz a odvoz na začiatku a konci trasy.

  • Vzdialenosť: cca 14 km, Čas: 4 – 4,5 hod, Náročnosť: 5,5/10

Podlesok – Pri Starej Horárni

Tento variant vás prevedie zhruba polovicou Prielomu Hornádu. Na trase si však tiež užijete nejaké tie stúpačky a reťaze. Výhodou je, že je kratší a tak ho môžete absolvovať i s horšou kondíciou, prípadne s deťmi. Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, je nevyhnutné si zabezpečiť dovoz a odvoz z daných miest.

  • Vzdialenosť: cca 7km, Čas: 2 hod, Náročnosť: 3,5/10

Čingov – Pri Starej Horárni

Opäť sa jedná o polovičnú trasu. Nám prišla možno o čosi viac zaujímavejšia ako úsek Podlesok – Pri Starej Horárni. Na trase sú tiež rebríky, stúpačky a reťaze, takže náročnosť je podobná ako v predchádzajúcom prípade. Nevyhnutné je zabezpečenie dovozu a odvozu.

  • Vzdialenosť: cca 6km, Čas: 1,5 – 2 hod, Náročnosť: 3,5/10

Okružné trasy

Prielom Hornádu je ideálne spojiť s absolvovaním spiatočnej cesty, ktorá prebieha severným okrajom kaňonu. Jedná o skalný, zväčša zalesnený hrebeň, ktorý ohraničuje (až na niekoľko výnimiek) takmer celú severnú časť prielomu. Okrem rovinatej trasy prielomom si tak užijete i nejaké tie stúpania a i zopár výhľadov. Výhodou návratovej trasy je viacero vyhliadok, ktoré si z nej užijete.

Vzhľadom na to, že sa budete musieť vracať na východiskové miesto, výlet Prielomom Hornádu sa minimálne raz tak predĺži. Terén je tiež na viacerých miestach strmejší. Okružné trasy sú preto skôr vhodnejšie pre ľudí aspoň s nejakou kondíciou, prípadne pre deti s veľmi dobrou kondičkou.

Okružných variant je viacero. Ich výhodou je, že ak ste na východiskové miesto prišli autom, tak ním aj odídete. Odpadajú preto logistické starosti. Ďalšou výhodou je, že si užijete doslova rozmanitú prírodu, ktorá je iná v kaňone a iná na skalách nad ním. Celá spiatočná trasa potom prechádza vyslovene cez žltú Turistickú značku.

Prielom Hornádu - Slovenský raj

Okruh Podlesok – Čingov – a späť

Jedná sa o najpopulárnejší okružný variant, kde v podstate uvidíte 90% všetkých zaujímavostí okolo Hornádu v tejto oblasti. Ak máte času nazvyš, odporúčame si ešte zbehnúť na Soviu skalu nad Čingovom (tam i späť cca 1 hod). Po trase naspäť medzi Podleskom a Čingovom je niekoľko pekných výhľadových miest, vrátane mega-populárneho Tomášovského výhľadu, či menej známeho skalného hrebeňa Ihrík. Trasa je fyzicky náročná a odporúčame ju skúsenejším turistom.

  • Vzdialenosť: cca 23 km, Čas: 7 – 9 hod, Náročnosť: 7/10

Okruh Podlesok – Čingov – Smižany, Maša – a späť

Jedná sa o fyzicky náročný a najmä zdĺhavý výlet. Oproti predchádzajúcemu variantu uvidíte navyše niekoľko ďalších pekných miest pri Hornáde, vrátane jednej vcelku zaujímavej vyhliadky nad riekou neďaleko Smižian. Ak máte fyzické sily navyše, môžete si vybehnúť na vyhliadku Sovia skala nad Čingovom.

  • Vzdialenosť: cca 28km, Čas: 8 – 10 hod, Náročnosť: 8/10

Okruh Podlesok – Trstený potok – a späť

Jedná sa o fajn variant, ak si chcete prejsť len polovicu Prielomu Hornádu a vrátiť sa naspäť. Spiatočná trasa vedie cez Ihrík, kde si užijete i nejaké tie výhľady. Ďalej je to už len prechádzka zväčša lesom.

  • Vzdialenosť: cca 12,5 km, Čas: 4 hod, Náročnosť: 5/10

Okruh Čingov – Trstený potok – a spať

Tento okruh môžeme odporučiť všetkým, čo chcú z minima vyťažiť maximum. Na trase sa totiž nachádza veľa pekných miest v rámci Prielomu Hornádu. Čerešničkou na torte je potom vyhliadka z Tomášovského výhľadu.

  • Vzdialenosť: cca 11 km, Čas: 3,5 hod, Náročnosť: 4,5/10

Zaujímavé miesta na trase Prielomom Hornádu

Prielom Hornádu - Slovenský raj

  • Podlesok: Obľúbené východiskové miesto na túry do Slovenského raja. Vyraziť z tade môžete napríklad na Suchú Belú, Kláštorisko, či k rokline Malý Kyseľ, alebo na Ferratu HZS Kyseľ. Nájdete tu tiež ubytovanie, či reštauračné služby.
  • Čingov: Ďalšie turistické a rekreačné stredisko v Slovenskom raji. Nachádza sa neďaleko Smižian a predstavuje ideálne miesto na túry v severovýchodnej časti Slovenského raja. Nachádza sa tu kemp a ďalšie ubytovacie a stravovacie zariadenia.
  • Kaňonovité úseky v Prielome Hornádu: Naprieč prielomom natrafíte na viacero úsekov, kde skaly vyslovene obklopujú rieku Hornád po oboch stranách. Na týchto miestach sa často nachádzajú stúpačky. Jedná sa i o fotogenické lokality.
  • Stúpačky, rebríky, reťaze: Prechod Prielomom Hornádu je okorenený viacerými technickými zabezpečovacími zariadeniami. Užijete si tak trocha adrenalínu, ktorý nemusí byť pre každého. Nadšenci turistiky sa isto potešia, tí čo nemajú radi výšky však dozaista budú na niektorých úsekoch strácať nervy :).
  • Mosty: Cez rieku Hornád budete na viacerých miestach prechádzať po úzkych mostoch, zväčša kovovej konštrukcie. Mosty sú často riadne vysoko nad zemou, vďaka čomu sa vám otvoria pekné výhľady na koryto rieky a zvažujúce sa strmé skaly kaňonu.
  • Letanovský mlyn: Lokalita dostala pomenovanie podľa mlyna, ktorý tu bol postavený začiatkom 19. storočia no vyhorel a už nebol obnovený. Nachádza sa tu niekoľko domčekov a našli sme tu i bufet s občerstvením. Lokalita sa nachádza zhruba v polovici trasy.
  • Kartuziánsky most: Most cez rieku Hornád nájdeme neďaleko Letanovského mlyna. Most z 15. storočia bol pravdepodobne postavený kartuziánskym rádom. Jedná sa o jediný kamenný most cez rieku Hornád v oblasti Slovenského raja.
  • Ústie Bieleho potoka: Atraktívne miesto, kde sa vlieva Biely potok do rieky Hornád. V závere Bieleho potoka sa nachádza menší kaňon, cez ktorý budete prechádzať vďaka mostu. Môžete si ho pozrieť z výšky, prípadne s k úvodnej časti dá prísť aj zospodu.
  • Skala Tomášovského výhľadu: Počas výletu prielomom sa dostanete aj pod skalu, na ktorej sa nachádza azda najznámejšie výhľadové miesto v Slovenskom raji – Tomášovský výhľad. Môžete si na neho mimochodom vybehnúť priamo od prielomu, prípadne po okružnej spiatočnej trase. Miesto sa nachádza neďaleko Ústia Bieleho potoka a na mapách ma označenie ako „Pod Tomášovským výhľadom.
  • Ihrík: Ihrík je odlesnený skalný výbežok, resp. hrebeň, ktorý sa môže pýšiť skvelými výhľadmi do doliny rieky Hornád. Miesto je tiež zaujímavé tým, že sa jedná o najteplejšiu oblasť v Slovenskom raji. Je to dané tým, že svahy Ihríka sú orientované na juh, vďaka čomu je miesto poväčšinu dňa vyhrievané slnkom. Vďaka tomu tu nájdeme viaceré druhy vzácnych a teplomilných živočíchov a rastlín.

Náročnosť prechodu

Náročnosť prechodu Prielomu Hornádu do značnej miery závisí od toho aký variant výletu si vyberiete. Či plánujete prejsť celý prielom, prípadne len jeho časť, alebo či si tu plánujete spraviť turistické okruhy. Výlet Prielomom Hornádu preto patrí v rozsahu menej náročný až náročný výlet.

Náročnosť o niečo zvyšuje i prítomnosť technických zariadení a na niektorých miestach exponovanejší terén. Výlet sem preto odporúčame skôr ľuďom, čo nemajú strach z výšok a majú aspoň nejakú obratnosť v teréne. Pri náročnejších variantoch je tiež nevyhnutné mať dobrú kondíciu.

Deťom by sme skôr odporúčali prejsť buď len niektoré časti s možnosťou odvozu na konci, prípadne absolvovať kratšie okruhy. Akčnejšie deti by však mohli zvládnuť i celý prechod. Naopak prechod komplet celého Prielomu Hornádu aj s návratom nie je pre deti úplne vhodný, predsa len je to výzva i pre dospelého človeka.

Prielom Hornádu - Slovenský raj

Miesta kde sú stúpačky sú potom zväčša zabezpečené aj reťazou. Minimálne v jednom mieste sa nám zdalo, že do stúpačiek zasahoval mierny skalný výčnelok a bolo potrebné sa tak viac nahýbať do voľného priestoru. To znepríjemní prechod najmä vyšším ľuďom.

Tiež treba upozorniť na to, že po daždi sa tu môže šmýkať, najmä v skalnatejších častiach, kde sú kamene doslova vyšmýkané. Podobne sa môže šmýkať na drevených rebríkoch, ktorých je na trase niekoľko. Ak sa sem vyberiete v zime, je dobre sledovať odporúčania horskej záchrannej služby o schodnosti terénu. Miesta však môžu byť namrznuté, zimný prechod je preto vhodnejší skôr pre skúsenejších turistov.

Prielom Hornádu - Slovenský raj

Národná prírodná rezervácia Prielom Hornádu

Prielom Hornádu patrí medzi najdlhšie kaňony na Slovensku. Prechádza Národnou prírodnou rezerváciou s piatym, teda najprísnejším stupňom ochrany prírody. Rieka Hornád tu rozdeľuje rezerváciu na severnú a južnú časť. Nachádza sa tu množstvo vzácnych vápnomilných druhov rastlín na ktoré sa viaže veľmi bohatá fauna bezstavovcov. Pozoruhodný je tiež výskyt teplomilných druhov rastlín, ktoré v dávnych dobách prenikali dolinou Hornádu.

Prielom Hornádu - Slovenský raj

Zaujímavosti o Prielome Hornádu

Prvý známy prechod Prielomom Hornádu bol uskutočnený po zamrznutej rieke vo februári 1906. V júli toho istého roka bol splavený na plti. Od Hrdla Hornádu až po Skalné vráta pri ústí Bieleho potoka bol od roku 1974 postupne sprístupňovaný verejnosti „Chodníkom Horskej služby“. Ďalšie zaujímavé fakty:

  • Najnižší bod: Hornád pod Tomášovským výhľadom, pri Ústí Bieleho potoka 511 m n.m.
  • Najvyšší bod: Sútok Hornádu a Veľkej Bielej vody 528 m n.m.
  • Prevýšenie na dĺžke 9km: 17m
  • Prechod je zabezpečený: 7 kovovými mostíkmi a lávkami, 140 stúpačkami, reťazami o dĺžke 333m a 70 m drevených lávok.

Prielom Hornádu - Slovenský raj

Otváracie hodiny a vstupné

Prielom Hornádu je prístupný bez obmedzení po celý rok. Za vstup do Slovenského raja sa však na niektorých miestach platí, napr. na Podlesku alebo Čingove.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Prielom Hornádu
  • Obec / Mesto: Hrabušice
  • Ulica / Lokalita: Prielom Hornádu
  • Okres: Spišská Nová Ves
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.962117, 20.402636
  • Geomorfologický celok: Slovenský raj
  • Náročnosť: 5 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Kaňony a tiesňavy, Náučné chodníky, Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Výhľady