Čertova sihoť je vrchol v severnej časti pohoria Slovenský raj, ktorý predstavuje vďačný tip na výlet, ak ste fanúšikmi menej známych výhľadov. A hoci je Slovenský raj známy najmä svojimi roklinami s prekrásnymi vodopádmi, návšteva Čertovej sihote môže byť také menšie vytrhnutie z tohto stereotypu. Výlet sem však nebude úplne „zadarmo“ a tak sa pripravte na nejaké tie stúpania, či klesania. Odmenou vám budú výborné polkruhové výhľady na viaceré kopce a doliny v Slovenskom raji.

Čertova sihoť - Slovenský raj

Poloha

Čertovu sihoť nájdeme východne od Kláštoriska, čo je obľúbená turistická destinácia s ruinou kláštora a hlavne významná križovatka turistických trás v severnej časti Slovenského raja. Vrchol sa nachádza zhruba v polovici hrebeňa, ktorý začína pri Bielom potoku a končí práve v Kláštorisku.

Čertova sihoť, z hľadiska polohy v rámci Slovenska predstavuje vcelku dobre dostupný turistický cieľ. Vrchol je totiž dostupný z viacerých miest, napríklad z Letanoviec, Spišských Tomášoviec či z Podleska. Na tieto miesta sa vcelku dobre dostanete z diaľnice, alebo hlavnej cesty, ktorá spája Poprad a Levoču. Diaľničný zjazd je v obci Spišský Štvrtok. Dobrá dostupnosť sem je i z neďalekej Spišskej Novej Vsi.

Z kade sa vybrať na Čertovu sihoť

Možností ako sa dostať na Čertovu sihoť je viacero. Výlet sem si môžete spraviť z viacerých miest. Najrýchlejšie sa sem dostanete zo Spišských Tomášoviec, či z okraja Letanoviec od miesta s názvom Pri Starej Horárni. O niečo dlhší výlet sem môžete podstúpiť z turistických centier Podlesok a Čingov.

V závislosti od toho z kade budete vyrážať, budete môcť absolvovať aj výlet časťou Prielomu Hornádu. Ak vám však stupačky, občasné rebríky a reťaze nevoňajú, dá sa výlet sem absolvovať aj inými trasami. My sme výlet sem absolvovali od Starej horárne pri Letanovciach a spravili sme si peknú okružnú trasu cez Biely potok, Čertovu sihoť, Kláštorisko a Letanovský mlyn.

Čertova sihoť - Slovenský raj

Trasa z Letanoviec (Pri Starej horárni) na Čertovu sihoť

Túto trasu môžete zvoliť, ak sa chcete na Čertovu sihoť dostať pomerne rýchlo. Výlet sem si navyše môžete spestriť o viacero doplnkových atraktivít v podobe Prielomu Hornádu, či napríklad spraviť si krátku zachádzku na Tomášovský výhľad. Tieto miesta sme už však viac krát v minulosti navštívili a tak sme ich počas túry vynechali, vďaka čomu sme ušetrili nejaký čas. Naša trasa viedla cez tieto miesta – Pri Starej horárni – Pri Tomášovskom výhľade – Biely Potok – Čertova sihoť – Kláštorisko, lúka – Letanovský mlyn – Trstený potok – Pri Starej horárni. Ak pôjdete cez vyššie spomínané miesta, na Čertovu sihoť sa jednak dostanete vcelku rýchlo a navyše po ceste naspäť môžete ísť inou trasou a tak si spraviť pekný turistický okruh.

Pri Starej horárni sa nachádza menšie parkovisko. Je tú i akási „Vstupná brána do Slovenského raja“, podľa ktorej poznáte že ste na správnom mieste. Z tade sme sa následne vybrali smerom na Biely potok po okraji lesa, prípadne môžete ísť cez les po žltej značke, až sa dostanete k rázcestníku s názvom Pri Tomášovskom výhľade. Ak máte času nazvyš, môžete si odbehnúť pokochať sa výhľadmi z Tomášovskeho výhľadu. Následne sa strmejším zostupom (zelená značka) dostanete až k Bielemu potoku. Na Biely potok sa však dostanete aj cez Prielom Hornádu (modrá značka). Po trase je viacero stupačiek, takže ak máte radi trocha adrenalínu, môžete sa vybrať aj touto cestou. Za Bielym potokom začína značne strmý kopec (modrá značka), ktorý vás privedie až na samotnú Čertovu sihoť.

Pre zostup sme volili trasu cez Kláštorisko a následne po červenej turistickej značke až do Letanvského mlynu, z kade je to ku Starej horárni už len kúsok. Táto trasa je zväčša dole kopcom. Narazili sme tu i na nejaké tie reťaze.

Čertova sihoť - Slovenský raj

Náročnosť

Výlet na Čertovu sihoť od Starej horárne môžeme zaradiť do kategórie menej, až stredné náročné výlety. Trénovaný turista zvládne trasu s minimálnymi ťažkosťami. Turisti s horšou kondíciou sa však zapotia v oblastiach s dlhšími stúpaniami. Trasa môže byť navyše technickejšia, ak sa sem vyberiete cez Prielom Hornádu. Výlet sem môžete absolvovať aj s deťmi, ideálne však ak majú nejakú kondíciu a nemajú problém s kopcami. Nám trasa od Starej horárne pri Letanovciach zabrala cca 2,5 hodiny s dvoma dôchodcami.

Čertova sihoť - Slovenský raj

Na Čertovej sihoti

Vrchol Čertovej sihoti predstavuje sčasti odlesnený skalnatejší hrebeň, ktorý ponúka pekné polkruhové výhľady. Odlesnený je tu zhruba 100 metrový úsek, ktorý dobre poslúži ako vyhliadka. Ináč je vrchol obklopený zväčša ihličnatým lesom s nejakou tou prímesou listnatých stromov.

Po vyhliadke sa dá ľahko pohybovať. Na povrch tu vystupujú drobné skalky, či skalné bloky, ktoré môžu poslúžiť aj ako provizórne posedenie. Prístrešok, či lavičky sme si tu nevšimli.

Čertova sihoť - Slovenský raj

Výhľady

Výhľady z Čertovej sihote sú pomerne zaujímavé a smerujú prevažne južným smerom, keďže výhľadom na sever bráni les. Výhľady sú najmä smerom k masívu vrcholu Jabloň a na okolité kopce, či do doliny Bieleho potoka. Miernou nevýhodou výhľadov je, že poväčšinu dňa vám tu bude svietiť svetlo do očí. Naopak pekné výhľady si z tade môžete užiť počas východu, či západu slnka.

Čertova sihoť - Slovenský raj

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Čertova sihoť je prístupný počas celého roka. Za vstup do Národného parku Slovenský raj sa platí na viacerých miestach - Čingov, Podlesok, kde sa platí aj za parkovanie.

Fotografie

 

  • Mapa:
  • Názov: Čertova sihoť
  • Obec / Mesto: Letanovce
  • Okres: Spišská Nová Ves
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.94522,20.44046
  • Geomorfologický celok: Slovenský raj
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady